file Αμπελουργικά μηχανήματα

Περισσότερα
28/05/2015 10:45 #18331 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Φωτογραφίες αν μπορούσατε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
28/05/2015 12:14 #18332 από Bio Farmer
Bio Farmer απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα

Goude έγραψε: Φωτογραφίες αν μπορούσατε;

Έχω κάποιες φωτογραφίες, αλλά επειδή η παρέα είναι ζωηρή δεν είναι να τις βγάζουμε σε κοινή θέα γιατί θα έχουμε σοβαρά προβλήματα... :whistle:

Για να πάρεις μια ιδέα όμως κοίτα και θα καταλαβεις:

Ανάμεσα στα νύχια λοιπόν και στους δίσκους μπορεί να τοποθετηθεί ένας διανομέας, ΑΝΕΤΑ.
Ο δικός μου είναι τετράγωνης διάταξης, με κλίση κωνική στον πυθμένα.
Με ένα γκρουπ μονής εξόδου.

Στα άλλα δυο που έφτιαξα επειδή χρειάστηκε να γίνει και κάτι άλλο, έβαλα ένα γκρουπ με δυο εξόδους.

Για το νύχι στην μέση του τρακτέρ εννοώ την εξής τοποθέτηση:

“The truth was a mirror in the hands of God. It fell, and broke into pieces. Everybody took a piece of it, and they looked at it and thought they had the truth.”
~~*~~Rumi~~*~~
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
28/05/2015 12:23 #18333 από Bio Farmer

Goude έγραψε: Φωτογραφίες αν μπορούσατε;

Όσον αφορά το υδραυλικό τσαπάκι που συζητάγαμε κάποτε, το δοκίμασα.

Πλήρη αποτυχία για τα χώματα τα δικά μας....είχες δίκιο.

Σχετικά με το άλλο πολύ εργαλείο, που εισάγει ο Αράπογλου, εχω να πω ότι είναι εξαιρετικά βαρύ, η κίνηση του (μέσα έξω) ανάμεσα στα πρεμνα είναι τέτοια που στις τερματικές θέσεις η σφοδρότητα τους τραντάζει το τρακτέρ τόσο που στο τέλος ας πούμε της εργασίας σου, χρειάζεσαι πλήρη επανασυσφιξη όλων των περικοχλίων του τρακτέρ...

Και όλα αυτά εάν δεν σου μείνει κάνα κουσούρι αφου τραντάζεσαι και εσύ σαν να είσαι πάνω σε κομπρεσέρ...

Η δε θέση του, πίσω από το τρακτέρ...σε αναγκάζει να είσαι μόνιμα γυρισμένος πίσω, γιατί με μια λάθος κίνηση εχεις βρεθεί ποιο βαθιά και εχεις πάρει μια σειρά δέντρα μαζί σου για πλάκα....

“The truth was a mirror in the hands of God. It fell, and broke into pieces. Everybody took a piece of it, and they looked at it and thought they had the truth.”
~~*~~Rumi~~*~~
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": argyros

Περισσότερα
28/05/2015 17:16 - 28/05/2015 17:29 #18337 από argyros
argyros απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Πολύ ωραια ιδεα και πολύ καλή δουλειά.Δεν ξέρω αν είσαι επαγγελματίας ή ερασιτέχνης.Θα ήθελα αν μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για να αποφύγω τα λάθη.Αν υπάρχει πρόβλημα με τους επαγγελματίες του χώρου μπορούμε να τα πούμε σε πμ.

Εμείς σκεφτήκαμε να φτιάξουμε κατι σαν αυτο

ή σαν αυτο
Τελευταία διόρθωση: 28/05/2015 17:29 από argyros.

Περισσότερα
28/05/2015 18:12 #18338 από Bio Farmer
Καλησπέρα, όχι δεν είμαι επαγγελματίας κατασκευαστής.

Ξεκίνησα να κατασκευάζω τα δικά μου εξαρτήματα και σιγά σιγά ήρθαν φίλοι που φτιάξαμε μερικά πράγματα, σύμφωνα με τις ανάγκες τους.
Γλύτωσα ένα σωρό λεφτά φτιάχνοντας μόνος μου διάφορα πράγματα. Βοήθησε φυσικά το γεγονός οτι εχω ένα σωρό εργαλεία (πλάσμα, tig, mig, τόρνος, δράπανο κλπ κλπ).

Το τσαπακι που παρουσιάζεις στο πρώτο βιντεακι το συζητάγαμε με τον Goude, το δοκίμασα πριν καιρο και δεν έμεινα ικανοποιημένος. Είναι καλό για πολύ ελαφριά χώματα, αμμουδερά, χωρίς πολύ αγριάδα με δυνατό και απλωμένο ριζικό.

Το δεύτερο βιντεακι δείχνει ένα νύχι. Αυτό έφτιαξα και εγώ, αφου είδα ότι κάνει την δουλειά...

Η συμβουλή που θα σου δώσω είναι, να το τοποθετήσεις ανάμεσα στις ρόδες και όχι πίσω.
Το μόνο που θα χρειαστείς είναι μια μπουκάλα διπλής ενεργείας, με ανεξάρτητο χειριστήριο ώστε να εχεις δυνατότητα ρύθμισης βάθους σκαψίματος.

~~*~~Rumi~~*~~

Περισσότερα
28/05/2015 18:16 #18339 από argyros

Bio Farmer έγραψε: Καλησπέρα, όχι δεν είμαι επαγγελματίας κατασκευαστής.

Ξεκίνησα να κατασκευάζω τα δικά μου εξαρτήματα και σιγά σιγά ήρθαν φίλοι που φτιάξαμε μερικά πράγματα, σύμφωνα με τις ανάγκες τους.
Γλύτωσα ένα σωρό λεφτά φτιάχνοντας μόνος μου διάφορα πράγματα. Βοήθησε φυσικά το γεγονός οτι εχω ένα σωρό εργαλεία (πλάσμα, tig, mig, τόρνος, δράπανο κλπ κλπ).

Το τσαπακι που παρουσιάζεις στο πρώτο βιντεακι το συζητάγαμε με τον Goude, το δοκίμασα πριν καιρο και δεν έμεινα ικανοποιημένος. Είναι καλό για πολύ ελαφριά χώματα, αμμουδερά, χωρίς πολύ αγριάδα με δυνατό και απλωμένο ριζικό.

Το δεύτερο βιντεακι δείχνει ένα νύχι. Αυτό έφτιαξα και εγώ, αφου είδα ότι κάνει την δουλειά...

Η συμβουλή που θα σου δώσω είναι, να το τοποθετήσεις ανάμεσα στις ρόδες και όχι πίσω.
Το μόνο που θα χρειαστείς είναι μια μπουκάλα διπλής ενεργείας, με ανεξάρτητο χειριστήριο ώστε να εχεις δυνατότητα ρύθμισης βάθους σκαψίματος.

Nα είσαι καλά φίλε μου

Περισσότερα
22/06/2015 09:07 - 22/06/2015 09:09 #18594 από argyros
Αν υπάρχει χώρος δεν πρέπει να πετάμε τίποτα. Έφτιαξα ένα αυτοσχέδιο καρεκλάκι με υλικα από το υπόγειο. Δουλεύει άψογα σε σκληρό έδαφος ,θα μπει ταψάκι για τα κλαδευτήρια δεμmατικά και τα λοιπά.
Μοναδικό μειονέκτημα δεν στρίβουν οι ρόδες.
Το επόμενο θα είναι αντιγραφή από αυτό

θα ανεβάσω φώτο μόλις το έχω έτοιμο
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 22/06/2015 09:09 από argyros.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Bio Farmer

Περισσότερα
05/08/2015 23:58 #18831 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Bio Farmer

Περισσότερα
08/08/2015 15:52 #18858 από axaios
axaios απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Καλησπερα και καλους τρυγους.καποιο καταστημα καλο για αγορα στριφλας και ενος σπαστηρα;ας ειναι και διαδυκτιακο...

Περισσότερα
08/08/2015 17:17 #18859 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
axaios και OSSA.Εγώ έχω σπαστήρα με διαχωριστήρα MECNOSUD και πιεστήριο 25 λίτρων γιατί έχω περίπου 1000 κιλά σταφύλια..Υπάρχουν διάφορα μεγέθη.Για σταφύλια μέχρι 500 κιλά δεν νομίζω να απαιτείται ηλεκτρικός.Επίσης για λευκά σταφύλια δεν χρειάζεται διαχωριστήρας.Για αγορά προτιμήστε γεωπονικό κατ/μα της περιοχή σας(περίπτωση βλάβης,οδηγίες λειτουργείας).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": axaios

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα