file ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;

Περισσότερα
02/08/2014 11:23 #15670 από NikosDimos
NikosDimos απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΜΠΕΛΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΟΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΖΕΟΛΙΘΟ?ΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΖΕΟΛΙΘΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΩ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ?ΕΧΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΣΤΡΕΜΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΣΤΑΦΥΛΙΟΥ(ΜΕΡΛΟΤ,ΚΑΠΕΡΝΕ,ΡΟΔΙΤΗ,ΣΑΡΝΤΟΝΕ,ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΑΓΩΣΙΜΕΣ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ.ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΕΟΛΙΘΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΟΓΩ ΤΟΝ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Ο ΖΕΟΛΙΦΟΣ ΣΕ ΠΟΥΔΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΩ ΣΤΑ ΦΥΛΛΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΠΩΛΕΙΤΑΙ Ο ΖΕΟΛΙΘΟΣ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
03/08/2014 00:18 #15673 από BIO AMPELOYRGOS
BIO AMPELOYRGOS απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Καλησπέρα NikosDimos

Υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες και σχεδόν όλα αυτά που ρωτάς είναι γραμμένα σε αυτό το θέμα από τους φίλους μας και εμένα.

Θα χαρώ πολύ να τα πούμε δια τηλεφώνου ή e-mail από Δευτέρα.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Περισσότερα
07/09/2014 11:27 #15967 από touak
touak απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
καλημερα..... θα μπορουσατε να μας ενημερωσετε για τις τρεχουσες τιμες του ζεολιθου κι αν υπαρχουν αποθεματα στη διαθεση σας??? ευχαριστω εκ των προτερων......

Περισσότερα
07/09/2014 11:44 #15968 από mitsatsos
mitsatsos απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
ΓΕΙΑ ΣΟΥ,ΣΕ ΑΜΠΕΛΙ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΖΕΟΛΙΘΟ?

Περισσότερα
08/09/2014 16:03 #15977 από BIO AMPELOYRGOS
Καλησπέρα σας.

ΚΟΚΚΟΜΕΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ 2014

ΖΕΟΛΙΘΟΣ:
Πούδρα Ψεκασμού (συσκευασία 10kg) <1,5μ €1,40/kg
Σκόνη Επίπασης (συσκευασία 25kg) <15,0μ €0,45/kg
Σκόνη Εδαφοβελτίωσης (συσκευασία 25kg) 15,0μ - 80,0μ €0,40/kg
Κόκκος Εδαφοβελτίωσης (συσκευασία 25kg) 80,0μ - 2.5mm €0,35/kg

ΖΕΟΠΑΛ (ΖΕΟ60%ΟΠΑΛ40%)
Πούδρα Ψεκασμού (συσκευασία 10kg) <1,5μ €1,30/kg

ΟΠΑΛΙΤΗΣ:
Πούδρα Ψεκασμού (συσκευασία 10kg) <1,5μ €0,90/kg
Κόκκος Εδαφοβελτίωσης (συσκευασία 30kg) 80,0μ - 2.5mm €0,28/kg

ΔΟΛΟΜΙΤΗΣ:
Πούδρα Ψεκασμού (συσκευασία 10kg) <1,5μ €0,90/kg

ΒΙΟΤΟΡ:
Υγρό διαφυλλικό λίπασμα (συσκευασία λίτρου) €10,00/τεμ.

Τιμές χωρίς ΦΠΑ και με παράδοση στην έδρα μας (Νέα Γωνιά, Χαλκιδική).

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Περισσότερα
17/09/2014 06:53 #16059 από BIO AMPELOYRGOS
Καλημέρα φίλοι μου.
Κακήν κακώς λόγω των βροχών τελείωσε (για εμάς) φέτος ο τρύγος.
Η χρονιά ξεκίνησε πρώιμη και τελείωσε όψιμη !!!
Με τη χρήση του Ζεόλιθου, του Οπαλίτη αλλά και του Θειαφιού, το αναπόφευκτο απλά άργησε να έρθει. Έπεσε τόση πολύ βροχή τις τελευταίες 10 ημέρες στην περιοχή μας που, όχι απλά δεν μπόρεσε ο Ζεόλιθος να κρατηθεί καλά πάνω στα σταφύλια και να μη ξεπλυθεί, αλλά δεν μπορούσαμε ούτε στα αμπέλια να πάμε για νέες εφαρμογές ή (σε μερικά) να δούμε τι έγινε.
Το καλό είναι ότι τα σταφύλια αντί να πάνε προς τη σαπίλα, πήγαν προς τη σταφίδα !!! Στέγνωσαν αρκετά και οι αρώστιες δε θα συνεχιστούν εύκολα μέσα στο Χειμώνα.
Φυσικά, δε θα τα αφήσω έτσι τα αμπελάκια μας. Μόλις κόψω και τα τελευταία τσαμπιά σε λίγες μέρες, θα αρχίσω την προετοιμασία.
Ένα δυνατό, σχετικά, ράντισμα με 1% Ζεόλιθο, 1% Οπαλίτη και 1% Δολομίτη, μαζί με 0,1% Ιχνοστοιχεία και ίσως λίγο χιλικό Χαλκό (μόνο για φέτος) θα δώσει θρέψη στα κλήματα που θα την κατεβάσουν με τους χυμούς τους στις ρίζες για να είναι έτοιμα την Άνοιξη να ξεκινήσουν καλά.
Ένα παρόμοιο ράντισμα, χωρίς τα Ιχνοστοιχεία θα κάνουμε τον Ιανουάριο με Φεβρουάριο, αμέσως μετά το κλάδεμα.
Όσο αφορά τις ελιές μας, πήγαν και πηγαίνουν πάρα πολύ καλά φέτος, με μόνο 3-4 επεμβάσεις Ζεόλιθου 1% και Οπαλίτη 0,5% αλλά και βιολογικά σκευάσματα για το Δάκο, όπως εκχύλισμα από πιπεριές. Πολύ μεγάλος καρπός (σε αυτό βοήθησαν και οι τελευταίες βροχές) και αρκετά καθαρός. Ελπίζω να πάει έτσι μέχρι να τις μαζέψουμε και να κάνουμε το λαδάκι μας. Το τελευταίο λάδι που κάναμε, πριν 2 χρόνια, είχε 0,9 οξύτητα. Πάρα πολύ κοντά στο 0,8 όπου ξεκινάει το "έξτρα παρθένο ελαιόλαδο". Φέτος πιστεύω ότι θα είναι ακόμη καλύτερο το λάδι μας.
Τέλος, θα σας πω για ένα φίλο από την Άρνισσα, ο οποίος βελτίωσε πάρα πολύ τις παραγωγές του σε Ροδάκινα και Μήλα φέτος με τη χρήση του Ζεόλιθου. Θα μου πείτε "το ξέρω", αλλά αυτό που θέλω να τονίσω είναι μια προκτική που χρησιμοποίησε: Στο πρώτο ράντισμα έβαλε 3% Ζεόλιθο και δημιούργησε ένα πολύ καλό υπόστρωμμα Ζεόλιθου πάνω στους καρπούς και τα δέντρα. Μετά συνέχισε με το κανονικό 1%.
Αυτά τα λίγα. Ελπίζω να πάνε καλά οι δουλειές σας και του χρόνου ακόμη καλύτερα.
Να είστε καλά.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAKSIMADIS

Περισσότερα
16/10/2014 10:17 #16471 από BIO AMPELOYRGOS
Καλημέρα σας.

Πριν λίγες μέρες είχα την τιμή να μας επισκεφτεί στο κτήμα μας ο κυρ Κώστας ο Κούσουλας. Ψιλός και περίφανος μου έλεγε πως τα περνάει και μου έδεινε συμβουλές για την ανανέωση των αμπελώνων μας και για άλλα θέματα. Είναι πολύ καλός μας φίλος εδώ και 20 χρόνια, δούλεψα μαζί του ένα φεγγάρι στον Τσάνταλι και είμαστε και γείτωνες, μιας και ζει λίγα χιλιόμετρα μακριά από τη Νέα Γωνιά.

Χαίρομαι πραγματικά που διαβάζουμε και ακολουθούμε τις συμβουλές του (και άλλων μεγάλων γεωπόνων) και με τη συζήτηση μοιραζόμαστε τη γνώση και την προσαρμόζουμε στις νέες συνθήκες. Εγώ έχω δυό φορές το ημερολόγιό του.

Θέλω να πω για το Χαλκό, τον οποίο όπως ξέρετε δε χονεύω καθόλου, ότι αν είναι να βάλετε Χαλκό στα ραντίσματά σας, θα πρέπει να είναι χιλικής μορφής, υγρός Χαλκός ειδικά τώρα που υπάρχει ακόμη χλωρή βλάστηση. Και ο κυρ Κώστας το γράφει ότι εφαρμόζοντας Χαλκό (σκόνη) κινδυνεύουμε να μην έχουμε καλή ξυλοποίηση των βλαστών.

Η σκόνες Χαλκού είναι για αργότερα.

Τί κάνω εγω;;; Εγώ κάνω το τριπλό ράντισμα με Ζεόλιθο 1%, Οπαλίτη 1% και Δολομίτη 1% στο οποίο προσθέτω και 0,2% ιχνοστοιχεία. Αυτό για να μειώσουμε τις αρώστιες που είχαμε και να δόσουμε στο φυτό (τώρα που κατεβάζει τους χυμούς του) θρεπτικά στοιχεία για να κάνει καλή αρχή την άνοιξη. Μπορείτε να βάλετε και 0,1% χιλικό Χαλκό, αν το επιθυμείτε.

Το ίδιο ράντισμα, χωρίς τα ιχνοστοιχεία θα κάνω και μετά το κλάδεμα για την καταπολέμιση των διαχειμάζοντων μικροοργανισμών κλπ.

Πάντα να θυμάστε ότι χρησιμοποιούμε για τα ραντίσματα τις "πραγματικές πούδρες" ψεκασμού, όπως τις λέω εγώ, των 2-3μ (δηλαδή 2-3 χιλιοστά του χιλιοστού).

Να είστε καλά. Τα λέμε.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Περισσότερα
24/10/2014 07:28 #16570 από BIO AMPELOYRGOS
Γράμμα στο φίλο μου τον Ανδρέα: ".........
Καλημέρα φίλε Ανδρέα.
Καλώς ήρθες στην πατρίδα και ελπίζω να είναι όλα καλά.
Το αμπελάκι σου το βλέπω μια χαρά, σε σχέση με το χαμό που είχαμε φέτος στην Ελλάδα με τις υπερβολικές υγρασίες και τις εκτεταμένες και πολυήμερες βροχές. Κρατήθηκε μια χαρά. Πιστεύω ότι ο Ζεόλιθος έκανε τη δουλιά του και δεν έχεις πολύ σαπίλα. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα και από τις πολλές σταφιδιασμένες ρόγες που έχεις. Ο Ζεόλιθος δεν άφησε τα πηραγμένα σταφύλια να σαπίσουν και να πάρουν μαζί τους όλη σου την παραγωγή, παρά τα στέγνωσε και σταμάτησε το κακό εκεί.
Όσο για το ράντισμα μετά τη συγκομιδή, καλό είναι να το κάνεις άμεσα. Δεν ξέρω αν είναι πολύ πρόσφατες οι φωτογραφίες που μου έστειλες. Το αμπέλι σου είναι ακόμη πράσινο και δεν έχεις αργήσει.
Τώρα πρέπει να κάνεις την επέμβαση με το Ζεόλιθο, τον Οπαλίτη, το Δολομίτη (από 1%) και τα Ιχνοστοιχεία (0,1-0,2%). Και επειδή φέτος τα προβλήματα ήταν πολλά και εκτεταμένα, προτείνω να βάλεις και λίγο Χαλκό 0,1% ΧΙΛΙΚΗΣ ΜΟΡΦΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΚΟΝΗ. Ο Χαλκός σε σκόνη θα καθηστερήσει την ξυλοποίηση των βλαστών!!!
Για τουλάχυστον ένα λόγο δεν πρέπει να πλύνεις τα σταφύλια αν θέλεις να φτιάξεις τσίπουρο ή κρασι. Πάνω στα σταφύλια υπάρχουν ένα σορό μήκυτες και άλλοι οργανισμοί οι οποίοι θα βοηθήσουν στη ζύμωση. Είναι χρήσιμοι !!!
Όσο για τη σκόνη, είναι σίγουρα (ένα μεγάλο μέρος της, αν όχι όλη) Ζεόλιθος. Ο Ζεόλιθος κρατιέται πολύ καλά πάνω στο φυτό (βλαστούς και καρπούς) και έτσι μπορεί και έχει και τόσο καλά αποτελέσματα στην προστασία του φυτού. Γι' αυτό ραντίζουμε όταν έχουμε ανάπτυξη, για να καλύψουμε και τα νέα τμήματα του φυτού που δημιουργήθηκαν μετά το προηγούμενο ράντισμα. Ο Ζεόλιθος όσο κάθεται πάνω στο προϊόν καλό κάνει και καθόλου κακό. Συνεχίζει και το προστατεύει και το αποτοξινώνει !!! Ακόμη και αν μέρος από αυτή τη σκόνη είναι από την μολυσμένη ατμόσφαιρα, ο Ζεόλιθος παίρνει και δεσμεύει (χωρίς ποτέ να αποδεσμεύει) τις τοξίνες και τα βαρέα μέταλλα.
Και αν πρόκειται να κάνετε απόσταγμα, τότε ότι κι αν είναι αυτή η σκόνη δεν θα επειρεάσει.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Να είσαι καλά. Χαιρετίσματα στην οικογένεια............"

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Περισσότερα
05/11/2014 19:53 - 05/11/2014 20:23 #16704 από kastwr
kastwr απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ-ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΖΕΟΛΙΘΟ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΟΛΥΒΔΟΥ ΣΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΩΣ.ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΣΥΝΙΣΤΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΥΓΕΙΑ...ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΕΡΟΣ" ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ...(?)

Υ.Γ. Αυτες οι αποψεις επισης αναφερουν οτι ο Ελληνικος ζεολιθος περιεχεται κατα 45% και οχι 90-98%.κυριως περιεχει ουρανιο!!!Μηπως γι αυτο εχει ηδη ξεκινησει η εξοριξη χωρις αδεια?υπαρχει η οχι αδεια?πολλα τα ερωτηματα για μενα....δεν θελω να κατηγορησω καποιον στην τελικη...Απλα να δωσω το ερεθισμα για ΕΡΕΥΝΑ!!!

ΚΑΣΤΩΡ
Τελευταία διόρθωση: 05/11/2014 20:23 από kastwr. Αιτία: συμπληρωμα

Περισσότερα
07/11/2014 20:20 #16716 από BIO AMPELOYRGOS
Kalispera sas.
Sorry gia ta grenglish alla eimai sti Germania kai den exw Ellinika.
Poly grigora tha pw:
........
O FYSIKOS ZEOLITHOS einai poly dyskolo na exei megali periektikotita se stoixeia peran aytwn tns kanonikns synthesis tou. An brethei kati tetoio, opws akougetai kapoies fores, tha einai, kata ti gnwmn mou eite apo MH FYSIKO ZEOLITHO n apo Zeolitho o opoios exei xrnsimopointhei !!!
Akomn kai an yparxoun IXNH allwv stoixeiwv, o Zeolithos ta desmevei toso dynata (barea metalla, toxines) pou den mporoun na bgoun kai na molinoun to xwrafi mas.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα