file Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας

Περισσότερα
27/10/2008 18:23 #667 από dimitris_d
dimitris_d απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Πρωτα απο ολα να ευχαριστησω ολους που ασχοληθηκαν με το θεμα τοσο αμεσα.

Σχετικα με την προσωπικη μου ασχολια μου με το αμπελι ειμαι σχετικα νεος τον χωρο (4 χρονια αυτοριζο λημνιο στην χαλκιδικη και με φετινη αποδοση 160 κγ κρασι απο 220 ριζες) και 15 ριζες syrah (2 ετων) πιλοτικα για βελτιωσω την γευση του λημνιου (μου αρεσε ο συνδιασμος αλλα θελω να δω αν θα αποδοσει στην περιοχη μου)

Γενικα μου αρεσουν οι πειραματισμοι οποτε οταν κατι μου κεντριζει το ενδιαφερον (γευστικα η αισθητικα) θελω να το ψαξω οσο πιο διεξοδικα γινετε. Φυσικα οταν εχω χρονο...! και παντα σε ερασιτεχνικο επιπεδο

Αλλες ασχολιες σχετικα με την φυση ειναι το κυνηγι μανιταριων και το ψαρεμα. Οπως καταλαβατε ολες οι ασχολειες μου εχουν να κανουν με οτι τρωγεται!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
27/10/2008 18:33 #668 από vasilis
vasilis απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
τα άγρια μου αρέσει να μαγιρεύω κα ιδιαίτερα το κυνηγητού Φίλε Δημήτρη χρόνια σου πολλά μου αρέσουνε τα μανιτάρια και ασχολούμαι κάθε φθινόπωρο με αυτά ενόητε

Περισσότερα
27/10/2008 22:18 #673 από azapiko
azapiko απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Συμφωνω με τον Νικο μονο στον βοτριτη εχει προβλημα εγω τρυγισα το σαββατο 13 βαθμους για κρασι δεν το συνιστω κανει ομως την καλητερη σκια .Το εχω πανω απο 30 χρονια κατοικω Θεσσαλονικη αν σε βολευει οσα κλαδια θελεις

Περισσότερα
27/10/2008 22:35 #675 από dimitris_d
Eυχαριστω azapiko, οποτε κλαδεψεις ενημερωσε με σε παρακαλω και εγω απο Θεσσαλονικη ειμαι οποτε θα ειναι πιο ευκολο να βρεθουμε.

Και παλι ευχαριστω

Περισσότερα
06/11/2008 17:23 #691 από KLASSIKOS
KLASSIKOS απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Γιά τήν Τζωρτζίνα...,
απόσπασμα από τήν <<ΑΜΠΕΛΟΓΡΑΦΙΑ / ΘΕΩΡΙΑ>> τού καθ. Ηλ. Κόρκα στό ΤΕΙ Αθηνών
<<Ομάδα...

V. labrusca Linnaeus.

Το
χρονολογικά πιο γνωστό αμερικάνικο άγριο είδος (από το 1763) και ένα από τα
λίγα αμερικάνικα είδη, από τα οποία έγινε επιλογή ποικιλιών. Καλλιεργείται πολύ
στις ΗΠΑ για την παραγωγή επιτραπέζιων σταφυλιών (Isabella), χυμών,
μαρμελάδων (ConcordΕίδος που έχει προσαρμοσθεί στο
υγρό και ζεστό κλίμα των ανατολικών πολιτειών της βορείου Αμερικής. ”Γεωργιανά”, ”Tζωρτζίτικα”, ”Ζαμπέλα”. (Άγιο Όρος,
Πήλιο, Ήπειρος) καλλιεργείται ποικιλία σε περιορισμένη κλίμακα με τις ονομασίες
Ελλάδα) και κρασιών. Στην To
V.
labrusca
ξεχωρίζει από τα είδη των άλλων ομάδων δια μέσου της συνέχειας εμφάνισης των
ελικών στους κόμπους του βλαστού μετά τους 3ο-5ο κόμπους της βάσης. Έχει
μεγάλες, συνήθως ερυθρές ράγες με χαρακτηριστική γεύση (βατό­μουρου,
φραγκοστάφυλου). Μοιάζει με την ευρωπαϊκή άμπελο, με την οποία ταυ­τίζεται και
ως προς το βλαστικό κύκλο. Η μεγάλη αντοχή του στις προσβολές του ωίδιου
θεωρείται ένας από τους λόγους της ευρείας διάδοσης του είδους αυτού.
>>
KLASSIKOS

Περισσότερα
08/11/2008 22:48 #697 από dimitris_d

Ευχαριστω KLASSIKOS για το ενδιαφερον και την παρεθεση βιβλιογραφιας. Τελικα το βρηκα και στην Σιθωνια οπου δεν το τρωνε (δεν το αφηνουν να ωριμασει επαρκως μαλλον) αλλα το εχουν για σκια και τσιπουρο ενιοτε . Η γευση ηταν η ιδια αλλα ητανε λιγο πιο στυφο και οχι τοσο φραουλωδες.
Επιπλεον απο οτι διαβασα στο διαδικτυο το αμπελι αυτο θελει αρκετο καλιο. Θα βαλω 3-4 κληματα φετος για δοκιμη να δω και την γευση (σε 3-4 χρονια) αν συμφωνει με αυτο που δοκιμασα στο Ορος η εχουν καποιο ιδιαιτερο κλωνο εκει

Δημητρης

Περισσότερα
03/02/2009 18:55 #934 από azapiko
azapiko απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Δημητρη αυτο το Σαββατο η το επομενο θα κλαδεψω αν θελεις κλαδια πες μου που και πως θα βρεθουμε μενω Συκιες

Περισσότερα
25/02/2009 15:33 #1121 από Dalnik
Dalnik απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Η ποικιλια που αναφερεστε ονομαζεται αλλιως και σαν Ισαμπελλα ,Βρωμοσταφυλο Ρωσικο, Γεωργιανο,Αγιορητικο(και οχι Αγιωργητικο) ,Λαμπρουσκα,Τζωρτζιδικο,Κορεος,Οντεσσα,Φραουλα,Μοσχοσταφυλλο,Κερκυραιος κ.α
Θεωρειται οτι εισηχθη απο τις μονες του Αγιου Ορους και κυριως απο τις (Ρωσικες) χωρις να ειναι και η μονη πηγη προελευσης.
Η επιστημονικη ονομασια του ειναι vitis Lambrusca Isabella.
Παρουσιαζει εξαιρετικη αντοχη στις συνηθεις ασθενειες της αμπελου( Περονοσπορος , Ωιδιο) και αυτη η ιδιοτητα του συμπαρασυρει καποιους να το θεωρησουν σαν αριστη επιλογη για βιολογικη καλλιεργεια (Εφοσον δεν προσβαλεται απο τις ασθενειες ....δεν γινονται και εφαρμογες με φυτοφαρμακα !!!!!!)
Ειναι καταλληλο μονο για κληματαρια γιατι η χρηση του σαν οινοποιησιμη ποικιλια απαγορευται επειδη δεν ειναι Vitis Vinifera (ευρωπαικη Αμπελος)
Ειναι χαρακτηριστικο το αρωμα του που μοιαζει σαν το αρωμα κοριου ( εξ ου και η ονομασια του σε μερικες περιοχες της Ελλαδος Κορεος)
Προτροπη μου Αποφυγετε το Τοσο σαν οινοποιησημη ποικιλια οσο και για Παραγωγη αποσταγματων
Ευχαριστω για την φιλοξενεια

Περισσότερα
26/02/2009 10:54 #1128 από Yorikas
Yorikas απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Τον Σεπτέβρη του 1999 που είχα πάει στη Μονη Φιλοθέου πιτσιρικάς, ο τότε μοναχός υπεύθηνος για το μαγαζί της μονής και παλιός αρχοντάρης, μου είχε δώσει να φάω μερικές ρόγες απο αυτό το σταφύλι και ρώτησε τη γνώμη μου. Προφανώς το θεωρούσε ξεχωριστό. Θυμάμαι οτι ήταν και πολύ πυχτό σαν υφή στο στόμα.
Μου είχε πεί οτι η ποικιλία ειναι απο τη Γεωργία. Η μικρή μου εμπειρία με κάνει να συμμεριστώ με τον Νίκο Κότσαλη.
Azapiko και dimitri_d μου προξενήσατε το ενδιαφέρον και θα ήθελα αν σας έχουν περισσέψει 1-2 κλαδιά να βάλω στο μικρό μου αμπελώνα. Μένω στο 7πύργιο που είναι κοντά στις Συκιές. 6976977886 Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Επίσης θυμάμαι οτι κάτι μου έλεγε ο Κος Γωνιάδης (ξύλινα κουφώματα σταυρούπολη) για ένα κλήμα που του έφερε ένας υπάλληλος του απο Γεωργία. Το έβαλε στον κήπο και θέριεψε. Θα επανέλθω με αναπληροφόρηση.
Γιωρίκας

Περισσότερα
11/03/2009 10:22 #1163 από Yorikas
Yorikas απάντησε στο θέμα: Απαγορευμενη ποικιλια με γευση φραουλας
Τελικά πέρασα απο τα κουφώματα Γωνιάδη και πήρα 2 κλαδιά απο αυτή τη ποικιλία τα οποία ευελπιστώ να πιάσουν και να παράξουν. Λογικά του χρόνου θα έχω να δώσω σε όποιον θελήσει. Τα στοιχεία επικοινωνίας μου θα τα βρείτε σε προηγούμενη δημοσίευση.
Μου δίνει λαβή ο ΚΛΑΣΣΙΚΟΣ και επανέρχομαι στο θέμα της καταλληλότητας του σταφυλιού αυτού. Σύμφωνα με τον Κο Κόρκα απο το ΤΕΙ Αθηνών καλλιεργείται για χυμούς και μαρμελάδες και σε παρένθεση έχει το όνομα Κονκόρντ. Σε άρθρο απο ΤΑ ΝΕΑ 16/3/07 www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=14061
«Ο χυμός του σταφυλιού ποικιλίας Concord, χρώματος πορφυρού, περιέχει
την μεγαλύτερη ποσότητα και την μεγαλύτερη ποικιλία από πολυφαινόλες
και διακρίνεται για την αντιοξειδωτική του δράση», επισήμανε ο
επικεφαλής της έρευνας, Άλαν Κρόζιερ, καθηγητής Βιοχημείας και
ανθρώπινης διατροφής στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης.
Στο ίδιο άρθρο επισημαίνεται οτι αυτή η ποικιλία μοιάζει με τη δικιά μας, του Ροδίτη. Και ερωτώ γιατί να την αποφεύγουμε αυτή τη ποικιλία? Και άλλα μέλη όπως ο φίλος Dalnik επισημαίνουν: "Προτροπη μου Αποφυγετε το Τοσο σαν οινοποιησημη ποικιλια οσο και για Παραγωγη αποσταγματων".
Υπάρχει κίνδυνος για την ανθρώπινη υγεία? Αν ναί, ποιός?
Ευχαριστώ
Γιωρίκας
ΥΓ Την αντιστοιχία της βιβλιογραφίας (concord) με το άρθρο των Νέων (concord) την έκανα διαβάζοντας ενα διαφημιστικό φυλλάδιο της favfoods.com η οποία εισάγει τέτοιο χυμό απο την εταιρεία Welch's. Δοκίμασα στα πλαίσια της πρόσφατης έκθεσης τροφίμων και ποτών στο Μετροπόλιταν του Αερ. Βενιζέλος και μου φάνηκε γευστικός αλλά δε ξέρω τα σημεία πώλησης για να μπορώ να προτείνω.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα