file Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας

Περισσότερα
08/10/2014 21:09 #16337 από Arots
Arots απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Χαιρετω τους φιλους αμπελουργος, ειμαι καινουργιος αμπελουργος και θα ηθελα την βοηθεια σας εαν γινετε λιγο, εχουμε ενα αμπελι μαζι με τον αδερφο μου γυρω στα 900 μετρα και εχω μερικα κενα 30 για την ακριβεια, τι ποικιλιες θα μου πρωτηνατε για καλο κρασι και να πινετε και φρεσκο; πρωσοπικα σκεφτομουν μερλο και καπερνε πια ειναι η γνωμη σας; ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
23/01/2015 20:22 #17487 από Arots
Φίλε japetus ψάχνω για τσάπουρνο μπολιασμένο που μπορώ να βρω καν υπάρχει;

Περισσότερα
23/01/2015 20:29 #17488 από Arots
Φίλε japetus που μπορώ να τσάπουρνο μπολιασμένο; αν ξέρεις κάτι πες μου.

Περισσότερα
25/02/2015 20:22 - 25/02/2015 20:41 #17714 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Για την τζωρτζινα ξανα.. Διαβασα τα περισσοτερα μηνυματα, ο Christos XM νομιζω ηταν πολυ κατατοπιστικος και δεν ''μπερδεψε'' κανεναν.
Ειναι γενικα αδυνατο σε σακχαρα, ολο μαζι να πατηθει χωρις καμια αφαιρεση των τσαμπουρων οταν ολοκληρωθει η ζυμωση (και αμεσως τοτε!) εχει ολο το αρωμα του και ΚΑΜΙΑ στυφιλα! Μονο αρωμα και γευση λες και εγινε πατατραβα. Αυτο με εκανε να μασησω σπορους και κλαδακια του τσαμπιου και πραγματικα δεν ηταν καθολου στυφα. Μετα ομως την ζυμωση ομως σταδιακα αλλα πολυ συντομα (σε εναν δυο μηνες) ανοστευει και γινεται ενα ''ζουμι'' με αλκοολ. Αυτα τα διαπιστωσα μετα απο χρονια (λογω του καζανιου) και χωρις καμια ιδιαιτερη ενασχοληση με αυτο. Εχω μια κληματαρια στην αυλη απ αυτο, λογω μη αερισμου και υγρασιας και ενω προσπαθησα και με ραντισματα την πιανει βοτρυτης, σαπισανε εφετος τα πρωτα αλλα μαζεψα αργοτερα τα νεφερια τα απορογωσα και τα ελιωσα με τα χερια με σκοπο να φτιαξω λικερ (οπως κανουμε με κρανα ροδια κτλ) εβαλα ζαχαρη και γραπα (δοκιζοντας τ γευση, δεν μετρησα ποσοτητες δλδ) αλλα αυτα ζυμωθηκαν κ αλλο και αντι για λικερ εγινε ενα υπεροχο ημιγλυκο κρασι! Εχω απ αυτο 4 εναμισαλιτρα, στα δυο θα ξαναβαλω κ αλλη ζαχαρη και γραπα μηπως γινουν λικερ και τα αλλα δυο θα τα αφησω οπως ειναι να δω τι θα γινει, αν δηλαδη ανοστεψουν και μεσα σε μπουκαλια η αν θα μεινει το αρωμα η γευση κτλ.
Απο παιδι τα ηξερα ως Ρωσικα και τζωρτζινες, καποιος (καποιος που εχει μανια με αυτα) ομως μου ειπε οτι λεγονται τζωρτζινες απο την Γεωργια των ΗΠΑ και οχι απο την Γεωργια της πρωην ΕΣΣΔ και οτι ηρθαν στην Ευρωπη ως Αμερικανικα υποκειμενα κατα της φυλλοξηρας (η και απο λαθος, δηλαδη μαζι με διαφορα υποκειμενα ηρθε και μια παρτιδα απ αυτα σαν αγρια ενω δεν ηταν).
Τελευταία διόρθωση: 25/02/2015 20:41 από stelios1.

Περισσότερα
15/03/2016 23:58 #20435 από basilis.gemenis
basilis.gemenis απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Γειασας φιλοι μου καινουργιος στο φορουμ 15-3-2016 ενας φιλος μου εδωσε 4 κληματσιδες απο τζωρζινα η" ιζαμπελα οπως λεγεται και τις φυτεψα τον φεβρουαριο σε 3 χρονια ναμαστε καλα θα μπορω να σας πω τι εγινε.αλλα το τσιπουρο που δοκιμασα απο αυτη την ποικιλια δεν παιζεται.εγω θα το χρειαστω μονο για να εμπλουτισω τον μουστο με αρωματα εφ οσον τα τσαμπουρα πεταγονται εξω γιατι να ειναι επιβλεβες στο κρασι ; με ενα ποσοστο 20% στο μουστο θα υπαρχει προβλημα ; και ολα αυτα βεβαια εαν ζουμε σε 3 χρονια να πεθανει ο χαρος και καλα κρασια σε ολους σας . basilis.gem.

Περισσότερα
30/03/2016 16:26 #20526 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
basilis αν έχεις αυλή βάλε τις ζαμπέλες για κρεβατίνα,κάνουν τον τέλειο ίσκιο.Αφού σε καλοσωρίσω να ρωτήσω σε ποιό χωριό έβαλες το αμπέλι και γράφεις σε άλλο πόστ για ωίδιο διότι εμείς στους Αμέλαντες δεν αντιμετωπίσαμε έντονο πρόβλημα;

Περισσότερα
30/03/2016 22:24 #20530 από basilis.gemenis
Φιλε κωστα οντως το εβαλα για κληματαρια. Εαν ευδοκιμησουν εγω θελω να εμπλουτισω τον μουστο με αρωματα σε ποσοστο 10-20% και τιποτα αλλο.τα υπολοιπα θα τα χαρισω σε φιλο για τσιπουρο.το τσιπουρο που δοκιμασα ηταν απο γιαννενα δεν παιζεται.στην περιοχη εχει πολλη υγρασια λιμνη ευβοιαςβ.ευβοια το ωιδιο κανει παρτυ.συν οτι τα 3 πρωτα χρονια ημουν ασχετοςμε τα παντα σχετικα με το αμπελι.διαβαζωντας τους εξαιρετους του φορουμ εχω μαθει αρκετα και μαθαινω ακομα.το 2014 το ωιδιο και τα σπουργιτια τα μερλο τα αποδεκατισαν ουτε ενα τσαμπι το δυχτη την επομενη χρονια εκανε θαυματα.φετος παμε για εκτη χρονια επειδη τον περισοτερο χρονο μενω αθηνα δεν μπορω να τα παρακολουθω συχνα .

Περισσότερα
30/03/2016 22:46 #20531 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Κάθε καλοκαίρι περνάω για μπάνιο στο κοχύλι και τσίπουρο στον πλάτανο.Θα τα ξαναπούμε για να βρεθούμε.

Περισσότερα
31/03/2016 00:06 #20532 από basilis.gemenis
Θα χαρω πολυ την παρασκευη θα παω μετα. απο 20 ημερες απο την τελευτεα φορα που πηγα κλαδεμα κ.τ.λ.π. θα κατσω περοπου μια εβδομαδα και εχω περιεργεια να δω αυτα που εβαλα περυση τι εχει συμβει πως ειναι.επιπλεον θελω να μπολιασω μερικα φαγωσημα 5-6 σε ποικιλια μοσχατο αμβουργου εχω κρατησει βεργες στο ψυγειο απο 2 κληματα που ειχα 2 χρονων και πηγαν πολυ καλα.μπολιασα περυση ενα που ειχε βγει αγριο και κανα2 αλλα και ειχα 100% επυτιχια χωρις να μου δειξει κανενας.you tube ειναι δασκαλος εχω δει ολα τα βιντεακια.μετα απο διαφορα χομπη ψαρεμα- καρδερινες - καρδερινοκαναρα κ.αλ. τωρα στη συνταξη αγαπαω πιο πολυ το αμπελι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωστας χ

Περισσότερα
12/02/2018 18:57 #25138 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα