file Απορία σχετική με το φύτεμα γυμνόριζων μοσχευμάτων.

Περισσότερα
29/12/2013 20:35 #12382 από Bartzami
Bartzami δημιούργησε το θέμα: Απορία σχετική με το φύτεμα γυμνόριζων μοσχευμάτων.
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλα τα μέλη του ιστοτόπου. Έχω διαβάσει πολλές αναρτήσεις μελών και οφείλω να ομολογήσω ότι οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες. Εδώ λοιπόν θα ήθελα και την δική σας βοήθεια σαν νέο μέλος που είμαι.
Έχω κάποια απλά έρριζα μοσχεύματα τα οποία έφτιαξα μόνος μου από ντόπιες κληματόβεργες, άλλα φυτεμένα σε σακουλάκι και άλλα σε τενεκέδες, για να τα φυτέψω σαν γυμνόριζα κλήματα.
Ρωτώ λοιπόν το εξής: Σε μερικά γυμνόριζα που φύτεψα, παράλληλα με το κόντεμα των ριζών έκοψα και την βέργα στα δυο μάτια.
Μήπως είναι λάθος... ήθελε τώρα ή την άνοιξη;

Σας ευχαριστώ εκ` των προτέρων για την απάντησή σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
30/12/2013 08:02 #12383 από gkap
gkap απάντησε στο θέμα: Απορία σχετική με το φύτεμα γυμνόριζων μοσχευμάτων.
Γυμνόρριζα λέγονται τα κλήματα που αγοράζουμε από φυτώρια , χωρίς "μπάλα" χώματος , δηλ. με γυμνές ρίζες. Αυτά που φτιάχνουμε εμείς σε σακκουλάκια λέγονται έρριζα ήμερα.
Τώρα δεν είναι η κατάλληλη εποχή για φύτευση , επειδή τα κρύα , τα χιόνια και οι ανοιξιάτικες παγωνιές θα καταπονήσουν πολύ τα φυτά σου. Δε διευκρινίζεις αν πρόκειται για βέργες που προέρχονται από το περσινό κλάδεμα , οπότε θα έπρεπε να τα έχεις φυτέψει τον Οκτώβρη- Νοέμβρη , η αν πρόκειται για βέργες που έκοψες τώρα. Στην περίπτωση αυτή , δεν κάνει να τις φυτέψεις κατευθείαν στο χώμα. Αν θέλεις να δημιουργήσεις νέα φυτά , πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμη. Κατά το κλάδεμα που θα κάνεις Φεβρουάριο-Μάρτιο , κράτησε μερικές καλές περσινές βέργες με τμήμα 2ετούς βλαστού στο "πόδι" και παράχωσέ τες σε καλά στραγγιζόμενο χώμα για 1-2 μήνες. Στις αρχές της άνοιξης , μόλις περάσουν τα πολλά κρύα , φυτεψέ τες σε σακκουλάκια , κλαδεύοντας στα 2-3 μάτια. Βάλε τες σε απάνεμο μέρος , πότιζέ τες , μακρυά από τον πολύ ήλιο το Καλοκαίρι και τον επόμενο Νοέμβρη , όταν πέσουν τα φύλλα , φύτεψε στην οριστική τους θέση όσες έχουν επιζήσει.
Διάβασε και σχετικά άρθρα στον "Αμπελουργό" .

gkap99

Περισσότερα
30/12/2013 08:45 #12384 από Bartzami
Bartzami απάντησε στο θέμα: Απορία σχετική με το φύτεμα γυμνόριζων μοσχευμάτων.
Καλημέρα gkap99. Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις στην απορία μου, αλλά μάλλον σε μπέρδεψα... Θα προσπαθήσω να γίνω πιο κατανοητός.
Δεν πρόκειται για κληματόβεργες που έκοψα φέτος, αλλά για βέργες που προέρχονται από το περσινό κλάδεμα τις οποίες φύτεψα σε τενεκέδες και ριζοβόλησαν πέρυσι.
Έχω και σε σακουλάκια, αλλά ρωτώ (για τα κλήματα που έχω στα τενεκέδια - πολλά μαζί).
Αυτά τα κλήματα (αυτή την εποχή) τα ξεριζώνω, κοντεύω τις ρίζες τους, τα κόβω στα δυο μάτια και τα φυτεύω στην οριστική τους θέση (είναι χωρίς μπάλα χώματος).

Αυτό που θέλω να καταλάβω,είναι ότι τα γυμνόριζα του φυτωρίου, είναι κλαδεμένα στα δυο μάτια καλυμμένα με παραφίνη (συνήθως τα εμβολιασμένα) και δεν παθαίνουν τίποτα.
Τα δικά μου που τα κόβω τώρα στα δυο μάτια κατά την φύτευση έχουν πρόβλημα ή θα ήταν καλό να τα φυτέψω ως έχουν και να τα κλαδέψω την άνοιξη καθώς δεν έχουν παραφίνη;

Σ` ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου και ελπίζω αυτή τη φορά να σε κατατόπισα σχετικά με το θέμα.

Περισσότερα
31/12/2013 08:15 #12389 από gkap
gkap απάντησε στο θέμα: Απορία σχετική με το φύτεμα γυμνόριζων μοσχευμάτων.
Αν τα φυτέψεις τώρα , πρέπει να λάβεις μέτρα προστασίας από παγετούς και ξηρούς ανέμους. Μπορείς να αφήσεις 3-4 μάτια και να τα καλύψεις ολόκληρα με σωρό χώματος , σχηματίζοντας μικρό λοφίσκο , ώστε ολόκληρο το φυτό να είναι καλυμμένο και προστατευμένο. Αυτόν ακριβώς το ρόλο παίζει η παραφίνη στα γυμνόρριζα των φυτωρίων.Εγώ προτιμώ να δημιουργώ νέα φυτά κάθε χρόνο κρατώντας βέργες από το κλάδεμα. Τις παραχώνω με αφράτο και καλά στραγγιζόμενο χώμα , βάζω από πάνω και μια λινάτσα που επίσης την παραχώνω και μετά από περίπου 1 μήνα , αφού περάσουν τα κρυα και οι παγετοί , τα φυτεύω σε σακκουλάκια κλαδεύοντας στα 3 μάτια , ρίζες ακόμη δεν έχουν. Τα βάζω σε σακκουλάκια , ένα - ένα , γιατί το έχω βρεί βολικό , τα σακκουλάκια έχουν αρκετό ύψος να καλύψουν τις ρίζες , γεμίζονται εύκολα με εδαφικό μείγμα (χώμα-κομπόστ-τύρφη) , μεταφέρονται και ποτίζονται εύκολα και δε με προβληματίζουν στη μεταφύτευση. Το επόμενο φθινόπωρο , φυτεύονται μόνο όσα αποδεδειγμένα έχουν "πιάσει" , χωρίς να αφαιρεθεί η μπάλα χώματος. Κάποτε αγόρασα μερικά σε σακκουλάκια από φυτώριο (ήμερα). Κάθε σακκουλάκι είχε 3 φυτά. προσπαθώντας να κάνω οικονομία , όταν τα φύτεψα τα ξεχώρισα , διαιρώντας τη μπάλα χώματος σε 3 μέρη , προσεκτικά με πριονάκι. Δυστυχώς , δεν "έπιασαν" , φαίνεται πως δεν έπρεπε να πειράξω τις ρίζες. Επομένως η φύτευση πολλών μαζί αρχικά , έστω και σε μεγάλο τενεκέ , με προβληματίζει. Επι πλέον , αφού αφαιρείς το χώμα αυξάνεις τις πιθανότητες αποτυχίας. Ακόμη , αυτή την εποχή τα νέα φυτά θα ταλαιπωρηθούν από τα κρύα. Γιατί δεν περιμένεις να τα φυτέψεις στις αρχές της άνοιξης?

gkap99

Περισσότερα
03/01/2014 17:28 #12403 από Bartzami
Bartzami απάντησε στο θέμα: Απορία σχετική με το φύτεμα γυμνόριζων μοσχευμάτων.
Καλησπέρα gap99 κι καλή χρονιά. Χρήσιμες οι συμβουλές σου, απλώς μιας και φύτεψα κλήματα απο σακουλάκι αυτη την εποχή, είπα να δοκιμάσω να φυτέψω και μερικά γυμνόριζα να δω πως θα πάνε... γι` αυτό και οι τόσες απορίες. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

Περισσότερα
02/02/2014 22:08 #14579 από bmw
bmw απάντησε στο θέμα: Απορία σχετική με το φύτεμα γυμνόριζων μοσχευμάτων.
νομιζω αν και αργισα να απαντησω ότι τα κλιματα σας θα παθουν σοκ.Για αυτό δεν πιασαν και του gkap. Εγω τα φιτευω κατευθείαν στο χωραφι αν εχω αποφασισει την θεση καλωσ αλλιωσ σε μια γωνια να μην ενοχλουν ,αλλα συναμα συνιθιζουν το κλιμα και το χωμα.

Περισσότερα
12/01/2021 11:58 #28932 από skagio
skagio απάντησε στο θέμα: Απορία σχετική με το φύτεμα γυμνόριζων μοσχευμάτων.
μια και που φέτος θα προσπαθήσω να φυτεύσω βέργες με αυτόν τον τρόπο που φύτευαν οι παλιοί, μπορείς να μου πεις φίλε μου περισσότερα για το τι έκανες ακριβώς? Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να κόψω τις βέργες και να τις φυτεύσω κατευθείαν στην θέση τους. Θα πιάσουν? Πρέπει να τις βάλω σε κάποια ορμόνη ριζοβολίας? Τι άλλο πρέπει να προσέξω? Τι εξέληξη είχε το δικό σου φύτεμα μια και είναι από το 2014? Ευχαριστώ

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.317 δευτερόλεπτα