file Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας

Περισσότερα
12/01/2021 14:31 #28933 από Nontas 78
Nontas 78 απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Καλησπέρα και καλή χρονιά .η ποικιλία ζαμπελα κάνει για επιτραπέζιο σταφύλι εκτός από τσίπουρο ;πως είναι η γεύση της ;θέλω να καταλήξω σε ποια ποικιλία να βάλω για να μην απογοητευτω από τη γεύση της .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ThanasisGr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12/01/2021 19:37 #28934 από ξινομαυρακιας
ξινομαυρακιας απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Είναι απαγορευμένη όπως όλα τα υβρίδια για τους επαγγελματίες. Επειδή είναι vitis labrusca, αμερικάνικο είδος ,έχει αυτή τη ξινίλα που την έχει και όταν το τρως σα σταφύλι .Για τσίπουρο κάνει και για ροζέ κρασί ως 10% στο χαρμάνι για να δώσει

φρουτώδη γεύση και άρωμα φράουλας. Αφού σου αρέσουν τα αρώματα γιατί δε φυτεύεις Μοσχάτο Αμβούργου ή Αλεξανδρείας ή Ιτάλια .

Περισσότερα
12/01/2021 20:08 #28936 από Nontas 78
Καλησπέρα Ξινομαυρακια και καλή χρονιά ! Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.ειμαι καινούργιος στο αμπέλι .έχω δεντράκια και κηπευτικά .απλά είμαι ανάμεσα στο όψιμα Εδέσσης και στην Ιζαμπέλα γιατί και οι δύο δεν έχουν ευαισθησία σε ιώσεις.εγω το θέλω μόνο για επιτραπέζιο να τα τρώμε με την οικογένεια.σημερα πήγα σ ένα φίλο στο μαγαζί του που έχει στημένο περίπου 10 αμπέλια που σκαρφαλώνουν σε πέργκολα για τέντα και μου είπε ότι δεν έχουν αρρωστήσει πότε και δεν έβαλε λίπασμα ποτέ γιατί είναι και πολύ μεγάλος άνθρωπος και τα έχει μόνο για τέντα ,απλά πάει ένας φίλος του και τα μαζεύει για τσίπουρο .θέλω ένα από τα δύο γιατί στα 3-4 μέτρα θα έχει δέντρα και δεν θέλουν να μου τα γεμίσουν ωίδιο και περονόσπορο όπως και τις τομάτες που είναι ευαίσθητες.συγχωρα με ,είμαι καινούργιος και δεν κατάλαβα το σχόλιο σου ,είναι ξινό η αρωματικό σαν φράουλα ;και με τα τεράστια πεντακάθαρα φύλλα του θα τα αξιοποιήσουμε για φαγητό .επίσης έχω διαβάσει επειδή είναι < άγριο > δεν θέλει πολύ περιποίηση και ασχολία κάτι που με βολεύει γιατί θα μπει σε εξοχικό μια ώρα από το σπίτι

Περισσότερα
13/01/2021 10:53 - 13/01/2021 10:54 #28937 από ThanasisGr
ThanasisGr απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Καλώς ήρθες Nontas και καλή χρονιά.

Στα μέρη μας το λέμε Τζωρζίνα ή Ρώσικο (παρ’ όλου που είναι Αμερικάνικο κατασκεύασμα). Οι παππούδες μας το λέγανε Βρωμοστάφυλο.

Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία και άποψη.

Είναι πολύ ανθεκτικό σταφύλι. Δεν το πιάνει καμιά αρρώστια. Δεν το πλησιάζουν ούτε σφήγκες ούτε τα πουλιά (εκτός αν πεινάσουν πολύ). Μεγάλα και πυκνά φύλλα, κατάλληλο για σκιά.

Τώρα σαν επιτραπέζιο. Κατ’ αρχή δεν είναι άσπερμο. Στην πρώτη δαγκωνιά η γεύση του είναι γλυκιά και ευχάριστη, αλλά δυστυχώς στην συνέχεια βγαίνουν πολύ άσχημα αρώματα.

Προσπάθησα δυο χρονιές να το οινοποιήσω. Σκέτη αποτυχία στη γεύση. Συν το ότι δεν ανεβάζουν πολλά μπωμέ (σάκχαρα).

Μια χρονιά το έκανα ξύδι. Πολύ κακό αποτέλεσμα στη γεύση.

Τα φύλλα του παρ’ όλου που είναι μεγάλα και χωρίς σχισμές, είναι πολύ σκληρά και μάλλον ακατάλληλα για φαγητό.

Είχα μια μεγάλη κρεβατίνα με 5-6 ρίζες από Τζωρζίνα. Τις ξεπάτωσα, έβαλα άλλες ποικιλίες και έχω και σκιά και καλό επιτραπέζιο σταφύλι.

Έχεις μια πρόταση από τον Ξυνομαυράκια κυρίως για οινοποίηση. Θα σου πρότεινα με την σειρά μου το Αττική. Έχω δυο ρίζες σε άλλη κρεβατίνα. Κατάλληλο για επιτραπέζιο, χωρίς κουκούτσι, νόστιμη και τραγανή σάρκα, μεγάλα και τρυφερά φύλλα για ντολμαδάκια και κάνει και την σκιά του.
Τελευταία διόρθωση: 13/01/2021 10:54 από ThanasisGr.

Περισσότερα
13/01/2021 11:11 #28938 από Nontas 78
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ ,με βοήθησες όσο δεν φαντάζεσαι . επειδή και το Αττική το είχα 3 επιλογή ,σου βγάζει ωίδιο περονόσπορο ,γιατί στα 3-4 μέτρα θα έχει δέντρα και δεν θέλω να μου τα αρρωσταίνει.
Και πάλι ευχαριστώ

Περισσότερα
13/01/2021 11:18 #28939 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Νώντα σου το έγραψα και στο άλλο θέμα. Το να ρίξεις 2-3 φορές θειοχαλκίνη σκόνη ή θειάφι με χαλκό υγρό ράντισμα δεν προκαλεί ζημιά σε κανένα δένδρο που έχεις δίπλα

Περισσότερα
13/01/2021 11:50 #28940 από Nontas 78
Κώστα σ ευχαριστώ πολύ .δεν εννοώ το θειάφι και ο χαλκός να δημιουργήσει πρόβλημα στα δέντρα,αλλά οι ασθένειες του αμπελιού να πάνε και στα υπόλοιπα δέντρα αλλά και κηπευτικά .όσοι φίλοι μου είχαν τοματιες δίπλα στα αμπέλι ,χάλασαν όλες από ωίδιο και περονόσπορο που είχε το αμπέλι . ευχαριστώ και συγνώμη αν σε κούρασα

Περισσότερα
13/01/2021 12:40 #28942 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Σκέψου λίγο ότι πρώτα έπιασαν και πιάνουν ωίδιο ή περονόσπορο τα κηπευτικά που είναι πιο χαμηλά στο έδαφος και μετά το αμπέλι που είναι πιο ψηλά. Η κρεβατίνα και τα δένδρα πιάνουν δυσκολότερα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nontas 78

Περισσότερα
13/01/2021 20:00 #28943 από ξινομαυρακιας
ξινομαυρακιας απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Έχει και το άρωμα της Φράουλας και το άρωμα foxy που λένε οι αμερικάνοι ,βαρύ,άσχημο.Για ντολμαδάκια δεν κάνει όπως σωστά είπε ο Θανάσης είναι τραχιά χνουδωτά ,τα καλύτερα είναι της Σουλτανίνας.Το όψιμο Εδέσσης κάνει για κρεβατίνα ως παραγωγικό .Αν έχεις παιδιά φύτεψε αγίγαρτες ποικιλίες .

Περισσότερα
13/01/2021 20:18 #28944 από Nontas 78
Καλησπέρα φίλε μου.ευχαριστω πάρα πολύ ,οπότε περνει Χ η Ιζαμπέλα για αυτό που θέλω .βασικά ήθελα όψιμα Εδέσσης και τελευταία στιγμή μου είπε η γεωπόνος μου ότι δεν έφερε τελικά όψιμα Εδέσσης αλλά έφερε Ιζαμπέλα και δεν μπορω να βρω πουθενά γυμνοριζο σε φυτώριο ή γεωπόνο στη Θεσσαλονίκη.μαλλον με βλέπω για Αττική που κάνει για τα μωρά μου ( για επιτραπέζιο δηλαδή ) και είναι και λίγο ανθεκτικό.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα