file ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;

Περισσότερα
07/04/2014 08:30 #15020 από BIO AMPELOYRGOS
BIO AMPELOYRGOS απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Η Αναγκαία Αξιοποίηση του Ζεόλιθου
(Ν. Λυγερός – Γ. Χατζηγεωργίου)

«……… Οι Ζεόλιθοι χαρακτηρίζονται από τις ακόλουθες ιδιότητες:
1. Αφυδατώνονται σε υψηλό βαθμό.
2. Μικρή πυκνότητα και μεγάλο όγκο κενών, κατά την αφυδάτωση.
3. Σταθερότητα κρυσταλλικής δομής.
4. Μεγάλη ιονανταλλακτική ικανότητα.
5. Ομοιομορφία διαύλων, μοριακού μεγέθους.
6. Ικανότητα προσρόφησης.
7. Ικανότητα κατάλυσης.»

«……… Ζεόλιθοι, οι οποίοι δεν υφίστανται αισθητές δομικές αλλαγές κατά τη διάρκεια της αφυδάτωσής τους και στους οποίους, αυξανόμενης της θερμοκρασίας, η απώλεια βάρους είναι συνεχής και σταδιακή. Στην κατηγορία αυτή ανήκουν ο Κλινοπτιλόλιθος, ο Μορντενίτης………»

«……… ΧΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΖΕΟΛΙΘΩΝ:
Γεωργία:
• Ως 100% φυσικό προϊόν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη βιολογική γεωργία. Οι ευεργετικές του επιδράσεις είναι μόνιμες, αφού δεν αποικοδομείται όπως τα άλλα βελτιωτικά εδάφους.
• Βελτίωση γεύσης και ποιότητας τροφίμων.
• Αποδεσμεύει αργά και με φυσικό τρόπο τις θρεπτικές ουσίες στο ριζικό σύστημα των νέων φυτών, αυξάνοντας έτσι τη δύναμη και την απόδοσή τους.
• Η ανάμειξη του Ζεόλιθου στα αγροτικά εδάφη βελτιώνει τις θρεπτικές ικανότητες του εδάφους. Αποφέρει εντυπωσιακά αποτελέσματα όσον αφορά τους ρυθμούς ανάπτυξης του φυτού, μειώνει τις ασθένειες στο ριζικό σύστημα, αυξάνοντας την παραγωγή και την ποιότητα των αγροτικών προϊόντων.
• Η χρήση του στις καλλιέργειες, εκτός της ποιοτικής βελτίωσης των καρπών, προσφέρει αύξηση παραγωγής κατά 30-55% στο στάρι, 33% στο ρύζι, 50% στο καλαμπόκι, 17% στο βαμβάκι, 73% στο σταφύλι, 48-52% στη ντομάτα, 45% στο ακτινίδιο καθώς και 25% αύξηση ανθοφορίας στα γαρύφαλλα.
• Με τη χρήση λιγότερων λιπασμάτων και νερού προάγεται η καλή διαχείριση του εδάφους και η μείωση της ρύπανσης που προέρχεται από την έκπλυση των λιπασμάτων στον υδροφόρο ορίζοντα.
• Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως υπόστρωμα που βοηθάει στην ανάπτυξη υδροπονικών καλλιεργειών, σε λαχανοκομικά, ανθοκομικά, αρωματικά είδη, σε μεσογειακές συνθήκες και δίνει προϊόντα υψηλής παραγωγής και ποιότητας.
• Συλλαμβάνει και ρυθμίζει όλα τα πολύτιμα θρεπτικά συστατικά όπως Κάλιο, Μαγνήσιο, Ασβέστιο και Ιχνοστοιχεία και τα απελευθερώνει αργά όποτε απαιτείται.
• Απορροφά και παγιδεύει τις τοξικές προσμείξεις.
• Συμβάλει στην εξισορρόπηση του pH του εδάφους.
• Βελτιώνει τον αερισμό.
• Παρέχει μια εξαιρετική πλατφόρμα για τη μικροβιολογική δραστηριότητα.
• Προωθεί την ισορροπία αλκαλικών μετάλλων.
• Μειώνει το κόστος των λιπασμάτων και των φυτοφαρμάκων.
• Ανακουφίζει τα συμπυκνωμένα εδάφη.
• Βελτιώνει τη δομή του εδάφους, το κάνει χαλαρό με αποτέλεσμα τα φυτά να αναπτύσσονται καλύτερα.
• Έχει την ιδιότητα να κατακρατεί το νερό και μειώνει την απώλεια του νερού.
• Μειώνει την δημιουργία ξηρών σημείων.
• Ομοιομορφία στην παραγωγή.
• Σκοτώνει τα παθογόνα.
• Μειώνει ή εξαλείφει τις οσμές.
• Μειώνει τις μύγες και σκοτώνει τους σπόρους των ζιζανίων.
Κτηνοτροφία:
• Προφυλάσσει τα ζώα από τις εντερικές παθήσεις, καταπολεμώντας τις διάρροιες.
• Μειώνει την κατανάλωση τροφής.
• Μειώνει την φαρμακευτική αγωγή των ζώων.
• Μειώνει την θνησιμότητα των νέων ζώων και συμβάλει στην ανάπτυξή τους.
• Δεσμεύει την αμμωνία που παράγεται κατά την πέψη της τροφής, ενώ ταυτόχρονα απελευθερώνει κάλλιο που ρυθμίζει την οξύτητα του στομάχου γεγονός που διευκολύνει την απορρόφηση μετάλλων και θρεπτικών στοιχείων.
• Δεσμεύει και απομακρύνει μέσω της πεπτικής οδού τις τοξίνες και τις αλλεργιογόνες ουσίες των τροφών.
• Βελτιώνει το ανοσοποιητικό σύστημα των ζώων.
• Συμβάλει στην αύξηση παραγωγής γάλακτος και στην ποιότητα του κρέατος. Στην γαλακτοπαραγωγή των αγελάδων έχει διαπιστωθεί αύξηση κατά 17%.
• Βοηθάει στον έλεγχο των οσμών, κυρίως αμμωνίας και υδρόθειου σε χώρους συντήρησης και αποθήκευσης τροφών κτηνοτροφικών μονάδων.
• Ως μέσα βελτίωσης των συνθηκών διαβίωσης των ζώων στους θαλάμους εκτροφής.
• Στα πουλερικά παρατηρείται αύξηση της ωοτοκίας τους και 7% αύξηση του βάρους τους.
• Σε εκτροφή κατσικιών σε ποσοστό 2,5% στο σιτηρέσιό τους είχε σαν αποτέλεσμα την αύξηση του βάρους, γέννησης σε τρίδυμους και τετράδυμους τοκετούς και σημαντική αύξηση περιεκτικότητας λίπους στο γάλα τους.
……………».

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11/04/2014 15:05 #15043 από BIO AMPELOYRGOS
ΑΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟ, 12/04/2014, ΣΤΙΣ 14:00, ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
στο κτήριο αντιδημαρχείας Καλαμαριάς, Παπανικολή & Αμνισού 18, Καλαμαριά.
!!! ο Νίκος Λυγερός παρουσιάζει την "Αναγκαία Αξιοποίηση του Ζεόλιθου" !!!
Ελάτε να τον παρακολουθήσουμε. Θα είμαι κι εγώ εκεί.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Περισσότερα
12/04/2014 23:27 - 12/04/2014 23:28 #15049 από BIO AMPELOYRGOS
!!! ΖΕΟΛΙΘΟΣ και πάλι ΖΕΟΛΙΘΟΣ !!!

Η σημερινή παρουσίαση του κυρίου Λυγερού ήταν αποκαλυπτική. Θα σας τα πω όλα από 'βδομάδα.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Τελευταία διόρθωση: 12/04/2014 23:28 από BIO AMPELOYRGOS.

Περισσότερα
15/04/2014 12:28 #15063 από BIO AMPELOYRGOS
Καλημέρα παιδιά.
Το Σάββατο είχα την ευκαιρία να γνωρίσω από κοντά και να ακούσω το Νίκο Λυγερό στην ομιλία του σχετικά με το Ζεόλιθο, τις ιδιότητες και τις εφαρμογές του. Ο κύριος Λυγερός είναι ένας επιστήμονας ο οποίος έχει πλήρη γνώση του αντικειμένου και περιοδεύοντας στην Ελλάδα, απ’ άκρη σ’ άκρη, κάνει πειραματισμούς και καταγράφει τα αποτελέσματα σε διάφορες κλιματολογικές και εδαφικές συνθήκες και καλλιέργειες.
Οι προσπάθειές του δεν σταματούν εκεί. Προσπαθεί εδώ και χρόνια για την έναρξη εξόρυξης του ελληνικού Ζεολίθου στη Θράκη. Εκεί, όπως λέει, υπάρχουν τρία κοιτάσματα με περιεκτικότητα σε Κλινοπτιλόλιθο 90%, 95% και 97% !!! Αυτές είναι περιεκτικότητες στο Ζεόλιθο που χρησιμοποιείται για ανθρώπινη χρήση. Έχουμε λοιπόν ένα θησαυρό στη χώρα μας που παραμένει αναξιοποίητος. Ο επόμενος καλύτερος είναι της Βουλγαρίας τον οποίο εμπιστεύονται και χρησιμοποιούν και οι συνεργάτες του.
Είναι πάρα πολλά και ενδιαφέροντα αυτά που πήρα μαζί μου φεύγοντας από την αίθουσα και θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας. Θα ακολουθήσω τον ειρμό των σκέψεων του κυρίου Λυγερού και την ακολουθία της παρουσίασής του.
Ο συνδυασμός Πυριτίου και Αργίλου είναι αυτός που δίνει στο Ζεόλιθο τις απίστευτες αυτές ιδιότητές του. Άλλα πετρώματα δεν έχουν τις ίδιες ιδιότητες καθώς περιέχουν άλλα στοιχεία ή έχουν μόνο Πυρίτιο (άμμος). Η Άργιλος δημιουργεί τα κενά στη δομή του Ζεολίθου. Όλοι οι Ζεόλιθοι έχουν Πυρίτιο και Άργιλο, αλλά ο Κλινοπτιλόλιθος έχει και Na, K & Ca.
Η τοξικότητα σκευασμάτων που χρησιμοποιούνται ακόμη και στη βιολογική καλλιέργεια, όπως ας πούμε ο χαλκός είναι μεγάλη. Όπως έχω πει είμαι αντίθετος στη χρήση του χαλκού, λόγω της τοξικότητάς του. Έμαθα προχτές ότι ούτε το θειάφι είναι τόσο αθώο, αλλά είναι «το λιγότερο κακό». Έχω καταλάβει ότι μπορούμε να καλλιεργήσουμε μόνο με Ζεόλιθο τα αμπέλια μας κρατώντας τα καθαρά από τοξίνες, βαρέα μέταλλα και ελεύθερες ρίζες που προέρχονται από τα διάφορα σκευάσματα που χρησιμοποιούμε, ακόμη και από την ατμόσφαιρα.
Χρειάζομαι ακόμη λίγο χρόνο για να επεξεργαστώ όλες αυτές τις πληροφορίες που μου έδωσε ο Νίκος και θα σας τα πω....

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": skagio

Περισσότερα
30/04/2014 13:32 - 30/04/2014 13:33 #15113 από BIO AMPELOYRGOS
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσω ότι ο Dr Ν. Λυγερός θα είναι στο κτήμα μας "Αμπελουργικός Οίκος Καζάκη", στη Νέα Γωνιά Χαλκιδικής την Τρίτη 13 Μαΐου 2014 στις 10 το πρωί για να συζητήσουμε για τις ιδιότητες και τη χρησιμότητα του Ζεόλιθου.
Παρακαλώ πολύ, όσοι φίλοι θέλουν να παρεβρεθούν να δηλώσουν συμμετοχή στο τηλέφωνό μου: 6936708723
Να είστε καλά.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Τελευταία διόρθωση: 30/04/2014 13:33 από BIO AMPELOYRGOS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gajos

Περισσότερα
01/05/2014 00:50 #15119 από skagio
skagio απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Και εμείς που είμαστε μακριά και δεν μπορούμε να παραβρεθούμε, περιμένουμε λεπτομερή αναφορά σε ότι αναφερθεί από τον κ. Λυγερό για τα αμπέλια μας. Αν ήταν δυνατόν και ένα σχετικό βίντεο θα ήταν ότι καλύτερο!

Περισσότερα
02/05/2014 11:45 #15129 από BIO AMPELOYRGOS
Φίλοι μου,

σας δείνω το link για την πρόσφατη παρουσίαση του Dr Νίκου Λυγερού στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης, την οποία παρακολούθησα.

Θα ήθελα πάρα πολύ να σας έχω και στο κτήμα μας, όσοι μπορείτε έρθετε, για να σας περιποιηθώ, αλλά περισσότερο γιατί πιστεύω ότι πρέπει να τον γνωρίσετε από κοντά και να του απευθύνετε τις ερωτήσεις σας ο κάθε ένας ξεχωριστά, γιατί η κάθε περιοχή και καλλιέργεια έχει τις δικές της ανάγκες τις οποίες εμείς, οι παραγωγοί, γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά.

Ελπίζω να σας δω από κοντά και να συζητήσουμε όλοι μαζί με τον Dr Λυγερό σχετικά με το Ζεόλιθο, τις ιδιότητές του και τις διάφορες εφαρμογές του στις καλλιέργειές μας.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Περισσότερα
15/05/2014 22:41 #15186 από BIO AMPELOYRGOS
Καλησπέρα.

Ένα μκρό βίντεο με φωτογραφίες από την επίσκεψη του Dr Νίκου Λυγερού στο κτήμα μας.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Περισσότερα
16/05/2014 07:44 #15188 από BIO AMPELOYRGOS
Ωίδιο, Περονόσπορος, κλπ.

Καλημέρα σας παιδιά.

Εδώ και 27 χρόνια καλλιεργούμε τα αμπέλια μας με Θειάφι και όλα πάνε πολύ καλά. Σε χρονιές που δεν πρόλαβα το πρώτο (δυνατό) ράντισμα του Απριλίου, στο φούσκωμα των οφθαλμών, είχαμε λίγη ερείνωση η οποία πάλι με θειάφι ελέγχεται.

Σπάνια, εδώ στην περιοχή, αναγκαστήκαμε να δουλέψουμε Χαλκό. Είναι πολύ στεγνή η περιοχή μας (Νέα Γωνιά Χαλκιδικής) και βοηθάει.

Ο Χαλκός είναι πολύ τοξικός και ήμουν πάντα αντίθετος στη χρήση του. Το Θειάφι, το οποίο κάνει πολύ καλή δουλειά, είναι και αυτό τοξικό, αλλά λιγότερο κακό από το Χαλκό.

Τα τελευταία 3 χρόνια ξεκίνησα να χρησιμοποιώ Ζεόλιθο και έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα. Έχω μειώσει τη δόση του Θειαφιού στο μισό και κάνω δοκιμές για να οδηγήσω την καλλιέργειά μας σε "Ζεολιθική" φυτοπροστασία (μόνο με Ζεόλιθο).

Έχω ακούσει ότι ακόμη και σε περιοχές με μεγαλύτερα ποσοστά υγρασίας έχουν κάποιοι εγκαταλείψει και το Θειάφι και ραντίζουν μόνο με Ζεόλιθο.

Σας έχω αναφέρει τους τρόπους εφαρμογής Ζεόλιθου σε συνδυασμό με άλλα σκευάσματα. Σε λίγο καιρό θα είμαι σε θέση να σας ανακοινώσω τα αποτελέσματα με χρήση μόνο Ζεόλιθου.

Μετά την επίσκεψη του Dr Νίκου Λυγερού στο κτήμα μας την Τρίτη, έχω πολλά ακόμη να σας πω, τα οποία θα μου πάρει λίγες μέρες να τα συμμαζέψω και να τα οργανώσω.

Σε γενικές γραμμές, η προστασία των φυτών με Ζεόλιθο στο χώμα (περιμετρικά στους 40-50 πόντους) και στο υπέργειο τμήμα (κορμός - φύλλωμα) με τα διαφυλλικά είναι ό,τι καλύτερο. Σε 3 χρόνια με σταδιακές εφαρμογές στο έδαφος πετυχαίνουμε την εδαφοβελτίωση και με τα ραντίσματα επιδιώκουμε την πλήρη κάλυψη του κορμού και του φυλλώματος, αλλά και του καρπού αργότερα. Όσο τα μέρη του φυτού έχουν ένα στρώμα Ζεόλιθου επάνω τους είναι προστατευμένα. Όσο μεγαλώνει και δημιουργεί νέα βλάστηση, πρέπει και αυτή να την ραντίζουμε.

Ο Ζεόλιθος βοηθά στην καλύτερη δράση άλλων σκευασμάτων που ίσως θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε. Τα βοηθά στο να δρουν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, κρατώντας τα πάνω στο φυτό, μηδενίζοντας τις απώλειες. Ο Ζεόλιθος κρατιέται πάνω στο φυτό και μόνο μια δυνατή βροχή μπορεί να τον ξεπλύνει και να τον πάει, φυσικά, στο χώμα του χωραφιού μας όπου θα συνεχίσει τη δράση του.

Η πιο σπουδαία (κατά τον Dr Ν. Λυγερό) ιδιότητα του Ζεόλιθου είναι η δυνατότητα να δεσμεύει ΜΟΝΙΜΑ τις Τοξίνες, τα Βαρέα Μέταλλα και τις Ελεύθερες Ρίζες που υπάρχουν στο έδαφος, αλλά και πάνω στα φυτά μας. Όλα αυτά βρέθηκαν εκεί με τις εφαρμογές που έχουμε κάνει (εμείς ή ο κακός ο γείτονας) σε λιπάσματα, εντομοκτόνα, ζιζανιοκτόνα κλπ... ή ακόμη και από την ατμόσφαιρα.

Σημαντική είναι η ιδιότητά του να δεσμεύει την υγρασία, την οποία θέλουν οι βλαβεροί οργανισμοί (π.χ. Ωίδιο) για να ζήσουν και να πολλαπλασιαστούν (οπότε δεν ευδοκιμούν), την οποία (υγρασία) επιστρέφει στο φυτό όποτε, το ίδιο το φυτό, την ζητήσει.

Θα σας ενημερώσω περαιτέρω σύντομα.

Να είστε καλά.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Περισσότερα
16/05/2014 08:44 #15192 από skagio
skagio απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Ωραίο το βίντεο-φωτογραφίες Πάγκαλε αν και καλύτερο θα ήταν να είχαμε βίντεο με τον κ. Λυγερό ομιλούντα. Ελπίζω να μας πεις εσύ πάντως τις παρατηρήσεις του πάνω στο αμπέλι αλλά και στην ελιά. Ειδικότερα για τις ελιές, που όπως φαίνεται έχεις, μπορείς να μας πεις την χρήση του ζεόλιθου? Ειδικότερα για τον δάκο που, ειδικά όσοι δεν αφήνουμε τα συνεργεία να ραντίσουν με τα δηλητήρια τους, κάνει μεγάλες καταστροφές. Υπάρχουν χρονιές που η καταστροφή είναι ολική! Περιμένω τις παρατηρήσεις σου πάνω σε αυτό, αν και δεν είναι αμπελουργικό αλλά οκ :)

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.213 δευτερόλεπτα