file ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;

Περισσότερα
07/11/2014 22:16 #16717 από BIO AMPELOYRGOS
BIO AMPELOYRGOS απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Deite kai afto to VIDEO

SXETIKO ME TO ZEOLITHO.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
31/01/2015 18:22 - 31/01/2015 18:41 #17523 από john7979
john7979 απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Είδα ότι κάπου αναφέρεις τον Λυγερό. Πως εξηγείς ότι ήρθε μέσα στην κρίση και απο τότε τρυγυρνάει δαιμονισμένα και ακατάπαυστα στις ακριτικές μας περιοχές δίνοντας με ψυχεδελική επανάληψη τις ίδιες ομιλίες και επιμένοντας τα μέγιστα στην κήρυξη της αοζ και την εξόρυξη του ζεόλιθου. Ποιος χρηματοδοτεί αυτές τις ομιλίες και τα συνεχή ταξίδια και διαμονές? τα ακριβα ταξίδια και τις παρουσιάσεις? γιατί τώρα, αν μπορούσαμε από το 1994 να κυρήξουμε αοζ όπως λέει? τώρα που μπήκαμε στην σκλαβιά των μνημονίων? και ήξερες ότι η μελέτη του ΙΓΜΕ έβγαλε ότι ο ελληνικο΄ς ζεόλιθος κάθε άλλο από 95% καθαρότητα έχει που αυτος υποστηρίζει?
zoidosia.blogspot.gr/2012/07/q-189-niko.html
zoidosia.blogspot.gr/2012/07/normal-0-mi...ternetexplorer4.html
www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=1113055
www.eleysis-ellinwn.gr/el/articles/diafo..._milia_to_ypeka.html
Τελευταία διόρθωση: 31/01/2015 18:41 από john7979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kastwr

Περισσότερα
02/02/2015 09:10 #17548 από BIO AMPELOYRGOS
Καλημέρα john7979 και υπόλοιποι φίλοι αμπελουργοί και μη.

Πάντα πιστεύω τα λεγόμενα ανθρώπων και δε ψάχνω τι κρύβεται πίσω από αυτά. Και πάντα δίνω δεύτερη ευκαιρία σε ανθρώπους που κάνανε κάποιο λάθος. Ποτέ δεν ασχολήθηκα με την πολιτική και τα "συμφέροντα" ή τις "θεωρίες συνομοσίας".

Δεν έχω ενημέρωση για τα θέματα της ΑΟΖ. Δε γνωρίζω για να σου απαντήσω. Δεν έχω ενημέρωση για την ανάλυση του ΙΓΜΕ. Βλέπω στα φαρμακεία ότι πωλείται Ζεόλιθος "Θράκης", ο οποίος μπορεί να ξεκίνησε "καθαρός" ή τον φτιάξανε οι φαρμακευτικές, αν όπως λες δεν είναι τόσο "καθαρός".

Όσο για τα έξοδα όλων αυτών που κάνει ο Λιγερός, έχω να πω ότι δεν πιστεύω ότι τα έξοδα είναι πάρα πολλά (τουλάχιστον για τις ενημερώσεις περί Ζεολίθου). Τον είδα σε δύο ενημερώσεις. Ήρθε σε ένα ή δύο αυτοκίνητα μικρής αξίας (αν σημαίνει κάτι αυτό) με άλλους Γεωπόνους και εμπόρους και στο κτήμα μου είχε έρθει με ένα αυτοκινητάκι στο οποίο ήταν μέσα 4-5 άτομα. Την ημέρα εκείνη ήταν και άρρωστος και ταλεπωρήθηκε αρκετά, αλλά ήρθε να ενημερώσει τους παραγωγούς και τους γεωπόνους οι οποίοι τον περίμεναν.

Από αυτά που έχω διαβάσει, για το έργο του (συγραφή βιβλίων, ενημερώσεων, διαλέξεων σε πανεπιστήμια, συμβουλές σε κράτη κλπ.) πιστεύω ότι από το έργο αυτό μπορεί να βγάλει αρκετά έως πάρα πολλά λεφτά και δε χρειάζεται (αν ο ίδιος δε το θέλει) να χρεώνει για τις ενημερώσεις και την προσπάθεια που κάνει για το Ζεόλιθο.

Θα μπορούσε κάποιος να πει ακόμη ότι τα έξοδά του για τις ενημερώσεις περί Ζεολίθου τα καλύπτουν οι συνεργάτες του, χρησιμοποιώντας τις ομιλίες του ως μέσω προώθησης των πωλήσεών τους.

Τέλος, θα πω ότι γνώρισα από κοντά το Νίκο Λυγερό και κατάλαβα ότι είναι ένας πραγματικά ξεχωριστός άνθρωπος. Ο τρόπος που αντιλαμβάνεται τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικός από τον τρόπο που βλέπουμε, οι περισσότεροι, τον κόσμο μας.

Δεν είναι λιπόν περίεργο να μπερδευόμαστε, να μην μπορούμε να τον καταλάβουμε στο 100% και να τον παρεξηγούμε πολλές φορές.

Αυτά προς το παρόν φίλοι μου.

Σε λίγες μέρες τελιώνω με τα κλαδέματα και θα κάνω το τριπλό (Ζεόλιθο 1%, Οπαλίτη 1% και Δολομίτη 1%) ράντισμα, όπως συμβουλεύει ο γεωπόνος Dr Ζώης Ζαρταλούδης στα προγράμματά του για το Αμπέλι και την Ελιά.

Τα λέμε.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Περισσότερα
03/03/2015 17:16 #17758 από NikosDimos
NikosDimos απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΜΠΕΛΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 1ΣΤΕΜΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΖΕΟΛΙΘΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΚΟΚΚΟΜΕΤΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΩ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ?ΘΕΛΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΛΙΠΑΣΜΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΙΠΑΣΜΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ,ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.ΤΙ ΚΟΣΤΟΣ ΕΧΕΙ Ο ΖΕΟΛΙΘΟΣ?ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΔΑΦΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΦΥΤΕΨΩ ΤΟ ΑΜΠΕΛΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένο αρχείο.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να το δείτε.

Περισσότερα
05/03/2015 09:29 #17766 από BIO AMPELOYRGOS
Καλησπέρα Νίκο.
Θα ήταν καλό να γνωρίζω τη σύσταση του εδάφους.
Συνήθως, ρίχνουμε ένα κιλό ανά κλήμα όταν έχουμε ελαφρύ έως βαρύ έδαφος από το Ζεόλιθο κοκκομετρίας 80μ.
Για πολύ βαρύ έδαφος ρίχνουμε ενάμιση κιλό σε κάθε κλήμα, κοκκομετρίας 2,5 mm.
Πριν τη φύτευση ή σε κλήματα πολύ μικρής ηλικίας, ρίχνουμε όλα αυτά άμεσα. Σε αμπέλι μεγαλύτερο των 3 ων ετών μπορούμε να κάνουμε την εφαρμογή σε τρεις ετήσιες δόσεις.
Η τιμή του Ζεόλιθου 80μ είναι 40 λεπτά το κιλό και του Ζεόλιθου 2,5 mm είναι 35 λεπτά.
Στην πρώτη περίπτωση, βγαίνει περίπου στα 120 ευρώ και στη δεύτερη στα 150 ευρώ. Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ και με παράδοση στη Θεσσαλονίκη.
Ο Κλινοπτιλολιθος είναι στα 82%κβ (ορυκτολογική ανάλυση Α.Π.Θ.)
Ελπίζω να βοήθησα. Τα λέμε.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Περισσότερα
23/03/2015 11:35 #17915 από BIO AMPELOYRGOS
Καλημέρα παλικάρια.
Έπεσε στα χέρια μου ένα άρθρο για το Ζεόλιθο.

Γράφει Ο Δρ Γεώργιος Ζακυνθινός:

www.enallaktikos.gr/ar5393el_aytoi-mas-d...exoyme-zeolitho.html

Να είστε καλά.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Περισσότερα
08/05/2015 09:59 #18179 από BIO AMPELOYRGOS
Καλημέρα Χρήστο.
Όλα καλά εδώ. Ξεκινήσαμε προχτες να μαζεύουμε αμπελόφυλλα και δείχνει πολύ καλά η χρονιά. Είναι λίγο όψιμη βέβαια...
Εσύ πώς τα πας;

Το τριπλό "δυνατό" ράντισμα με Ζ, Ο και Δ από 1% είναι για μετά τον τρύγο μαζί με 0,1% ιχνοστοιχεία και μετά το κλάδεμα μόνα τους.

Στο φούσκωμα ξεκινάς με 0,5-1% Ζεόλιθο και 0,3-0,6% Οπαλίτη και αρκετό (έως 0,8%) θείο βράξιμο και συνεχίζεις με αυτά και λιγότερο θειάφι έως 0,4% μέχρι να ξεκινήσουν οι μεγάλες ζέστες (αρχές Ιουλίου) οπότε δε χρειάζεται να ραντίζεις καθόλου, εκτώς αν ο καιρός το επιβάλει.

Σε περίπτωση έλλειψης ασβεστείο βάζεις και 0,3-0,6% Δολομίτη.

Πες μου τις σκέψεις σου για να σε βοηθείσω περισσότερο, αν μπορώ.

Να είσαι καλά.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Περισσότερα
10/05/2015 20:41 - 10/05/2015 20:41 #18199 από DE XRIST
DE XRIST απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Καλησπέρα σε όλους,
Πάγκαλε απλώς και σε εμάς εδώ στα Γιάννενα είναι απο λίγo εως πολύ όψιμη η χρονια και σκεφτόμουν τι να κάνω για να βοηθήσω λίγο το αμπέλι......
...αλλά δυστηχώς σήμερα έριξε χαλάζι, 3 πόντους!!!! σε όλο το αμπέλι και τα ρήμαξε όλα....κλήματα, κηπευτικά τα πάντα.... :(
Τελικά ποιά περίοδο βάζουμε τα αντιχαλαζικά δίχτυα ? Δέν έχω αλλά για να ξέρω...
Τελευταία διόρθωση: 10/05/2015 20:41 από DE XRIST.

Περισσότερα
10/05/2015 22:02 #18200 από Christos XM
Christos XM απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Όσοι χρησιμοποιείτε ζεόλιθο, να φροντίζετε να κοιτάτε τη χημική του σύσταση και να ζητάτε τα διάφορα σκευάσματα να είναι πιστοποιημένα. Ο ζεόλιθος λόγω της μεγάλης του ιοντοανταλλακτικής/προσροφητικής του ικανότητας, ανάλογα με τα εδάφη προέλευσής του μπορεί να "κουβαλάει" διάφορα ανεπιθύμητα στοιχεία. Για τον ίδιο λόγο η χημική του σύσταση μπορεί να διαφέρει σημαντικά από περιοχή σε περιοχή.
Γενικά από πολλούς θεωρείται φάρμακο δια πάσαν νόσον και πάσαν.... και τον χρησιμοποιούν λες και είναι αέρας... το διαλαλούν κιόλας σε λαϊκές κλπ. "Α! αυτοί οι λεκέδες στα μήλα μη φοβάσαι δεν είναι φυτοφάρμακο, ζεόλιθος είναι". Ε, κι επειδή είναι ζεόλιθος πρέπει να τα πουλάς σοβατισμένα με σκόνη ζεόλιθου;
Εν πάσει περιπτώσει για τα αμπέλια μας και ως εδαφοβελτιωτικό ή ως λίπασμα αυτοί που το χρησιμοποιείτε να ζητάτε επιμόνως λεπτομερή χημική σύσταση του σκευάσματος ή του υλικού που αγοράζετε. Ειδάλλως αλλάξτε προμηθευτή.

Christos XM

ΕΝ ΟΙΝΩ ΑΛΗΘΕΙΑ - IN VINO VERITAS

Περισσότερα
10/05/2015 23:34 #18201 από BIO AMPELOYRGOS
BIO AMPELOYRGOS απάντησε στο θέμα: Re:ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Καλησπέρα παλικάρια. Στο φίλο De Xrist έχω να στείλω τη στεναχώρια μου για την καταστροφή που υπέστη. Είναι πάρα πολύ δύσκολα αυτά που περνάς.
Δυστυχώς, τα τελευταία χρόνια είναι όλο και πιο συχνή η δημιουργία συνθηκών κατάλληλων για χαλαζόπτωση.
Η Άνοιξη είναι η πιο επικίνδυνη εποχή λόγω της μεγάλης διαφοράς θερμοκρασιών στα επίπεδα της ατμόσφαιρας, αλλά και μεταξύ μέρας και νύχτας, μέχρι να σταθεροποιηθεί και να ηρεμήσει.
Βάζουμε λοιπόν το δίχτυ λίγο πριν φουσκώνουν τα μάτια του αμπελιού και τα διατηρούμε μέχρι το Φθινόπωρο.
Κάθε περιοχή έχει τις δικές της συνθήκες και πρέπει να τις λαμβάνουμε υπ όψη. Κάποιοι, για να προστατέψουν ακόμη καλύτερα την καλλιέργειά τους, κατά τον Αύγουστο βάζουν και νάιλον για πιθανή βροχή που θα δημιουργήσει προβλήματα στα σταφύλια.
Σημαντικό είναι και το τί χρώμα δίχτυα θα βάλεις.
Υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι αμπελουργοί από εμένα σε αυτό τον τομέα και τους παρακαλώ να βοηθήσουν.
Εμείς είχαμε βάλει δίχτυα σε δύο από τα αμπέλια μας σε μια περιοχή μεγάλου ρίσκου για χαλάζι, αλλά παρατήρησα προβλήματα στην παραγωγή, τον αερισμό και κατ επέκταση παρουσία ασθενειών.
Κάναμε κάποια λάθη, προφανώς, αλλά αποφασίσαμε να εγκαταλείψουμε τα σκεπάσματα.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα