file αγριάδα. εκτός από τα φάρμακα, τί;

Περισσότερα
13/03/2015 23:12 - 14/03/2015 21:38 #17820 από bmw
bmw απάντησε στο θέμα: αγριάδα. εκτός από τα φάρμακα, τί;
αγαπητε κυριε PACSIMADI :
Αυτό που λετε είναι η τελευταια μοδα .Εγω είμαι τις παλιας σχολης διοτι 1000 χρονια τα αμπελια τα σκαλιζανε 1ον για να αεριζοντε και 2ον για να εγκλωβιζουν την υγρασία . Τωρα αυτά τα τελευταια κολπα εγω δεν τα καταλαβαινω . Μαλιστα εγω τα κανω 2 φορες μια το Μαρτιο και μια τον Μαιο . Με αυτό τον τροπο όχι μονο δεν ψεκάζω καθολου οπωσ ειπαν καποιοι αλλα κλεινω και την υγρασία μεσα στο χωραφι .Τωρα οσον αφορα την αναφορα καποιου στο side ότι αφηνει τα χορτα για να βρισκουν να τρωνε τα μικροβια συγνωμη αλλα αυτά είναι μπουρδες . Απλα συντηρείς μεσα στο χωραφι ένα θερμοκηπιο μικροβιον στο εδαφος .
Κυριοι συνγωμη αλλα σκάβεται τα αμπελια σας μικρα μεγαλα . Το αμπελι από κατω θα πρεπει να είναι πεντακαθαρο .
Οι μικρασιατες που <<εφεραν>> την επαγγελματικη καλιεργεια του αμπελιού στην Ελλαδα ξελακιζαν δηλαδή εσκαβαν γυρω από το πρεμνο καιι εκοβαν και τις επανω ριζες για να αναγκασουν το αμπελι να παει κατω .

Εγω σε όλα τα αμπελια μου σπερνω κάθε χρονο διαφορα ΚΟΥΚΙΑ-ΠΑΠΟΥΛΕΣ κα μετα τα θεριζω μετα από μια εβδομαδα παω με το τρακτέρ και το φρεζαρω .

Ο καθενασ κανει ότι θελει και αυτό εχει την γοητεια του
Ευχαριστω
Τελευταία διόρθωση: 14/03/2015 21:38 από bmw.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
14/03/2015 21:31 #17824 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: αγριάδα. εκτός από τα φάρμακα, τί;
Κάτι συμβαίνει και δεν μπορώ να διαβάσω το σχόλιο του bmw.

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει

Περισσότερα
14/03/2015 21:45 #17825 από PAKSIMADIS
Ok μια χαρά τώρα, το διάβασα το σχόλιο. Η επιλογή της χορτοκοπής και όχι του σκαλίσματος έχει να κάνει με σειρά παραγόντων που έχουν ως τελικό αποτέλεσμα την επίτευξη ισορροπίας μεταξύ της φύσης και τις ανθρώπινες επεμβάσεις. Ξεκινά από μια θεωρία που λέει ότι οι μονοκαλλιέργειες στην πάροδο του χρόνου δρουν επιζήμια στο περιβάλλον και τελικώς και στην ποιότητα του καρπού. Ποτέ ένα δάσος δεν αποτελείται μόνο από ένα είδος δέντρου , ούτε το ποτίζει κανείς , ούτε το λιπαίνει και όμως συντηρείται θαυμάσια χωρίς καμιά ανθρώπινη επέμβαση.

αμπελουργός-οινοποιός

Περισσότερα
14/03/2015 22:19 #17826 από bmw
κυριε PACSIMADI δεχομαι τον τροπο σκεψη σας αλλα διαφωνω .Στο δασος οπωσ σωστα ειπατε δεν παρεμβαινει κανεις σε τιποτα ,τα κανει όλα η φυση . Απλα εγω εχω διαφορετικο τροπο σκεψεις .Εχω περισσοτερο εμπιστοσυνη στην εμπειρια ... Και κατι ακομα να σας ρωτισω τα κληματα που κλαδευεται τι τα κανετε και αν ειστε υπερ ή κατά του αυτοριζου. σας ευχαριστω

Περισσότερα
14/03/2015 22:38 #17827 από Theo24
Theo24 απάντησε στο θέμα: αγριάδα. εκτός από τα φάρμακα, τί;
Αγαπητέ bmw, και οι 2 τρόποι σκέψης, και ο δικός σου και του Λευτέρη είναι σωστοί. Το ζήτημα είναι από ποια οπτική γωνία εξατάζει κανείς το θέμα. Από την άποψη της εντατικής καλλιέργειας που έχει σαν σκοπό την απόδοση και εμπορική εκμετάλλευση, ο δικός σου τρόπος σκέψης είναι άριστος. Το έδαφος όπως λες πρέπει ανά πάσα στιγμή να είναι πεντακάθαρο, όμως αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί αυτή η (μονο)καλλιέργεια να είναι βιώσιμη αυτόνομα. Αυτό όμως εδώ δεν αποτελεί πρόβλημα καθώς γίνεται χρήση χημικών λιπασμάτων, τη χρονική στιγμή που θέλουμε και στην ποσότητα που θέλουμε.

Ο τρόπος σκέψης του Λευτέρη από την άλλη είναι "απαράδεκτος" για εμπορική εκμετάλλευση, είναι όμως πολύ καλός από την άποψη της ποιότητας αλλά και της βιωσιμότητας της καλλιέργειας σε βάθος χρόνου. Διότι δε μιλάμε για μια απλή καλλιέργεια αλλά για ένα ολοκληρωμένο οικοσύστημα που μπορεί να αυτοτροφοδοτείται χωρίς ίσως να απαιτείται καν λίπανση. Όπως και το δάσος.

Περισσότερα
14/03/2015 23:22 #17828 από bmw
το δεχομαι κυριε THEO . Απλα εγω δεν χρησιμοποιω ουτε χημικα λιπασματα παρα μονο όλα αυτά που σπερνω κάθε χρονο μεσα στο αμπελι και μετα τα θεριζω και τα φρεζαρω . Αλλα οπωσ ειπα είναι ένα ταξιδι και ένα ταξιδι εχει φουρτούνες και γαληνιες θαλασσες. Καλο ταξιδι φετος να εχουμε και ελπιζω να φυσα πολύ να παρει μακρια τον περονοσπορο και να μην κανει τρελες ζεστες για να μην ευδοκιμισει και η χολερα . ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ από αυριο κλαδεματα σε ολη την Κρητη αφου ο καιρος μας το επιτρεπει και μην ξεχνατε απολυμενετε το ψαλιδι σε κάθε πρεμνο

Περισσότερα
14/03/2015 23:35 - 14/03/2015 23:39 #17829 από Theo24
Theo24 απάντησε στο θέμα: αγριάδα. εκτός από τα φάρμακα, τί;
Το ίδιο κάνω κι εγώ. Σπέρνω ψυχανθή τον Οκτώβρη-Νοέμβρη και τον ενσωματώνω με φρέζα το Μάρτη που ανθίζουν. Κι εγώ πιστεύω ότι η αναμόχλευση του εδάφους βοηθάει τους μικροοργανισμούς να αναπνεύσουν και εξασφαλίζει ένα καλύτερο "περιβάλλον" για τις εργασίες που επιτελούν. Αυτό το αφράτο έδαφος διατηρείται από το Μάρτη μέχρι τις πρώτες γερές βροχές. Το έδαφος αναπνέει και η υγρασία από πιθανές βροχές απορροφάται και δεν λιμνάζει. Αυτό λέει και η εμπειρία των παλαιών άλλωστε. Απλά πιστεύω ότι μέσα στο καλοκαίρι καλό είναι να μένουν και λίγα χόρτα στο έδαφος ώστε οι εχθροί του αμπελιού να έχουν και κάποια εναλλακτική και να μην την πέφτουν μόνο στο αμπέλι.
Τελευταία διόρθωση: 14/03/2015 23:39 από Theo24.

Περισσότερα
14/03/2015 23:51 #17830 από KRASOULIOS
KRASOULIOS απάντησε στο θέμα: αγριάδα. εκτός από τα φάρμακα, τί;

bmw έγραψε: το δεχομαι κυριε THEO . Απλα εγω δεν χρησιμοποιω ουτε χημικα λιπασματα παρα μονο όλα αυτά που σπερνω κάθε χρονο μεσα στο αμπελι και μετα τα θεριζω και τα φρεζαρω . Αλλα οπωσ ειπα είναι ένα ταξιδι και ένα ταξιδι εχει φουρτούνες και γαληνιες θαλασσες. Καλο ταξιδι φετος να εχουμε και ελπιζω να φυσα πολύ να παρει μακρια τον περονοσπορο και να μην κανει τρελες ζεστες για να μην ευδοκιμισει και η χολερα . ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ από αυριο κλαδεματα σε ολη την Κρητη αφου ο καιρος μας το επιτρεπει και μην ξεχνατε απολυμενετε το ψαλιδι σε κάθε πρεμνο

Τρόπος απολυμανσης του ψαλιδιου για εμάς τους αρχαριους?
Με πανί βουτηγμένο σε οινόπνευμα ισως?

Περισσότερα
15/03/2015 00:24 #17831 από PAKSIMADIS
Φίλε bmw ότι παράγεται στο αμπέλι μένει στο αμπέλι, εκτός από τον καρπό βέβαια. Διατηρώ κομπόστ δίπλα στο αμπέλι από τα κλαδέματα,από τη χορτοκοπή ζιζανίων , από τα ελαιόφυλλα των ελαίόδεντρών μας και ρίχνω μια φτυαριά σε κάθε πρέμνο τον χειμώνα.

Για τα αυτόρριζα έχω την καλύτερη άποψη αρκεί το αμπέλι να είναι σε νησί, σε αμμώδες έδαφος και σε υψόμετρο άνω των 700 μέτρων. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις τα υποκείμενα είναι μονόδρομος δυστυχώς.

αμπελουργός-οινοποιός
Συνημμένα:

Περισσότερα
15/03/2015 12:52 #17832 από axaios
axaios απάντησε στο θέμα: αγριάδα. εκτός από τα φάρμακα, τί;
Επαγγελματιας σταφιδοπαραγωγος μου ειπε οτι μια καλη λιπανση ειναι οι βεργες που κοβουμε στο κλαδεμα ,κανουμε ενα κοπο παραπανω της κοβουμε μικρα κομματακια ,της αφηνουμε στο αμπελι μας και την ανοιξη της φραζαρουμε.
τη λετε;

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.234 δευτερόλεπτα