file ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ

Περισσότερα
19/02/2014 21:29 #14767 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Στα πλαίσια της αναζήτησης τοπικών ποικιλιών αμπέλου έπεσα πάνω σε καποιες που αν μη τι άλλο άντε να τις βάλεις στο μπουκάλι. Έτσι κατέγραψα :

Τσίρλιαβο (τσίρλα, διάρροια, επειδή έχει πολύ ζουμί).
Κατρουλιάδις (κίτρινο σταφύλι).
Πιτναρχίδια ή πιτνόρχιδα (πιθανά η ποικιλία πετεινός, που από τις Νότιες Κυκλάδες βρέθηκε στις Σέρρες, με παρουσία 2 κλημάτων). Σήμερα παρέλαβα βέργες της και με ένα σταφύλι επάνω.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
21/07/2014 22:59 #15594 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Ενα κλαδι το οποιο ειχα κοψει τον χειμωνα απο την περιοχη στην οποια αναφερομαστε βλαστησε και η σημερινη του εικονα ειναι αυτη.

Σας λεει τιποτα βλεποντας τα φυλλα;Εικονες του καρπου ελπιζω να εχω τον επομενο μηνα.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."
Συνημμένα:

Περισσότερα
01/02/2015 14:05 #17533 από philip64
philip64 απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Καλώς σας βρήκα, και καλό μηνά διαβαζοντας στο forum επεσα πανω σε αυτο το θεμα, εχω σε ορείνο χωριό της Καστοριάς (υψος 1100μ) ένα μικρό χώρο στην αυλή και θα ήθελα να βάλω κανα 30 ρίζες. Θα μπορουσες να μου στειλεις μερικα κλαδια να φυτέψω?

Ευχαριστω πολυ

Περισσότερα
21/02/2015 19:23 #17677 από Kontfoti
Kontfoti απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Καλησπέρα σε όλους!Ζω και εργάζομαι τα τελευταία 4χρονια στην Αθήνα.Η καταγωγή μου όμως είναι από το χωριό Φουστανη,στον νομό Πελλης,στην επαρχία της Αλμωπιας.Εχοντας σπουδάσει στο παν/μιο της Πάτρας,στο τμήμα της φιλοσοφίας,και απογοητευμένος από την κατάσταση στην πόλη κ γενικώς στην Ελλάδα,μου γεννήθηκε η ιδέα της επιστροφής στο χωριό μου.Εδωσα πέρσι εξετάσεις στην σχολή οινολογιας στο ΤΕΙ της Αθήνας,κ σήμερα βρίσκομαι στο 2ο εξάμηνο της σχολής.Ονειρο κ αυτοσκοπός πλέον στη ζωή μου είναι,μετά το πέρας της σχολής,η μόνιμη μου εγκατάσταση στο χωριό μου κ η ενασχόληση μου με την αμπελουργία κ την οινοποιηση.
Γνωρίζω πως το χωριό μου,όντας προσφυγικό,ήταν καθαρά αμπελοχωρι εώς κ τις δεκαετίες του 60 κ 70.Τοτε πολλά αμπέλια ξηλωθηκαν κ στη θέση τους δημιουργήθηκαν καλλιέργειες κερασιων κ ροδακίνων.Μαζι τους χάθηκαν κ κάποιες ποικιλίες κρασοσταφυλων που είχαν φέρει μαζί τους οι πρόσφυγες μικρασιατες κάτοικοι του χωριού.Το χωριό στην μικρά Ασία λεγόταν Πελαδαρι,κ βρισκόταν στην περιοχή της Προυσσας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει ποικιλίες που μπορεί να έχουν προέλθει από εκείνα τα μέρη.Αυτες που εγώ γνωρίζω κ έχω μάθει από όσους ακόμη ζουν και έχουν να πουν κάτι που να ευσταθεί είναι το αμασι κ το Ροζακι,που καλλιεργούνται ακόμη εκεί σε πολύ μικρές εκτάσεις.Υπαρχουν βέβαια μαρτυρίες κ για άλλες ποικιλίες που έχουν χαθεί,κ για τις συγκεκριμένες ψάχνω πληροφορίες με σκοπό την αναβίωση τους.
Οι κάτοικοι του Πελαδαριου,ασχολιοντουσαν κατ´ εξοχήν με το αμπέλι και το κρασί,κ μέσα από αυτή την κουλτούρα ,τη τέχνη κ το μεράκι τους που κουβαληςαν ξεριζωμενοι στην Ελλάδα ,η Φουστανη ακμάσε εώς κ την δεκαετία του 70,τότε που ξεκίνησε το μεγάλο κύμα αστικοποίησης κ σήμερα εν´ ετει 2015 το χωριό μου έχει πλέον ερημωσει.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν σημαντική,καθώς μόλις προ μηνός αγόρασα ένα κομμάτι γης κ σύντομα θα πρέπει βρω τις ποικιλίες που θα καλλιεργήσω.
Τονιζω πως υστερα απο πληροφοριες που συνελλεξα απο το βιβλιο του Κων/νου Μαντα,ο μεγαλυτερος ογκος του χωριου Πελαδαριου(σημερινη ονομασια Filedar)εγκατασταθηκε το 1922 στη Φουστανη Πελλης,κ ενας μικρος ογκος στο χωριο Σωσσανδρα(ν.Πελλης),στα Κοτσανα(ν.Πελλης),Αθηνα,Θεσσαλονικη και στην Γαστουνη (ν.Ηλειας).

Περισσότερα
27/02/2015 18:06 #17731 από Kontfoti
Kontfoti απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Υστερα απο μια ερευνα που πραγματοποιω τον τελευταιο καιρο,ανακαλυψα (μονο ονομαστικα) τις παρακατω ονομασιες ποικιλιων:
-Κασίμια
-Μιτυληνά(για σταφιδες)
-Κέρεντσε
-Τσαμπάτα
-Δαφνοκάτα
-Συραλίκια
-Αλογοβυζούδες.
Εαν καποιος φιλος γνωριζει οποιαδηποτε πληροφορια σχετικη με τις προαναφερθήσες ποικιλιες,θα τον παρακαλουσα θερμα να τις μοιραστει μαζι μου μεσω του φορουμ.

Περισσότερα
20/07/2015 21:50 #18760 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Φυτεμενο στην θεση του πλεον το φυτο εχει σημερα αυτην την μορφη.Με βαση τα φυλλα,μπορει να καταλαβει καποιος φιλος περι τινος προκειται;

Συνημμένα:

Περισσότερα
21/07/2015 20:47 #18768 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Αλέξανδρε καλησπέρα,
από τα φύλλα φαίνεται να είναι καθαρό αμερικανικό υποκείμενο.
Κοιτώντας τον Βαγιάνο αυτό που ταίριαζε περισσότερο ήταν το RupestrisXBerlandieri και μάλιστα σε Paulsen1447 αν το φύλλο στην άκρη κάνει ένα νυχάκι , αν είναι τελείως στρογγυλό τότε σε Richter 110.
ΝΚ

Pura vida!

Περισσότερα
23/08/2015 22:16 #19040 από ΘΕΟΔΩΡΟΣ
ΘΕΟΔΩΡΟΣ απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΑΜΑΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΛΑΔΑΡΙ ΦΕΡΜΕΝΟ. ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΟ ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΜΠΕΛΙ ΤΟ ΕΣΤΗΣΕ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟ 1925, 7 ΣΤΡΕΜΑΤΑ ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗ.
ΙΣΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΡΟΖΑΚΙ.
ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΠΕΛΑΔΑΡΙ, ΟΝΤΑΣ ΦΟΥΣΤΑΝΙΩΤΕΣ
ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ

Περισσότερα
23/08/2015 22:18 #19041 από ΘΕΟΔΩΡΟΣ
ΘΕΟΔΩΡΟΣ απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ!

Περισσότερα
28/09/2015 23:35 #19432 από alexandros.k
Πριν προλαβουμε να δουμε τον καρπο αυτης της ποικιλιας,τα πουλια του βουνου φροντισαν να τον τιμησουν.

Αναρωτιομαστε συχνα τι πασσαλους θα χρησημοποιησουμε,στο βουνο το αμπελι βρισκει τον δρομο μονο του.

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos, gomati_sok

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.485 δευτερόλεπτα