file ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;

Περισσότερα
25/09/2012 09:35 #8174 από BIO AMPELOYRGOS
BIO AMPELOYRGOS δημιούργησε το θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;

Καλημέρα,

Ακούω για το Ζεόλιθο εδώ και 10 χρόνια περίπου, αλλά τον είχα (ίσως)
παρεξηγημένο. Κάτι που απλά θα βελτίωνε τη σύσταση του εδάφους των αμπελιών μου
και επειδή τα χωράφια μας (Βιολογικά εδώ και 25 χρόνια) είναι αρκετά καλά σε
σύσταση και οργανική ουσία δεν το σκεπτόμουν.

Γνώρισα τον καθηγητή Γ. Δαουτόπουλο και διάβασα το βιβλίο του για τους
ΕΜ. Έχει και 8-9 σελίδες για το Ζεόλιθο. Μου άρεσε και πήγα παραπέρα συζητώντας
με τον Τοπαλίδη από τη Νάουσα. Ασχολείται με το Ζεόλιθο εδώ και 10-12 χρόνια σε
συνεργασία με το ΕΘΙΑΓΕ (Ζαρταλούδη) κλπ. Άκουσα και από συναδέλφους
Βιοκαλλιεργητές στις Αγορές Βιολογικών στη Θεσσαλονίκη και αποφάσισα να ρίξω.

Έχω περίπου 145 στρέμματα Σουλτανίνες Βιολογικές οι οποίες είναι σε 13
αγροτεμάχια και κυμαίνονται από 6-25 ετών. Έφερα 44 ΤΝ Ζεόλιθο και έριξα στα
Αμπέλια μας και έδωσα και στους συναδέλφους. Περίπου 200-300 κιλά το στρέμμα
στα δικά μου. Η χρονιά αυτή είναι ιδιαίτερη διότι λόγω του Χειμώνα οι
Σουλτανίνες μου δεν "γέννησαν" και λόγω χαλαζιού το Μάη είχα και
μείωση 3-4ΤΝ στην παραγωγή των Αμπελόφυλλων που είναι το κυρίως προϊόν μας.
Παρά τα προβλήματα αυτά είδα καλά αποτελέσματα (λίγα) με πιο έντονο τη βελτίωση
στο πιο παλιό από τα αμπέλια μας (25 ετών, 15 στρέμματα) το οποίο όλα αυτά τα
χρόνια (έχω ασβεστώδη εδάφη) είχε πρόβλημα με το σίδηρο. Παρά τις έντονες
βροχές της Άνοιξης, δεν κιτρίνισαν σχεδόν καθόλου τα φύλλα φέτος.

Συνάδελφοι με Βιολογικές Καλλιέργειες κηπευτικών παίρνουν ξανά και
ξανά Ζεόλιθο.

Έριξα και πούδρα Ζεόλιθου με ράντισμα σε συνδυασμό με θειάφι βρέξιμο.
Περίπου 2 κιλά Ζεόλιθο και 3 κιλά Thiovit σε ένα τόνο νερό.
Παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας...

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
06/05/2013 18:12 #9784 από oinotropes
oinotropes απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
κι εμενα μου σύστησαν το ζεόλιθο ως μυκητοκτόνο κυρίως για ψεκασμούς.
περιμενω τα αποτελεσματα

Μήπως έχετε πλέον και εσείς αποτελεσματα καθότι περασε και ενας χρόνος.

Περισσότερα
07/05/2013 16:14 #9798 από BIO AMPELOYRGOS
BIO AMPELOYRGOS απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Πέρσυ έρηξα περίπου 150 κιλά ανά στρέμμα Ζεόλιθο 0.08mm και ενώ λένε ότι βλέπεις από το δεύτερο χρόνο αποτελέσματα, τρία από τα χωράφια μου τα οποία εδώ και είκοσι χρόνια κιτρινίζουν (έχουμε ασβεστώδη εδάφηκαι με τις πρώτες βροχές δεσμεύονται ο Σίδηρος και άλλα στοιχεία όπως ο Φώσφορος) ήταν μια χαρά. Φέτος τα αμπέλια μας ξεκίνησαν πολύ ζοηρά και συνεχίζω με διαφυλλικούς ψεκασμούς με πούδρα Ζεόλιθο 5 κιλά ανά τόνο! Παράλληλα έχω ρίξει κι άλλο Ζεόλιθο προσπαθόντας να φθάσω τα 300-400 κιλά ανά στρέμμα.
Είναι πάρα πολύ καλός στο να αναδεικνείει τα θρεπτικά συστατικά του εδάφους τα οποία υπάρχουν αλλά για κάποιους λόγους (π.χ. ασβεστώδη εδάφη) το φυτό δεν μπορεί να τα εκμεταλλευτεί. Επίσης έχει την ιδιότητα να δεσμεύ, εκτώς από τα στοιχεία του εδάφους και το ατμοσφαιρικό Άζωτο, δεν τα αφήνει να χαθούν και τα αποδεσμεύει σιγά σιγά για το φυτό μας.
Η Βιβλιογραφία γράφει πάρα πολλά, αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένος και με αυτά τα λίγα που έχω ήδη δεί στα αμπέλια μου. Πάρα πολύ καλός ο Ζεόλιθος με την καταπολέμιση του Περονόσπορου, του Ωιδίου και άλλων παρόμοιων ασθενιών. Βλέπω βελτίωση ακόμα και στην καταπολέμιση εντόμων.
Εγώ κάνω μόνος μου την εισαγωγή από Βουλγαρία και μου βγαίνει πολύ φθηνά. Δείνω και σε συναδέλφους Βιοκαλλιεργητές οι οποίοι βλέπουν πολύ καλά αποτελέσματα ακόμη και μέσα στα θερμοκήπιά τους, σε ωρήμανση, μέγεθος, χρώμα κλπ. Περίπου στα 30-40 λεπτά το κιλό, ανάλλογα την κοκκομετρία και στο 1,2 ευρώ το κιλό η πούδρα.
Χωρίς πλάκα, εδώ και 3-4 χρόνια το έχω βάλει και στην καθημερινή μου διατροφή με σκευάσματα από το φαρμακείο. Παίρνω περίπου 0,5 γραμμάριο τη μέρα.
Είμαι στη Νέα Γωνιά Χαλκιδικής και είμαι στη διάθεσή σας.
Χριστός Ανέστη !

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Περισσότερα
09/05/2013 10:56 #9804 από touak
touak απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
καλημερα και Χριστος Ανεστη σε ολους....
Παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον το θεμα σας και εχω μπει στη διαδικασια να ψαξω και μονος μου πληροφοριες σχετικα με τον ζεολιθο και θα ηθελα να παραθεσω καποιους προβληματισμους μου...
1. Ο ζεολιθος χρησιμοποιητε με ψεκασμους φυλλοματος μονο στη βιολογικη καλλιεργια ή μπορει να συνδιαστει και με διαφορα μυκητοκτονα?ποιος ο χρονος εφαρμογης του και ο αριθμος των επεμβασεων?
2. Η χρηση του ζεολιθου σαν λιπανση εδαφους με ποιο τροπο γινεται,πχ ενσωματοση με φρεζαρισμα?η κοκκομετρια παιζει καποιο ρολο?
3. Ποια η διαρκεια του?δηλαδη καθε ποσα χρονια απαιτηται να ριχνουμε ζεολιθο στο εδαφος?
4. Απο Ελλαδα εχει προμηθευτει καποιος κι αν ναι ποια η τιμη του?

σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Περισσότερα
09/05/2013 14:07 #9805 από BIO AMPELOYRGOS
Αληθώς Ανέστη.
Πολλά πράγματα τα μαθαίνουμε στην πράξη κι άλλα από τη βιβλιογραφία αλλά και από συζητήσεις με τους ειδικούς για κάθε θέμα. Αυτό κάνω κι εγώ τα τελευταία χρόνια ΚΑΙ σε ό,τι αφορά το Ζεόλιθο.
Είχα κι εγώ τις ίδιες ή παρόμοιες αποροίες κι ακόμη έχω κάποιες όπως κι εσείς.
Ο Ζεόλιθος μπορεί και είναι πολύ καλό να χρησιμοποιείται στη Βιολογική αλλά ΚΑΙ στη Συμβατική Γεωργία.Συνδιάζεται πάρα πολύ καλά με τα Βιολογικά σκευάσματα μυκητοκτώνων όπως θειάφι και χαλκό, αλά και με άλλα Συμβατικά. 2-6 κιλά πούδρα Ζεόλιθου ανά ένα τόνο νερού είναι η ποσότητα που θα δόσει πολύ καλά αποτελέσματα. Αυξάνουμε την ποσότητα (εώς 6-8 κιλά/ΤΝ) σε συνθήκες οι οποίες ευνοούν τις ασθένιες.
Μα καλά, ο Ζεόλιθος δεσμεύει τις τοξίνες (δραστικές πολλών συμβατικών σκευασμάτων)... πώς θα δράσει το σκεύασμα;;;
Ο Ζεόλιθος δεσμεύει μικρές ποσότητες τοξινών οι οποίες βρίσκονται στο διάλυμα που ψεκάζουμε {ή ακόμη στον οργανισμό μας και στα σώμματα των ζώων μας (για κτηνοτρόφους)}. Το υπόλοιπο της δραστικής το κρατάει και το απελευθερώνει σιγά σιγά βοηθώντας στο να είναι πιο αποτελεσματική η χρήση του φυτοφαρμάκου αλά και στο να χρειαζόμαστε μικρότερες ποσότητες.
Στη Βιολογική καλλιέργεια 2 κιλά Thiovit / ΤΝ είναι υπέρ αρκετά άν ρίξουμε και 4-6 κιλά πούδρα Ζεόλιθου στον τόνο. ΔΕΝ μπορούμε όμως, άν χρησιμοποιούμε Ενεργούς Μικοοργανισμούς (ΕΜ) να χρησιμοποιήσουμε θειάφι, αλά ο Ζεόλιθος είναι αρκετός και από μόνος του να δράσει ως μυκητοκτώνο μιας και απορροφά την υγρασία από την επιφάνεια του φυλλώματος και τη δίνει πίσω σε αυτό σταδιακά μαζί με Άζωτο το οποίο δεσμεύει από την ατμόσφαιρα, μη αφήνοντας έτσι Περονόσπορο και Ωΐδιο και άλλες ασθένιες να "ανθίσουν".
Στη Βιοκαλλιέργεια, ανάλλογα φυσικά με το μικροκλίμα της περιοχής (υγρό ή ξηρό), διαφυλλικές επεμβάσεις με 4-6 κιλά πούδρα και 1-2 κιλά θειάφι ανά τόνο νερού κάθε 7-10 μέρες είναι αρκετές. Μας ενδιαφέρει η πικνώτητα του μίγματος και όχι τα στρέμματα που θα καλήψετε. Τα στρέμματα εξαρτώνται από την ανάπτυξη των φυτών μας. Για παράδηγμα, στα αμπέλια μας τώρα την Άνοιξη ραντίζουμε 40-50 στρέμματα με ένα τόνο νερού, ενώ τον Ιούνιο, όταν η βλάστηση είναι στο μέγηστο, ραντίζουμε μόνο 15-20 στρέμματα με το ίδιο νερό.
Ο Ζεόλιθος από μόνος του ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΠΑΣΜΑ. Ο Ζεόλιθος είναι ένα καταπλικτικό ΕΔΑΦΟΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟ ορικτό το οποίο βοηθά το φυτό να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα θρεπτικά συστατικά και το νερό που βρήσκονται στο έδαφος αλά και στον αέρα που περιβάλλουν τα φυτά μας. Μια ποσότητα 300-400 κιλά Ζεόλιθου ανά στρέμμα είναι ικανοποιητική για τα αμπέλια μας. Όσο πιο ψιλός είναι ο Ζεόλιθος (π.χ. 0,015mm ή 0,08mm) τόσο πιο αποτελεσματικός είναι και θέλουμε λιγότερα κιλά. Δεν είναι όμως για βαρυά εδάφη. Στα βαρειά εδάφη πρέπει να ρίξουμε λίγο πιο χονδρό Ζεόλιθο (π.χ. 1-2,5mm ή 2,5-5mm). Πάντα γήνεται ενσωμάτωση στους 10-15 πόντους για να βρεθεί στον ορίζοντα όπου είναι οι ρίζες με τα ριζίδια τα οποία και θα πάρουν από το Ζεόλιθο το νερό και τα θρεπτικά συστατικά.
Η ποσότητα αυτή 300-400 κιλά είναι ικανή να μας βοηθήσει σε όλη τη ζωή του αμπελιού μας (25-35 χρόνια) στη Βιοκαλλιέργεια και ίσως λιγότερο σε πιο εντατικές καταστάσεις. Ο Ζεόλιθος, ως ορικτό, δεν αναλώνεται όπως ένα λίπασμα που θα ρίξουμε και θα δώσει ότι έχει και μετά τέλος. Δρά όλα αυτά τα χρόνια και "επαναφορτίζεται" με κάθε βροχή ή πότισμα, με κάθε χλωρή, φυσική ή χημική λίπανση που κάνουμε και συνεχώς ρουφάει από την ατμόσφαιρα Άζωτο και το δίνει στα φυτά μας. Με τα χρόνια θα τριφτεί και θα χαθεί σιγά σιγά και (ένα μέρος) θα το πάρει ο αέρας.Όσο πιο εντατική (πολλές φρέζες) και επιβαρημένη (πολλά χημικά) είναι η καλλιέργεια που κάνουμε, τόσο πιο γρήγορα θα μειωθεί η ποσότητα και η δράση του.
Υπάρχουν πάρα πολλά είδη Ζεόλιθου στη φύση αλά και πολλά συνθετικά. Ο φυσικός Ζεόλιθος, ο οποίος χρησιμοποιείται στη Γεωργία, αποτελείται από πολλά στοιχεία, μεταξύ των οποίων ο Κλινοπτιλόλιθος. Από έρευνες λέγεται ότι όσο μεγαλήτερη είναι η περιεκτικώτητα του Ζεόλιθου σε Κλινοπτιλόλιθο, τόσο πιο αποτελεσματικός είναι. Από αναλύσεις που έχουν γίνει, ο Ελληνικός Ζεόλιθος έχει περίπου 98% Κλινοπτιλόλιθο και ακολουθελι ο Βουλγαρικός (βγαίνει περίπου στην ίδια περιοχή αλά από την άλλη μεριά των συνόρων και μετά ο Τούρκικος και ο Ρουμάνικος. Δυστυχώς με πολλές δυσκολίες κάθε 6-7 μήνες, μετά από δικαστικές μάχες, δείνονται άδειες εξόριξης πολύ μικρών ποσοτήτων Ελληνικού Ζεόλιθου. Εγώ έχω την αμέσως επόμενη λύση και φέρνω μόνος μου από Βουλγαρία σε πολύ καλές τιμές (300-350 €/ΤΝ) και δείνων και σε συναδέλφους Βιοκαλλιεργητές και μη.
Ελπίζω να μη σας κούρασα. Είμαι στη διάθεσή σαςγια ό,τι άλο μπορώ να σας ενημερώσω.
Ονομάζομαι Πάγκαλος Καζάκης, είμαι στη Νέα Γωνιά Χαλκιδικής και το τηλέφωνό μου είναι 6936708723.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Περισσότερα
10/05/2013 07:36 #9813 από touak
ευχαριστω πολυ για την απαντηση.ησουν πολυ κατατοπειστικος...οι αμπελωνες μου δεν ειναι βιολογικοι και αυτο που θα ψαξω σε πρωτη φαση λογο και της εποχης ειναι η διαφυλλικη εφαρμογη μεσω ψεκασμων... πουδρα ζεολιθου απο που θα μπορουσα να προμυθευτω και με τι κοστος?ευχαριστω και παλι για ην βοηθεια.....

Περισσότερα
10/05/2013 18:01 #9816 από BIO AMPELOYRGOS
Χρήστο καλησπέρα
Είσαι στον τύρναβο απ' ό,τι καταλαβαίνω. Εγώ, εδώ και δυο χρόνια, "βγήκα μπροστά" και κάνω εισαγωγές Ζεόλιθου αλλά και άλλων γεωργικών εφοδίων και τα πουλάω (όσα δε χρησιμοποιώ) σε συναδέλφους, στην ίδια τιμή (όσο τα αγοράζω).
Ζεόλιθο έχω σε κόκκο 2,5-3mm στα 30 λεπτά το κιλό, σκόνη 0,08mm στα 32 λεπτά και 0,015mm στα 35 λεπτά και ΠΟΥΔΡΑ στο 1,2 Ευρώ το κιλό.
Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ και με παράδωση στη Θεσσαλονίκη.
Τα λέμε,
Πάγκαλος

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Περισσότερα
12/05/2013 12:19 #9825 από touak
σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.θα σου στειλω π.μ αν ειναι για τα περετερω.....

Περισσότερα
17/05/2013 11:50 #9872 από mosxofileros
mosxofileros απάντησε στο θέμα: ΖΕΟΛΙΘΟΣ ! ποιά η γνώμη σας ;
Άκουσα ότι στη Θεσσαλονίκη υπάρχει μια καινούργια εταιρεία η Zeoprofit που προμηθεύει ζεόλιθο σε πολύ καλές τιμές. Αν δεν κάνω λάθος δίνουν πούδρα ψεκασμού με 0,50-0,60 ευρώ το κιλό!!! Θα ρωτήσω και εγώ και θα σας πω.

Περισσότερα
17/05/2013 17:28 #9880 από BIO AMPELOYRGOS
Όπως σας έχω πει τα τελευταία χρόνια έχω κάνει εισαγωγές Ζεόλιθου για εμένα αλά και για τους συναδέλφους βιοκαλλιεργητές της Ένωσης Αγροτών Βιοκαλλιεργητών Βόρειας Ελλάδας. Τα έχω ψάξει όλα.
Η τελευταία προσφορά που πήρα από τη Zeoprofit είναι η παρακάτω:
.........................
Κε Καζάκη,
καλησπέρα.
Κατόπιν της τηλεφωνικής μας συνομιλίας σας αποστέλλω τις νέες
τιμές μας. Το υλικό μας είναι στη διάθεσή σας σε 2 κοκκομετρίες
0,0-0,8mm (πούδρα) και 1-3mm(χαλικάκι).
0,0-0,8mmBigbags(1-5tn)280 €
0,0-0,8mmBigbags(6-10tn)275 €
0,0-0,8mmBigbags(>11tn)270 €
1-3mmBigbags(1-5tn)280 €
1-3mmBigbags(6-10tn)275 €
1-3mmBigbags(>11tn)270 €
0,0-0,8mmBags 25kg(1-5tn)300 €
0,0-0,8mmBags
25kg(6-10tn)
295 €
0,0-0,8mmBags
25kg(>11tn)
290 €
1-3mmBags
25kg(1-5tn)
300 €
1-3mmBags
25kg(6-10tn)
295 €
1-3mmBags
25kg(>11tn)
290 €

Όλες οι τιμές είναι χωρίς τον
νόμιμο ΦΠΑ 23%.

Με εκτίμηση,
Φιλίππα
Για την εταιρεία
ZEOPROFIT HELLAS PC
2310553282
2310515195
www.zeoprofit.gr ...........................

Βλέπουμε λοιπόν ότι οι τιμές ξεκινούν από τα 27 λεπτά το κιλό για 0-0,8mm και 1-3mm για παραγγελίες άνω των ΕΝΤΕΚΑ ΤΟΝΩΝ σε BIGBAG.
Οι τιμές σε τσουβάλια είναι λίγο μεγαλήτερες.
Οι τιμές αυτές είναι χωρίς ΦΠΑ 23% και για αυτές τις ΜΕΓΑΛΕΣ ποσότητες.

ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ !!!

!!!!!!!! ΤΟ 0-0,8mm ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΔΡΑ !!!!!!!!
Χρησημοποιώ και 0,08mm αλά και 0,015mm το οποίο και πάλι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΔΡΑ !!!!!
Η πούδρα είναι ακόμη πιο μικρής κοκκομετρίας.
Άν πιάσεις ανάμεσα στα δάχτυλά σου το 0,08mm ή ακόμη και το 0,015mm και το τρύψεις, θα αισθανθείς κάποια "γρέζα".
Άν πιάσεις πούδρα, είναι σα το τάλκ... ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΔΡΑ !!!

ΔΕΝ θα έχει τα ίδια αποτελέσματα η χρήση των 0,08 ή 0,015 αντί της πούδρας, θα μαζεύονται οι μεγαλύτεροι κόκκοι στο κάτω μέρος του βυτίου, θα πρέπει να ραντίσετε ΧΩΡΙΣ ΦΙΛΤΡΟ κλπ, κλπ...
Φέτος στα αμπέλια μου τα έχω δεί όλα!!! Πάει (αν εξεραίσουμε το χαλάζι που έρηξε προχτές) πολύ καλά. Και για θεραπεία μετά από το χαλάζι μια δυνατή (10 κιλά στον τόνο πούδρα συν 2 κιλά οπαλίτη) δόση Ζεόλιθου είναι ότι πρέπει.
Έχω ψάξει και σε άλλες εταιρίες εδώ και 2-3 χρόνια και η (από μόνοι μας) εισαγωγή είναι το καλύτερο. Μέχρη, φυσικά, να βγεί ο δικός μας, Ελληνικός Ζεόλιθος.

Τα λέμε παιδιά. Ελάτε να δείτε τα αμπέλια μας και το εργαστήριό μας. Κερνάμε και τσιπουράκι !!!

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.271 δευτερόλεπτα