file ΤΡΥΓΟΣ ΛΕΥΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ ΤΡΥΓΟΣ ΕΡΥΘΡΩΝ 2014

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
27/09/2014 14:22 #16195 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: ΤΡΥΓΟΣ ΛΕΥΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ ΤΡΥΓΟΣ ΕΡΥΘΡΩΝ 2014
15 μέρες μετά τον τρύγο το λευκό συνεχίζει την αργή ζυμωση σε χαμηλή θερμοκρασία

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
27/09/2014 14:29 #16196 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: ΤΡΥΓΟΣ ΛΕΥΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ ΤΡΥΓΟΣ ΕΡΥΘΡΩΝ 2014
είπα να πάρω δείγμα από τη κάδη , να δοκιμάσω γευστικά και να μετρήσω το ειδικό βάρος του ερυθρού που φαίνεται να περατώθηκε η ζύμωση, και όντως στα 0,993 και πολύ καθαρό,θα δοκιμάσω φέτος να κάνω μεταζυμωτική εκχύλιση άλλες 10 μέρες(15 από τον τρύγο, μέχρι τώρα)

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...
Συνημμένα:

Περισσότερα
27/06/2016 22:31 #21091 από ΓιάννηςΚ
ΓιάννηςΚ απάντησε στο θέμα: ΤΡΥΓΟΣ ΛΕΥΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ ΤΡΥΓΟΣ ΕΡΥΘΡΩΝ 2014
Λοιπόν Σωκράτη, έχουμε και λέμε:
Ψυγείο κατάλληλο ΟΚ, κυκλοφορητής ΟΚ, θερμοστάτης ΟΚ. Θέλω ακόμα να βρω παρεμβύσματα/στυπιοθλίπτες για τις τρύπες του ψυγείου (πως τις κάνω? δράπανο με κατάλληλο εξάρτημα?) και την σωλήνα 6μ inox 304 8mmX1. Ψάχνω να βρω το μυνημά σου που έλεγε από που την πήρες και το άλλο που έλεγε για στυπιοθλίπτες αλλά δεν το βρίσκω...
(Συγνώμη αλλά τώρα που τα μαζεύω και στην ενεργοποίηση ίσως σε ζαλίσω λιγάκι ακόμα με λεπτομέρειες)

Περισσότερα
24/07/2016 18:55 - 24/07/2016 18:56 #21228 από ΓιάννηςΚ
Αδέρφια βοήθεια!
Έστησα την ψυκτική μου διάταξη με βάση το σχέδιο του Σωκράτη, ρύθμισα τον θερμοστάτη στις προβλεπόμενες παραμέτρους και επιβεβαίωσα ότι η αντλιούλα αρχίζει και σταματάει στις σωστές θερμοκρασίες, πράγμα που με παίδεψε αρκετά αλλά, οκ, τώρα είναι εντάξει.
Αλλά:
Δεν μπορώ να γεμίσω εντελώς τη σερπαντινα και όλες τις σωλήνες (8 mm κι αυτές) με νερό. Προσπάθησα κάνοντας αναρρόφηση με το στόμα αλλά δεν μπόρεσα - εχει πολύ ζόρι. Φαίνεται ότι κάπου υπάρχει αέρας και η αντλία ξεπιάνει με αποτέλεσμα να μην κάνει κατάθλιψη / αναρρόφηση και να λειτουργεί άεργα (οπότε τη σταμάτησα για να μην μου καεί).
Παρακαλώ δώστε μου κάποια ιδέα πως να γεμίσω με νερό το κύκλωμα!
Είναι πιθανόν η αντλία μου (12V 3.6W Mini DC Brushless Garden Fountain Pump Hydrological Cycle Submersible Water Pump), που είναι ίδια με την προτεινόμενη, να μην επαρκεί για να ανακυκλώσει το νερό? Κάτι άλλο φταίει?

Παρακαλώ για τις απόψεις σας για να δοκιμάσω ξανά...
Ευχαριστώ
Τελευταία διόρθωση: 24/07/2016 18:56 από ΓιάννηςΚ.

Περισσότερα
24/07/2016 22:55 #21229 από Bio Farmer
Bio Farmer απάντησε στο θέμα: ΤΡΥΓΟΣ ΛΕΥΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ ΤΡΥΓΟΣ ΕΡΥΘΡΩΝ 2014

ΓιάννηςΚ έγραψε: Αδέρφια βοήθεια!
Έστησα την ψυκτική μου διάταξη με βάση το σχέδιο του Σωκράτη, ρύθμισα τον θερμοστάτη στις προβλεπόμενες παραμέτρους και επιβεβαίωσα ότι η αντλιούλα αρχίζει και σταματάει στις σωστές θερμοκρασίες, πράγμα που με παίδεψε αρκετά αλλά, οκ, τώρα είναι εντάξει.
Αλλά:
Δεν μπορώ να γεμίσω εντελώς τη σερπαντινα και όλες τις σωλήνες (8 mm κι αυτές) με νερό. Προσπάθησα κάνοντας αναρρόφηση με το στόμα αλλά δεν μπόρεσα - εχει πολύ ζόρι. Φαίνεται ότι κάπου υπάρχει αέρας και η αντλία ξεπιάνει με αποτέλεσμα να μην κάνει κατάθλιψη / αναρρόφηση και να λειτουργεί άεργα (οπότε τη σταμάτησα για να μην μου καεί).
Παρακαλώ δώστε μου κάποια ιδέα πως να γεμίσω με νερό το κύκλωμα!
Είναι πιθανόν η αντλία μου (12V 3.6W Mini DC Brushless Garden Fountain Pump Hydrological Cycle Submersible Water Pump), που είναι ίδια με την προτεινόμενη, να μην επαρκεί για να ανακυκλώσει το νερό? Κάτι άλλο φταίει?

Παρακαλώ για τις απόψεις σας για να δοκιμάσω ξανά...
Ευχαριστώ

Η πλευρά της αναρρόφησης συγκοινωνεί με την ατμόσφαιρα, η είναι ερμητικά κλειστή;

“The truth was a mirror in the hands of God. It fell, and broke into pieces. Everybody took a piece of it, and they looked at it and thought they had the truth.”
~~*~~Rumi~~*~~

Περισσότερα
25/07/2016 00:33 #21231 από ΓιάννηςΚ
Είναι βυθισμένη στο νερό. Αλλά ευτυχώς, τελικά το σύστημα σωλήνες/σερπαντίνα γέμισε με νερό. Γέμισε σιγά σιγά και με προσοχή ρίχνοντας νερό από μεγαλύτερο ύψος κι έτσι η αντλία έκανε τη δουλειά της. Το μόνο που μένει πλέον είναι να τρυπήσω το ψυγείο για να περάσουν οι σωλήνες προς το δοχείο του κρύου νερού κι όλα θα είναι έτοιμα για να υποδεχτούν τον μούστο. Ελπίζω να δουλέψει το σύστημα.

Ευχαριστώ! :)

Περισσότερα
25/07/2016 07:04 #21232 από Bio Farmer
Bio Farmer απάντησε στο θέμα: ΤΡΥΓΟΣ ΛΕΥΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ ΤΡΥΓΟΣ ΕΡΥΘΡΩΝ 2014

ΓιάννηςΚ έγραψε: Είναι βυθισμένη στο νερό. Αλλά ευτυχώς, τελικά το σύστημα σωλήνες/σερπαντίνα γέμισε με νερό. Γέμισε σιγά σιγά και με προσοχή ρίχνοντας νερό από μεγαλύτερο ύψος κι έτσι η αντλία έκανε τη δουλειά της. Το μόνο που μένει πλέον είναι να τρυπήσω το ψυγείο για να περάσουν οι σωλήνες προς το δοχείο του κρύου νερού κι όλα θα είναι έτοιμα για να υποδεχτούν τον μούστο. Ελπίζω να δουλέψει το σύστημα.

Ευχαριστώ! :)

Εγώ άλλο πράγμα ρώτησα, αλλά εφόσον δουλεύει το σύστημα, όλα καλά...

“The truth was a mirror in the hands of God. It fell, and broke into pieces. Everybody took a piece of it, and they looked at it and thought they had the truth.”
~~*~~Rumi~~*~~

Περισσότερα
31/07/2016 00:57 - 31/07/2016 00:58 #21268 από ΓιάννηςΚ
Τρίτη μέρα σήμερα μετά τον τρύγο του λευκού (Μοσχάτο Σάμου-13 αλκοολικοί βαθμοί), την τοποθέτηση του μούστου στο ανοξείδωτο βαρέλι με το Μεταμπισουλφίτ του, μετά την απολάσπωση, και...όλα ακίνητα! Ο μούστος δεν βράζει ακόμα... Αλλά: άρχισε να βράζει σήμερα το δείγμα που κράτησα με τα στέμφυλα στο μπουκάλι! Οπότε, σύμφωνα με τις οδηγίες της οινολόγου, το ανακάτεψα με 4 λίτρα μούστου από το πρωί (κρατώντας βυθισμένα και τα στέμφυλα μεσα σε τούλι) και περίμενα... Μέχρι το βράδυ τίποτα. Το "αέρισα" μεταγγίζοντάς το ανάμεσα σε δύο δοχεία και περιμένω ακόμα. Και μπαίνω από το απόγευμα αύριο στην τέταρτη μέρα. Ελπίζω να αρχίσουν να βράζουν τα 4 λίτρα ώστε, συμφωνα με τις οδηγίες της οινολόγου, θα τα ανακατέψω με 20 λίτρα μούστου, κι όταν αρχίσουν κι αυτά να βράζουν να τα ρίξω στον υπόλοιπο μούστο.
Τα ίδια με πέρυσι... Έχω αγχωθεί...Τι να κάνω αν συνεχίσει αυτή η κατάσταση? Οι ζύμες είναι μονόδρομος?
Τελευταία διόρθωση: 31/07/2016 00:58 από ΓιάννηςΚ.

Περισσότερα
31/07/2016 09:48 - 31/07/2016 09:48 #21269 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ΤΡΥΓΟΣ ΛΕΥΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ ΤΡΥΓΟΣ ΕΡΥΘΡΩΝ 2014
Πόσο μεταμπισουλφίτ έβαλες;
Η μεγάλη ποσότητα σοκάρει τους μύκητες και αργούν να δράσουν.
Τελευταία διόρθωση: 31/07/2016 09:48 από Goude.

Περισσότερα
31/07/2016 10:01 #21270 από ΓιάννηςΚ
Έβαλα το μεταμπισουφιτ στην ποσότητα που μου έδωσε η οινολόγος και μια σκόνη με βιταμίνες για τους μύκητες. Το μόνο που ίσως σώσει την κατάσταση είναι το ότι η οινολόγος έχει το δείγμα που της έδωσα κι εχει αρχίσει από χθες να βράζει. Θα συνεννοηθώ φυσικά μαζί της... Μπορεί να μου πει να αρχίσω πάλι την αραίωση (από το δικό της δείγμα τώρα πια)

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα