file ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
29/10/2013 21:35 #12022 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Επ ....και γώ μέσα...., φυσικά με τα ανάλογα συνοδευτικά τσιπουροκατάνηξης εις τας εξοχάς!!!!

“Ο καπτάν Δημήτρης ένιωσε ένα νταγιάντισμα σοφράνο μεριά,
ο καιρός τραμουντάνα γεμάτη έξι προς εφτά δύναμη ,
η μπαστέκα στο καπόνι έτριξε μακρόσυρτα, το καΐκι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
30/10/2013 12:49 #12028 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Κανενα προβλημα.Θα βρεθουμε εως τοτε και το κανονιζουμε.Οσο για τα τσιπουρα,αυτο ειναι το μονο σιγουρο.Βουνο,καλο τσιπουρο,εκλεκτοι μεζεδες, καλη θεα και αραχτοι κατω απο καμια βελανιδια,ε αυτο δεν πληρωνετε με τιποτα.

Αλεξανδρος Καραπουλιτιδης "Το πάθος,το λάθος και η παραγγελιά, πληρώνονται."

Περισσότερα
19/01/2014 19:49 #13460 από alexandros.k
alexandros.k απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Πριν λιγες ημερες γνωρισα εναν σχεδον 80αρη ο οποιος γνωριζει σπιθαμη προς σπιθαμη ολη την περιοχη(περπατημα στο βουνο να δειτε,επαθα πλακα).Ρωτωντας τον για το θεμα μου ειπε πως περα απο τα μικρορωγα,εχει και τα καλα,ενοωντας τα φυτα που κανουν μεγαλα τσαμπια,1-1.5 κιλο οπως μου ειπε.Αρα μιλαμε για τουλαχιστον 2 ποικιλιες.Στα νεα χωρια που δημιουργηθηκαν,οι κατοικοι πηραν κλαδια απο αυτα τα φυτα και εκαναν τα αμπελακια τους.""Να ερθεις μεχρι το Μαρτιο να σου δειξω ποια ειναι,να παρεις κλαδια, να προλαβεις να φυτεψεις""μου ειπε.""Πριν φουντωσουν τα Γαυρα τα Παλιουρια και οι Βελανιδιες,μετα δεν θα μπορουμε να μπουμε"".Βλεπω λοιπον να κανουμε καμια εξορμηση μεχρι τοτε.

Περισσότερα
13/02/2014 15:38 #14707 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Γνωρίζει κανείς σχετικά με την κόκκινη ποικιλία τρίνκα ή τρίνκοβο;

Περισσότερα
13/02/2014 22:10 #14713 από alexandros.k
Με την ευκαιρια της ερωτησης του Goude,να ρωτησω αν γνωριζει η εχει ακουσει καποιος για την ''Καρδια'',ονομα προερχομενο απο το σχημα της ρογας που μοιαζει με καρδια.

Περισσότερα
14/02/2014 22:19 #14727 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Φίλε Goude, γραφει για την Τρίνκα η Σπινθηροπούλου στο βιβλίο της "Οινοποιησιμες ποικιλιες του ελληνικού αμπελώνα", αλλα δεν το εχω εδω που βρίσκομαι τωρα για να κανω ενα ρεζουμέ!...

www.politeianet.gr/books/9789608559349-s...nikou-ampelona-31350

Περισσότερα
14/02/2014 22:22 #14728 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Αλέξανδρε, είσαι σίγουρος οτι υπάρχει τέτοια ποικιλία (καρδιά) ? ...Πρωτη φορά το ακούω!...Ειναι και του Αη-Βαλεντίνη σήμερα ! ;)
Μήπως εννοείς την Κάρδιναλ (Κάρντιναλ)?

Περισσότερα
14/02/2014 22:47 #14729 από alexandros.k
Με το ονομα αυτο Γιωργο, μου μιλησε ο παππους για καποια παλια ποικιλια στο εγκατελειμενο χωριο που ανεφερα παλιοτερα.Οπως ειπα το ονομαζουν ετσι,σε τοπικο επιπεδο φανταζομαι,απο το σχημα της ρογας.Απο οτι μου ειπε υπαρχουν εκει δυο ριζες μονο.Δεν μου ανεφερε καποιο αλλο ονομα.Θα ρωτησω λεπτομερειες σε λιγες μερες που θα παω να τον βρω,να παμε παρεα να μου δειξει που ειναι ετσι ωστε να παρω καποια κλαδια για φυτεμα.Παντως εγω δεν εχω καποια ιδεα για το τι μπορει να ειναι.

Περισσότερα
14/02/2014 23:15 #14730 από alexandros.k
Και με την ευκαιρια αυτη,μια αποψη της περιοχης για την οποια μιλαμε.

Συνημμένα:

Περισσότερα
14/02/2014 23:34 #14731 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΑΜΠΕΛΟΥ ΣΕ ΟΡΕΙΝΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ
Το βιβλίο της Σπινθηροπούλου το έχω και το είδα. Μίλησα μαζί της και στο mail. Θυμόταν το χωριό που την βρήκε. Ίσως την Κυριακή καταφέρω να επισκεφτώ έναν παππού γι αυτό το θέμα και να το λήξω. Πάντως όταν χάνεται μια ποικιλία, χάνεται ένα κομμάτι της Ελλάδας μας, ένα κομμάτι της γης μας.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.178 δευτερόλεπτα