file ΑΝΔΡΟΣ - Ποικιλίες αμπέλου που απαντώνται στο νησί.

Περισσότερα
17/05/2009 13:31 #1424 από Giwrgos_P
Giwrgos_P δημιούργησε το θέμα: ΑΝΔΡΟΣ - Ποικιλίες αμπέλου που απαντώνται στο νησί.
Επειδη εγινε κουβεντα με αφορμη ενα ερωτημα για την ταυτοποίηση μιας αγνωστης ποικιλίας κλήματος με προέλευση την Άνδρο, σκέφτηκα να ανοίξω ένα καινούργιο τόπικ (θέμα) όπου ο κάθε φίλος που έχει κατι να πει επι του θέματος, να μπορει να μοιραστει τις γνωσεις του μαζι μας, εδώ σε ένα νέο και αποκλειστικό χώρο συζήτησης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
01/06/2009 21:53 #1507 από JIM ANDROS
JIM ANDROS απάντησε στο θέμα: ΑΝΔΡΟΣ - Ποικιλίες αμπέλου που απαντώνται στο νησί.
Καλησπέρα πατριώτη! Είμαι και εγώ από Άνδρο και συγκεκριμένα από Συνετί. Όπως ξέρεις εδώ στο νησί μας έχουμε πάρα πολλές ποικιλίες που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις ξενικές. Είμαι στην διάθεσή σου για οποιαδήποτε βοήθεια θέλεις στο θέμα της αμπελοκαλιέργειας στο νησί μας. Εδώ στο Συνετί έχουμε μεράκι με τις ντόπιες ποικιλίες αν και εγώ έχω βάλει εδώ και τρία χρόνια και κάποιες άλλες όπως Ροδίτη αλεπού, αγιωργήτικο, ασύρτικο, μαντηλάρι.

Περισσότερα
03/06/2009 22:09 - 26/09/2020 22:26 #1515 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: ΑΝΔΡΟΣ - Ποικιλίες αμπέλου που απαντώνται στο νησί.
Αγαπητέ JIM ANDROS έζησα μια δεκαετία στο νησί ,τότε που δεν υπήρχε δρόμος από το Συνετί για την θάλασσα αλλά 756 σκαλιά.[1988-1998].

Πάντως,στον δρόμο απο Χώρα προς Συνετί ,στα Λειβάδια, υπάρχει μια μικρή αποικία Σαμιώτικων σταφυλιών ,μοσχάτο λευκό και φωκιανό.
Τελευταία διόρθωση: 26/09/2020 22:26 από setoinos.

Περισσότερα
26/08/2011 07:25 #5637 από vfragioudakis
vfragioudakis απάντησε στο θέμα: ΑΝΔΡΟΣ - Ποικιλίες αμπέλου που απαντώνται στο νησί.
Καλησπέρα,
έχετε ακούσει για μια ποικιλία στην Άνδρο με όνομα: Νικολαϊτικο/η;
Το όνομα πρέπει να σχετίζεται με το γεγονός πως τα σταφύλια είναι έτοιμα το Δεκέμβρη (του Αγίου Νικολάου)...
Ευχαριστώ

Περισσότερα
26/08/2011 09:50 #5639 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: ΑΝΔΡΟΣ - Ποικιλίες αμπέλου που απαντώνται στο νησί.
Φίλε Vfragioudakis,
για το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω αλλά στα μέρη μας υπάρχει μία ποικιλία με το όνομα Αγουρίδα, με πολύ όψιμη ωρίμανση, μέχρι και μετα τα Χριστούγεννα. Κόκκινο-ανοικτό αραιόρωγο τριγωνικό τσαμπί μεσαίου μεγέθουςμε τραγανό καρπό.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
26/08/2011 10:25 #5640 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: ΑΝΔΡΟΣ - Ποικιλίες αμπέλου που απαντώνται στο νησί.
Στο Greek Vitis Database δεν βλεπω τίποτα σχετικό!... Μηπως θα μπορούσες να μας εδινες καποιες επιπλέον πληροφορίες? Για παράδειγμα, ειναι λευκή, μαύρη, ροζε ποικιλία? Ειναι επιτραπέζια ή οινοποίησης (ή και τα δυό) ?! Τα εχεις δει τα κλήματα/σταφύλια αυτής της ποικιλίας ή απλώς έχεις ακουστά?!... Να ωριμαζει το σταφύλι τον Δεκέμβριο ειναι των αδυνάτων αδύνατο !... Εκτος εαν εννοειται ΤΟ ΚΡΑΣΙ να ειναι ετοιμο το Νοέμβριο!... Αλλη εκδοχή ειναι το σταφύλι να μπορει να συντηρηθεί είτε πάνω στο κλήμα (το βλεπω αδυνατο για την Ανδρο) είτε να συντηρειται (διατηρείται) χωρις να χαλαει μεχρι τον Νοέμβριο !..
Υπ'όψιν, υπάρχει και η ποικιλία Αγιαννώτικο !

Περισσότερα
26/08/2011 10:57 #5641 από vfragioudakis
vfragioudakis απάντησε στο θέμα: ΑΝΔΡΟΣ - Ποικιλίες αμπέλου που απαντώνται στο νησί.
Η ποικιλία έιναι λευκή. Το όνομα το άκουσα από την ιδιοκτήτρια και μού έκανε και εμένα εντύπωση (σε καποιο εγγραφο στο διαδίκτυο ειχα βρει 2 λευκές ποικιλίες της Άνδρου - ασπροκούμαρο κ ψωριάτη - νομίζω από το δικό σας θεμα ήταν το link). Θα ανεβάσω σχετικά σύντομα φωτογραφίες μήπως και την αναγνωρίσετε. Είναι βέβαια προσβεβλημένη απο κάποια αρρώστια (πιθανώς ΩΙΔΙΟ). Του χρόνου θα πάρουμε καλύτερα τα μέτρα μας. Ο λόγος που θέλω να μάθω την ποικιλία ειναι για να εντοπίσω πως θα την κλαδέψω...
ευχαριστώ
βασίλης

Περισσότερα
27/08/2011 01:42 #5642 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Ιάπωνες και κρασί

Περισσότερα
27/08/2011 03:36 #5645 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: Ιάπωνες και κρασί
Πολυ ενδιαφέρον φίλε goude το άρθρο με τους Γιαπωνέζους και την αμπελουργία/οινοποίηση !
Δεν το ειχα ξανακουσει αυτο με τον θειώδη ανυδρίτη !

Περισσότερα
27/08/2011 03:46 #5646 από Giwrgos_P

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.232 δευτερόλεπτα