file Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας

Περισσότερα
18/12/2011 17:54 #6337 από kost
kost απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Γεια σας ! Ειμαι νέο μέλος. Εδώ στη κερκυρα υπαρχει μια λευκη ποικιλια με παρομοια αντοχη στις ασθενειες που την ονομαζουν "ισραηλιτικο". Δινει πολυ αδύνατο κρασι χωρις ιδιαιτερο αρωμα, δε θελει ραντισμα καθολου. ψαχνω να βρω την ονομασια αλλα δεν τα εχω καταφερει. Βρηκα καποιον που μου ειπε οτι εχει φυτεψει ενα αμπελι με ισραηλιτικο μαυρο , μαλλο θα εννοει τα τζωρτζινα.
Αναρωτιομουν αν θα λειτουργουσαν καλα σαν υποκειμενα και αν θα εδίναν ανθεκτικοτητα σε αλλες ποικιλιες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
09/03/2012 14:30 #6881 από tasosvlachos
tasosvlachos απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Καλησπέρα και απο μένα. Είμαι καινούργιο μέλος του φορουμ.
Έχω μια μεσαίου μεγέθους κληματαριά αποτελούμενη απο 15-20 ρίζες στον κάμπο της Βέροιας, απο την οποιά πέρνω αποκλειστικά τσίπουρο για προσωπική χρήση
Φέτος λέω να την ανανεώσω, και ψάχνω στο ιντερνετ την πιο κατάλληλη ποικιλία για κληματαριά.
Με πολλη προσοχή και ενδιαφέρον διάβασα τα post όλων των φίλων σχετικά με την ποικιλία της Ιζαμπέλα.
Εγω προσωπικά δεν έχω πειστεί για την τοξικότητα της. Αντίθετα έχω πειστεί ότι πρόκειται για την πλέον ενδεδειγμένη ποικιλία για κληματαριά.
Λέω να φυτέψω μερικές ρίζες.
Μήπως κάποιος φίλος έχει κάποια κλαδιά απο δική του κληματαριά για να μου δώσει?. (Δεν ζητάω φυτώριο, γιατι απο ότι κατάλαβα δεν υπάρχει κάποιο φυτώριο που να πουλάει αυτή την την ποικιλία).
Εάν ναι μπορεί να με πάρει τηλέφωνο στο 6947832852?
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Περισσότερα
09/03/2012 16:22 #6884 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Καλησπέρα φίλε Τάσο και καλως όρισες στην παρέα μας.
Εδω στα Γιάννενα, φέρνουν στα γεωπονικα καταστηματα την ποικιλία "Ιζαμπέλλα" κανονικά απο πιστοποιημένα φυτώρια, σε 25άδες. Την ειδα τουλάχιστον σε τρια γεωπονικα καταστήματα . Η τιμη ειναι 2 ευρω ανα κλήμα (ρίζα). Πρόκειται για ερριζα μοσχεύματα, πιστοποιημενα.

Περισσότερα
15/03/2012 12:36 #6931 από tasosvlachos
tasosvlachos απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Ευχαριστώ φίλε Γιώργο.
Βρήκα ένα κατάστημα στα Ιωάννινα και έχω παραγγείλει.
Πιστεύω ότι είναι καλή περίοδος τώρα για να φυτέψω?.

Περισσότερα
15/03/2012 15:16 #6934 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Φιλε Τασο, ναι, τωρα ειναι η ιδανικη περίοδος για φύτευση των κλημάτων !... Και απο οτι είδα και ο καιρος θα ειναι ευνοϊκός !

Περισσότερα
10/07/2014 14:24 #15532 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Το LIDL έχει από Δευτέρα 14.7.2014, κρασί lanprusco, από Ιταλία. Εκεί είναι ένα υπέροχο κρασί. Εδώ είναι δηλητήριο. Εκεί επιτρέπεται να καλλιεργείται, να οινοποιείται, να αποστάζεται, να εμπορεύεται, να εξάγεται, να καταναλώνεται. Εδώ όλου του κόσμου οι ψυχασθένειες μας έχουν βρει ή οι ψεκαστήρες. Και σε άλλες χώρες γίνεται και μαρμελάδες και ξύδι και κ.λ.π.
Και θέλω να δω επιτέλους μια μελέτη, που να καλλιεργεί και να οινοποιεί την lamprusco με την ίδιες μεθοδολογίες, με μια ποικιλία μάρτυρα. Όλο στο κάπου το είδα και κάποιος μου το 'πε είμαστε.
Η αλλιώς το κλίμα της Ιταλίας ευνοεί την παραγωγή ποιοτικών κρασιών lamprusco, ενώ της Ελλάδος ακατάλληλων (την ελιά και το λάδι μου θυμίζει).

Vin pétillant Lambrusco dell'Emilia rosé 2012 IGP1
1.79 €
Offre du 26 Février 2014
www.lidl.fr/cps/rde/www_lidl_fr/hs.xsl/offres-513.htm?action=showDetail&id=10278

(75 cl, 1 L = 2.39 €)

- Température idéale de consommation : 8-11°C
- Temps de garde maximal : 3 ans
- Degré d'alcool : 7,5 % Vol.
- Accompagnement : viandes blanches, poissons grillés et fromages doux
- Origine : Emilie-Romagne

lidl.dofollow.be/pics/c7/08/c708e10ef6369b923aa0505ac58486c41a4e6aed.jpg

Περισσότερα
11/07/2014 07:30 #15535 από BIO AMPELOYRGOS
BIO AMPELOYRGOS απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Φίλε Goude καλημέρα.
Τί το ψάχνεις και στεναχωριέσαι; Βλέπεις κι όλας ότι πουλάνε κρασί στο ράφι με 2-3 ευρώ το λίτρο. Τί θες να μπλέξεις με αυτούς; Σάμπως λίγες Ελληνικές ποικιλίες έχουμε να βγάλουμε αστεράτα κρασιά και τσίπουρα;
Καταλαβαίνω πολύ καλά και συμμερίζομαι τη σκέψη σου. Μας έχουν βάλει σε καλούπια για να προστατεύουν τα συμφέροντα. Μας λένε πότε θα βράσουμε τα τσίπουρά μας, άμα θα βάλουμε κρασοστάφυλα ή επιτραπέζια, που θα φτιάξουμε σταφίδα κλπ... Σε λίγο θα μας πούνε και πότε θα πάμε τουαλέτα...
Είναι πολλά τα προβλήματα...
Ελπίζω να είσαι καλά και η παραγωγές σου (και όλων μας) να είναι ποιοτικές και να μας γεμίζουν με γεύσεις, αρώματα και ικανοποίηση.
Να είσαι καλά.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Περισσότερα
11/07/2014 10:28 #15539 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Δυστυχώς Πάγκαλε ... έχεις δίκιο.
Κια για τα τσίπουρα δεν ακουω τίποοτα ακόμη, πλην μιας αναφοράς του υπουργού, πριν 3 μήνες σε εφημερίδα ότι θα εφαρμοστεί το υπάρχον νομικό πλαίσιο.
Αλλά ο υπουργός δεν είπε, τι πρέπει να κάνω εγώ τα σταφύλια μου; Να τα δώσω στο οινοποιείο με 20 λετά και να πληρώσει όποτε θέλει; Με τον περονόσπορο που φέτος εξαφάνισε έως 90% των σταφυλιών μπορεί να αρθρώσει κανένα φωνήεντο; ή ισχύει το περάστε από την εφορεία η οποία σου λέει αντικειμενικά μόνον κερδίζεις; Στις ζημιές θα συμμετάσχουν ποτέ; Αι στα τσακίδια πιά.

Περισσότερα
13/07/2014 09:33 - 13/07/2014 09:33 #15553 από Nikos Kotsalis
Nikos Kotsalis απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Να συμφωνήσω με τον Πάγκαλο στην διαπίστωση ότι τα νομικά και θεσμικά πλαίσια προστατεύουν τους, θα το πω αδόκιμα, μεγάλους.
Ετσι καταργείται η έννοια της ελεύθερης οικονομίας και πλέον υπάρχει προστατευτισμός όχι των αδυνάτων αλλά των ισχυρών.
Επίσης να συμφωνήσω με τον Παναγιώτη, αι στα τσακίδια πια!!!
ΝΚ :angry:

Pura vida!
Τελευταία διόρθωση: 13/07/2014 09:33 από Nikos Kotsalis.

Περισσότερα
30/09/2014 18:40 #16242 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Την συγκεκριμένη ποικιλία στα μερη μου στην Τσαγκαράδα του Πηλίου την ονομάζουμε "φράουλα".Καλλιεργείται στο κτήμα μας πάνω από 80 χρόνια...Στην Ζαγορά , ένα διπλανό χωριό , ονομάζεται Πολίτικο .Στο Αγιο Ορος Τζωρτζίτικο , στην Ηπειρο Ζαμπέλα και πάει λέγοντας...
Οπως αναφέρει προηγούμενος φίλος ,σε λίστα του 1985 , ήταν στις "επιτρεπόμενες" ποικιλίες , αργότερα απαγορεύτηκε γιατί θεωρήθηκε διασταύρωση με αμερικάνικη ποικιλία .Εκείνο που ξέρω εγώ και έχει ήδη αναφερθεί , είναι ποικιλία σχεδόν απρόσβλητη σε ασθένειες .Τουλάχιστον εγώ , δεν την έχω δει ποτέ να προσβάλλεται....Εχοντας μεγαλώσει με το άρωμά της , με την γεύση της , είμαι φανατικός οπαδός της .Εχει απίστευτη παραγωγικότητα , ενδείκνυται για κληματαριές, δίνει λίγους βαθμούς όμως .Στην μέγιστη ωριμότητά της να δώσει 11 βαθμούς .Συνήθως μπαίνει σαν πρόσθετο σταφύλι στην οινοποίηση για τα αρώματά της και το χρώμα της ρόγας της .Εγώ προσωπικά την έχω οινοποιήσει και μόνη της , ανεβάζοντας τους βαθμούς του μούστου με προσθήκη σταφίδας , και με άριστα αποτελέσματα .Το μυστικό για την οινοποίηση της , που δεν ακολουθούνταν ποτέ στα χωριά , είναι το ξερόγιασμα .Τα τσάμπουρά της είναι πολύ πλούσια σε τανίνες και σε αυτά οφείλεται και το υψηλό ξυλόπνευμα .Αποφεύγοντας τα βγαίνει ένα πολύ σωστό κρασί ,χωρίς προβήματα .επίσης να αναφερθεί ότι επειδή είναι χοντρόρογο , δεν είναι σε καμια περίπτωση επιτραπέζιο .Οι παππούδες στο χωριό ,ενδεχομένως και λανθασμένα , το θεωρούσαν παλιά ποικιλία τοπική και όχι ξενόφερτη .

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα