file ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;

Περισσότερα
23/10/2013 01:32 #11946 από skagio
skagio απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Φίλε Πάγκαλε εκτός από τον δολομίτη που υπάρχει σε αφθονία και τον χρησιμοποιούμε για διόρθωση του ΡΗ στα φτωχά από ασβέστιο αμπέλια μας, τα υπόλοιπα που τα βρίσκουμε? Ρώτησα τον γεωπόνο της Ενωσης Αιγίου, με την τεράστια αποθήκη που έχει τα πάντα, και δεν φέρνει ούτε ζεόλιθο ούτε οπαλίτη όπως μου είπε. Τα θεωρεί κάτι σαν "ματζούνια" λέει χωρίς επιστημονική τεκμηρίωση ως προς τα αποτελέσματα τους. Αλλά εγώ, έστω πειραματικά, θα ήθελα να τα δοκιμάσω. Δυστυχώς από ότι έψαξα και βρήκα μόνο στην Β. Ελλάδα υπάρχει ζεόλιθος στην ζεοπροφιτ. Αυτός ο γεωπόνος μου πρότεινε να ενσωματώσω τώρα κοτσιλιά , φθηνή και αποτελεσματική λέει για βελτιωτικό εδάφους. Η εμπειρία σου τι λέει πάνω σε αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
23/10/2013 09:33 #11947 από BIO AMPELOYRGOS
BIO AMPELOYRGOS απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;

Φίλε
Γιώργο (και φίλοι Αμπελουργοί),

Ο
Δολομίτης, όπως είπες, ανεβάζει το pH των εδαφών μας χάρη στην μεγάλη περιεκτικότητα
σε ασβέστιο που έχει. Είναι πάρα πολύ χρήσιμος στα κηπευτικά γιατί βοηθά
στην πρόληψη της "τάπας" σε μελιτζάνες, πιπεριές κλπ.

Σε συνδυασμό
με Ζεόλιθο και Οπαλίτη (θα σας δώσω οδηγίες σύντομα) είναι πάρα πολύ
αποτελεσματικός στην καταπολέμηση του Κυκλοκόνιου και του Δάκου στις ελιές,
επουλώνει τις πληγές μετά το κλάδεμα και βοηθά στη λίπανση με το εκχύλισμα από σκουλήκια
"ΒΙΟΤΟΡ". Τέλος, βοηθά με ενισχυμένο Ζεόλιθο και Οπαλίτη και μαζί με
λίγο χαλκό εκτάκτως μετά από παγετούς.

Όπως θα
δείτε πιο πάνω στις συζητήσεις μας συνεργάζομαι με τον κύριο Ζαρταλούδη ο
οποίος έχει κάνει εδώ και χρόνια πολλά πειράματα σε πολλές καλλιέργειες με το
Ζεόλιθο και τα υπόλοιπα ορυκτά στο ΕΘΙΑΓΕ και έχω στη διάθεσή μου και προς
ενημέρωσή σας τα αποτελέσματα αυτών των ερευνών του. Επίσης, κάνω εισαγωγή από
τη Βουλγαρία όλων αυτών των προϊόντων που θα δείτε και παρακάτω (για τα αμπέλια
μου κατά κύριο λόγο) και προμηθεύω και τους συναδέλφους μου βιοκαλλιεργητές (ή
μη).

Πιο
συγκεκριμένα για τα αμπέλια:

1. Στο
"φούσκωμα" των οφθαλμών: 1% Ζεόλιθο + 1% Οπαλίτη (ή 2%
"ΖΕΟΠΑΛ" έτοιμο μίγμα Ζεόλιθου με Οπαλίτη) + 0,4% Θειάφι βρέξιμο
(π.χ. Thiovit)

2. Με
βλαστούς 10-15
εκ.:
0,5% Ζεόλιθο + 0,5% Οπαλίτη (ή 1% "ΖΕΟΠΑΛ") + 0,2% Θειάφι βράξιμο +
0,1% "ΒΙΟΤΟΡ"

3. Πριν την
ανθοφορία: 0,4%
Ζεόλιθο + 0,4% Οπαλίτη (ή 0,8% "ΖΕΟΠΑΛ") + 0,1% Θειάφι βράξιμο + 0,2%
"ΒΙΟΤΟΡ"

4. 5-10 ΚΑΙ
25-30 Ιουνίου (διπλό): 0,5% Ζεόλιθο + 0,5% Οπαλίτη (ή 1%
"ΖΕΟΠΑΛ") + 0,1% "ΒΙΟΤΟΡ" + 0,3% Ζάχαρη + 0,1%
"Agri" (ή όποιο άλλο χρησιμοποιείτε)

5. Πριν
πέσουν τα
φύλλα:
1% Ζεόλιθο + 1% Οπαλίτη (ή 2% "ΖΕΟΠΑΛ") + 1% Δολομίτη +
0,1%"Oligomix" (ή άλλο σκεύασμα ιχνοστοιχείων)

6. Μετά το
κλάδεμα:
1% Ζεόλιθο + 1% Οπαλίτη (ή 2% "ΖΕΟΠΑΛ") + 2% Δολομίτη

Ο Δολομίτης
πρέπει να πούμε ότι θέλει πολύ καλό ανακάτεμα σε κουβά πριν τον ρίξουμε στο
βυτίο μας (προδιάλυση) και αν είναι δυνατόν να κάνουμε συνεχόμενη ανάδευση στο
βυτίο μας γιατί οι ποσότητες των ορυκτών είναι μεγάλες (σύνολο 30 ή 40 κιλά
στον τόνο). Μπορούμε βέβαια να κάνουμε διπλή εφαρμογή με τις μισές ποσότητες
κάθε φορά.

ΜΕΡΙΚΕΣ
ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

ΖΕΟΛΙΘΟΣ:
-Είναι από μόνο του (σχεδόν) ένα πλήρες εδαφοβελτιωτικό. Το μόνο που του λείπει
είναι ο Φώσφορος.

-Όσοι έχουν
υδρολιπαντήρα μπορούν να κάνουν ριζοπότισμα με Ζεόλιθο (σκόνη) των 15μ ή των
80μ (1μ=0,001mm) μαζί με "ΒΙΟΤΟΡ" σε υγρή (ή στερεή

με βυτίο και μάνικα) μορφή.

-Σε βαρύ και μαύρο
έδαφος ρίχνουμε Οπαλίτη ή/και Ζεόλιθο σε κόκκο των 2,5-3mm.

-Γενικά ρίχνουμε το
κοκκώδες σε βαρύ έδαφος και τη σκόνη σε ελαφρύ, αλλά επειδή ο Ζεόλιθος δεν
"δένει" με το έδαφος (να το πετρώσει) μπορούμε να

χρησιμοποιήσουμε και το Ζεόλιθο των 80μ.

-Άριστο εργαλείο σε
συνεργασία με θειάφι βρέξιμο (ή σκόνη για επίπαση).!!!Συνδυάζουμε το θειάφι με
Ζεόλιθο για να χρησιμοποιήσουμε μικρότερη

ποσότητα θειάφι, άρα να έχουμε λιγότερη τοξικότητα!!!

-Για αύξηση του
αποτελέσματος όλων των σκευασμάτων της αγοράς βάζουμε 0,2-0,4% Ζεόλιθο σε κάθε
βυτίο μας.

-ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:
Στα ραντίσματά μας χρησιμοποιούμε Ζεόλιθο, Οπαλίτη και Δολομίτη σε μορφή
"πούδρας ψεκασμού" η οποία έχει κοκκομετρία

μικρότερη του 1,5μ (0,0015mm). Στο εμπόριο υπάρχουν εταιρίες που πουλάνε
Ζεόλιθο κοκκομετρίας 50μ (30 φορές πιο χονδρό από την πραγματική

πούδρα) για "πούδρα ψεκασμού".

-Έχει υπολογιστεί (εργαστηριακά)
στο 40% η ιδιότητα εντομοκτονίας του Ζεόλιθου.

-Σε συνδυασμό με
Οπαλίτη, "ΒΙΟΤΟΡ" και άλλα σκευάσματα (κατά περίπτωση) καταπολεμά
Τετράνυχο, Δορυφόρο, Ευδεμίδα, διάφορα σκουλήκια και

προνύμφες κλπ.
-Ισορροπεί
το pH.

ΟΠΑΛΙΤΗ:
-Όλα σχεδόν τα παραπάνω σε συνεργασία με το Ζεόλιθο.

-Πάρα πολύ χρήσιμος σε
Αμπέλια, δενδρώδεις καλλιέργειες και κηπευτικά για βοήθεια σε περίοδο έντονης ανάπτυξης
(π.χ.: σκίσιμο στα Κεράσια).

-Καταπολέμηση βλαβών
από έντομα γιατί σκληραίνει και χαρίζει παράλληλα ελαστικότητα στους
βλαστούς.

Φίλοι μου,
ακούω για το Ζεόλιθο εδώ και (σχεδόν) δεκαπέντε χρόνια και έλεγα ότι είναι ένα
απλό εδαφοβελτιωτικό. Τα τελευταία χρόνια, μετά από συζητήσεις με δεκάδες
συναδέλφους μου βιοκαλλιεργητές, με τον κύριο Ζαρταλούδη και άλλους γεωπόνους
αλλά και αφού εφάρμοσα στα χωράφια μου καλλιεργητικές πρακτικές που βασίζονται
στο Ζεόλιθο, σας λέω πως σίγουρα ο Ζεόλιθος δεν είναι "ματζούνι".

Ελπίζω να μη
σας κούρασα και είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή για να σας
προμηθεύσω τα σκευάσματα που βλέπετε πιο κάτω.

ΚΟΚΚΟΜΕΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ 2013

ΖΕΟΛΙΘΟΣ:

Πούδρα Ψεκασμού
(συσκευασία 10 kg ) <1,5μ €1,40/ kg 17,22

Σκόνη Επίπασης (συσκευασία 25 kg ) <15,0μ €0,40/ kg 12,30

Σκόνη Εδαφοβελτίωσης
(συσκευασία 25 kg ) 15,0μ - 80,0μ €0,40/ kg 12,30

Κόκκος Εδαφοβελτίωσης
(συσκευασία 25 kg ) 80,0μ - 2.5 mm €0,35/ kg 10,76

ΖΕΟΠΑΛ (ΖΕΟ60%ΟΠΑΛ40%)

Πούδρα Ψεκασμού
(συσκευασία 10 kg ) <1,5μ €1,30/ kg 15,99

ΟΠΑΛΙΤΗΣ:

Πούδρα Ψεκασμού
(συσκευασία 10 kg ) <1,5μ €0,90/ kg 11,07

Κόκκος Εδαφοβελτίωσης
(συσκευασία 30 kg ) 80,0μ - 2.5 mm €0,28/ kg 10,33

ΔΟΛΟΜΙΤΗΣ:

Πούδρα Ψεκασμού
(συσκευασία 10 kg ) <1,5μ €0,90/ kg 11,07

ΒΙΟΤΟΡ:

Υγρό διαφυλλικό λίπασμα (συσκευασία λίτρου) €10,00/τεμ. 12,30

Τιμές χωρίς ΦΠΑ και με παράδοση στην
έδρα μας (Νέα Γωνιά, Χαλκιδική).

Σας ευχαριστώ πολύ.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Περισσότερα
23/10/2013 22:58 #11965 από BIO AMPELOYRGOS
Σήμερα έγραψα για το πρόγραμμα καλλιέργειας των αμπελιών.
Από το φούσκωμα των οφθαλμών μέχρι τον ψεκασμό μετά το κλάδεμα.
Πρέπει να σου πω ότι η ανάλυση εδάφους, έστω και για μια φορά, είναι απαραίτητη.
Πρέπει να ξέρω το είδος του εδάφους του αμπελιού σου για να καθορίσουμε την κοκκομετρία του Ζεόλιθου που θα εφαρμώσεις στο έδαφος.
Η παραγωγή σου είναι αρκετά καλή. Εγώ, με βιολογική καλλιέργεια, έχω στην καλύτερη περίπτοση 250 κιλά το στρέμμα.
Θα σου συνηστούσα ένα οργανικό λίπασμα από κουτσουλιά με 5-5-5 μονάδες.
Τα ιχνοστοιχεία να τα ρίχνεις με διαφυλλικό ράντισμα 2 φορές το χρόνο: Τον Ιούνιο και τον Οκτώβριο (πριν πέσουν τα φύλλα) σε συνδιασμό με Ζεόλιθο, Οπαλίτη και Δολομίτη, αλλά και Θειάφι βρέξιμο και Χαλκό (σε μικρότερες ποσότητες). Επίσης υπάρχει ένα πάρα πολύ καλό διαφυλλικό λίπασμα από εκχύλισμα σκουλικιών (υγρό ή στερεό).
Με το Ζεόλιθο θα εκμεταλλευτείς 100% τα θρεπτικά στοιχεία του εδάφους σου και την υγρασία. Θα έχεις περισσότερο Άζωτο (αποροφά το ατμοσφαιρικό) και δε θα έχεις ελείψεις στοιχείων. Έτσι θα ρίχνεις πολύ μικρώτερες ποσότητες λιπάσματος, θειαφιού και χαλκού. Πρέπει να ξέρεις ότι τα οργανικά λιπάσματα είναι πολύ πιο αποτελεσματικά από τα ανόργανα (χημικά) μιας και είναι έτοιμα προς απορρόφηση και απαιτούνται λιγότερες μονάδες.
Μπορείς να ρίχνεις και το Πατενκάλι για περισσότερο Κάλιο αλλά κυρίως για το Μαγνήσιο (30!)
Ο ΖΕόλιθος έχει αποδειχθεί (εργαστηριακά) ότι κάνει 40% εντομοκτωνία!
Σε παρακαλώ, αφού διαβάσεις και τις υπόλοιπες δημοσιεύσεις μου, να μιλήσουμε από κοντά.
Είμαι στη διάθεσή σου,

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Περισσότερα
25/10/2013 17:21 #11983 από Theo24
Theo24 απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Κύριε Γιώργο, σχετικά με το οργανικό λίπασμα, έψαχνα το Ecovas του Βασιλόπουλου αλλά δεν το βρήκα πουθενά. 'Εβαλα σήμερα στο μικρό αμπελάκι μου το Viorgan 6-6-6 με ιχνοστοιχεία (προϊόν γεωσκώληκα), το οποίο μου πρότεινε ο γεωπόνος της Ένωσης και γενικά θεωρείται πολύ καλό αλλά και σχετικά φθηνό. Ενδεικτικά για ένα τσουβάλι των 25 κιλών το κόστος ήταν 15 Ευρώ, ενώ για το Ecovas το κόστος ήταν τουλάχιστον το διπλό. Και είναι και τοπικό προϊόν.

Περισσότερα
26/10/2013 17:50 #11991 από skagio
skagio απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Ο ίδιος γεωπόνος εμένα μου πρότεινε κοτσιλιά. Θα την ρίξω πειραματικά κυρίως και αν μπορέσω να βρω και ζεόλιθο θα ρίξω σε άλλες αράδες αυτό. Να δω, αν δω, την διαφορά. Το Viorgan το ξέρω έχω ρίξει, καλό είναι

Περισσότερα
27/10/2013 15:55 #11999 από Theo24
Κύριε Καζάκη, σκέφτομαι να εφαρμόσω ζεόλιθο ως εδαφοβελτιωτικό αλλά δε γνωρίζω την κατάλληλη κοκκομετρία για το είδος του εδάφους μου. Παραθέτω τα στοιχεία από την ανάλυψη εδάφους σε περίπτωση που θα βοηθήσουν στην αναζήτηση της κατάλληλης κοκκομετρίας:
Άμμος : 41.5%
Άργιλος: 18.6%
Ιλύς: 39.9%
Aλκαλικότητα pH (1:5): 7.86
Αγωγιμότητα (1:5): 0.12 mS/cm
Ολικό ανθρακικό ασβέστιο: 10.5%

Οργανική ουσία: 0.7%

Περισσότερα
28/10/2013 08:32 #12005 από BIO AMPELOYRGOS
Καλημέρα Theo24,
έχω ήδη ετοιμάσει κάποιες οδηγίες για εσένα αλλά θα τις συμπληρώσω με στοιχεία από τις σημειώσεις μου, από την έρευνα που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια, και θα σου στείλω ολοκληρωμένα την άποψή μου τις επόμενες ημέρες.
Πες μου σε παρακαλώ τί καλλιεργείς και σε ποιά περιοχή της Ελλάδας είναι το κτήμα σου. Θα βοηθούσε να γνωρίζω τί επεμβάσεις έχεις κάνει στο κτήμα σου τα τελευταία χρόνια και σε ποιές γραμμές κινήσαι (βιοκαλλιέργεια, συμβατική ή ολοκληρωμένη).

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Περισσότερα
28/10/2013 13:11 #12008 από MAKIS44
MAKIS44 απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Γειασας θα ηθελα να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου για το Ζεολιθο.Εχω ακτινιδια δαμασκηνα και ελιες.Πρωτα για τα ακτινιδια ποτε και πως ξεκιναω να ριχνω ζεολιθο και μαζι με τι αλλο? Στα παλια δεντρα σε τι αποσταση απο τον κορμο? Και στα ποιο νεα τριων ετων σε τι αποσταση?Διαφυλλικο ζεολιθου δεχονται τα ακτινιδια επειδη εχουν χοντρο φυλλο και με καποια αλλα διαφυλλικα επειρεαζεται αρνητικα σε σχεση με αλλα δεντρα.Το ιδιο θα ηθελα να ρωτησω και για τα δαμασκηνα.

Περισσότερα
28/10/2013 13:46 #12010 από Theo24

Καλημέρα Theo24,
έχω ήδη ετοιμάσει κάποιες οδηγίες για εσένα αλλά θα τις συμπληρώσω με στοιχεία από τις σημειώσεις μου, από την έρευνα που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια, και θα σου στείλω ολοκληρωμένα την άποψή μου τις επόμενες ημέρες.
Πες μου σε παρακαλώ τί καλλιεργείς και σε ποιά περιοχή της Ελλάδας είναι το κτήμα σου. Θα βοηθούσε να γνωρίζω τί επεμβάσεις έχεις κάνει στο κτήμα σου τα τελευταία χρόνια και σε ποιές γραμμές κινήσαι (βιοκαλλιέργεια, συμβατική ή ολοκληρωμένη).

Καλημέρα, ένα μικρό αμπελάκι έχω (140 ρίζες) στο Αίγιο Αχαϊας για το κρασί του σπιτιού. Το χωράφι είχε λεμονιές οι οποίες όμως τα τελευταία 10 χρόνια δεν είχαν παραγωγή καθώς είχαν χτυπηθεί από πάγο το 2004. Το αμπέλι το φύτεψα φέτος τον Απρίλιο και η ανάπτυξή του ξεπέρασε τις προσδοκίες μου, ίσως λόγω του ότι το χωράφι ήταν "ανενεργό" τα τελευταία χρόνια και δεν ξόδευε τροφές για τα δέντρα του. Οι λιπάνσεις που έχω κάνει είναι κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού κάθε 2 εβδομάδες μία κουταλιά χημικό 20-20-20 και πριν λίγες ημέρες βιολογικό λίπασμα από εκχύλισμα γεωσκωλήκων.
Μια ακόμη ερώτηση. Επειδή η μία από τις 2 ποικιλές που φύτεψα έχει προσβληθεί έντονα από ωίδιο θα ψεκάσω με βρέξιμο θεία και βορδιγάλειο ή υδροξείδιο του χαλκού. Μπορώ να συνδυάσω στο μίγμα και πούδρα ζεόλιθου; Και αν ναι, σε ποιά αναλογία; Ευχαριστώ.

Περισσότερα
28/10/2013 19:39 #12013 από BIO AMPELOYRGOS
Καλησπέρα Μάκη.
Σχετικά με τις ελιές θα ανεβάσω τις προτάσεις του Δρ Ζαρταλούδη πάρα πολύ σύντομα όπου θα δείτε ένα πλήρες καλλιεργητικό πρόγραμμα με Ζεόλιθο και άλλα ορικτά ή μη γεωργικά εφόδια. Ο Δρ Ζαρταλούδης έχει μελετήσει για περισσότερα από δέκα χρόνια την εφαρμογή του Ζεόλιθου (μεταξύ άλλων) σε διάφορες καλλιέργιες και για την αντιμετώπιση διάφορων προβλημάτων.
Τα ακτινίδια, από όσα ξέρω, είναι μια καλλιέργια η οποία δεν χρειάζεται πάρα πολλά φυτοπροστατευτικά. Οστόσο, έχουμε παρατηρήσει ότι υπάρχει πολύ καλή συνέργια του Ζεόλιθου με όλα τα βιολογικά ή συμβατικά σκευάσματα της αγοράς οπότε μπορείτε να τα εφαρμόσετε μαζί μειώνοντας τις ποσότητες των άλλων σκευασμάτων.
Για παράδειγμα και όσο αφορά τη χρήση θειαφιού, μόνο 0,2% είναι αρκετό σε συνέργια με 0,5-1% Ζεόλιθο πούδρα ψεκασμού στα διαφυλλικά ραντίσματά μας.
Για την εφαρμογή Ζεόλιθου στο έδαφος, πρέπει να γνωρίζουμε τον τύπο του εδάφους μας. Ρίχνουμε ψιλό Ζεόλιθο στα ελαφριά εδάφη και χονδρό στα βαρυά.
Τις προηγούμενες ημέρες έχω κάνει αρκετές αναφορές στον τρόπο εφαρμογής του Ζεόλιθου στα χωράφια μας και κυρίως στα αμπέλια.
Σχετικά με το πού θα ρίξουμε Ζεόλιθο στα μικρά ή στα μεγάλα ρένδρα, σας λέω το εξείς: Το ριζικό σύστημα των δένδρων εκτείνεται στην ίδια διάμετρο, τις περισσότερες φορές, με την κώμμη του φυτού. Όσο πιο μεγάλο το δέντρο, τόσο περισσότερο Ζεόλιθο θα ρίξουμε και σε μεγαλύτερη διάμετο. Μη ξεχνάμε να κάνουμε ενσωμάτοση στους 10-15 πόντους. Σε νέες φυτεύσεις καλό είναι στην τρύπα όπου θα φυτεύσουμε το δεντράκι να ρίξουμε περίπου 0,5 κιλό Ζεόλιθο, μετά να ποτίσουμε πάρα πολύ καλά και μέσα σε αυτή τη λιμνούλα να φωλιάσουμε το φυτό μας. Καλό είναι σε αυτές τις περιπτώσεις να χρησιμοποιούμε και ΕΜ(ενεργούς μικροοργανισμούς).
Τέλος, πιστεύω ότι οι Δαμασκηνιές σου χρειάζονται περισσότερη προσοχή από τα ακτινίδιά σου.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα