file Αμπελουργικά μηχανήματα

Περισσότερα
24/01/2015 18:34 #17492 από PAKSIMADIS
PAKSIMADIS απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Το έχω 3 χρόνια και δεν έχω αλλάξει κανένα φίλτρο ούτε έχει βγάλει πρόβλημα. Βέβαια το ψεκαστικό υγρό αναδεύεται πολύ καλά και χρησιμοποιείται πάντα άμεσα.Μετά επίσης από κάθε χρήση γίνεται σχολαστικός καθαρισμός του δοχείου του λάστιχου, του αυλού και του ακροφύσιου με νερό.

αμπελουργός-οινοποιός
αν δεν υποφέρει το αμπέλι και ο οινοποιός καλό κρασί δε βγαίνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Bio Farmer

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
24/05/2015 22:17 #18301 από NikosDimos
NikosDimos απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
καλησπερα απο τα παρακατω ποιο ειναι το καλυτερο ψεκαστικο? www.car.gr/classifieds/tractors/view/6380012/ www.car.gr/classifieds/tractors/view/4683200/ www.car.gr/classifieds/tractors/view/3770186/ www.car.gr/classifieds/tractors/view/2415258/ .τι χρειαζεται να προσεξω σε αυτα?

Περισσότερα
24/05/2015 23:34 #18302 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Το πιο ακριβο ειναι απλα πιο μεγαλο (πιο ισχυρο, και παιρνει 5 κιλα παραπανω) ποιοτικα δε ξερει κανενας μαλλον την οποια διαφορα, αλλα μαλλον ειναι ιδια.
Τι τα θες αυτα? Παρε εναν ψεκαστηρα πλατης με 20 ευρω κ εισαι οκ!
15-20 κιλα βαρος εχουν απο μονα τους κ αλλα τοσα ειναι το φαρμακι που θα βαλεις μεσα και λογω βαρους ειναι διχρονα οποτε ολο και κατι θα παθαινουν αν δεν εισαι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ προσεκτικος στα καυσιμα κτλ...
Το αμπελι εχει τοση δουλεια που τα ραντισματα ειναι σχεδον ενα τιποτα μπροστα στα υπολοιπα.

Περισσότερα
24/05/2015 23:39 #18303 από NikosDimos
NikosDimos απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
εχω ενα αμπελι λιγοτερο απο στρεμμα.320 κληματα και σκεφτηκα να κανω την δουλεια ευκολα και απλα.για αυτο ψαχνω κατι τετοιο.και μπορεις να ραντισεις και δεντρα λογω τις ακτινας που εχει.και ειναι και πιο ξεκουραστα και καλυπτεις μεγαλυτερη επιφανεια.

Περισσότερα
25/05/2015 18:10 #18306 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Ελπίζω να είσαι νέος , γιατί μια μηχανή στην πλάτη είναι πολύ
μεγάλη ταλαιπωρία .
Σκέψου κάτι άλλο !

Περισσότερα
25/05/2015 18:26 - 25/05/2015 18:27 #18307 από Theo24
Theo24 απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
14-15 λίτρα είναι και ο απλός χειροκίνητος, άρα τα επαναγεμίσματα δεν τα γλυτώνεις.
Το βάρος προφανώς θα είναι αρκετά μεγαλύτερο λόγω του μοτέρ. Το μόνο δηλαδή που γλυτώνεις είναι η κούραση του χεριού.
Δίνεις κάτι παραπάνω και παίρνεις αυτό που είναι τροχήλατο και το βυτίο του είναι 35 λίτρων.
Με κάμποσα παραπάνω παίρνεις αυτό που έχει βενζινοκίνητο 4χρονο μοτέρ και χωράει 80 λίτρα.

Αλλιώς δίνεις 20 ευρώ όπως λέει κι ο Στέλιος και καθαρίζεις.
Τελευταία διόρθωση: 25/05/2015 18:27 από Theo24.

Περισσότερα
25/05/2015 18:43 #18308 από DE XRIST
DE XRIST απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Συμφωνω με τον Theo24. Εγώ πήρα αυτον ψεκαστήρα, www.geoponiko-parko.gr/products/products-categories/psekastires/494-detail , που είχε προτείνει ο PAKSIMADIS πριν λίγο καιρό και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAKSIMADIS

Περισσότερα
25/05/2015 18:45 #18309 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Αν φτάνει όχημα στο χωράφι BAX B-980 ή Plus OS-30T

Περισσότερα
28/05/2015 07:37 #18328 από argyros
argyros απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα
Φτιάξαμε με τον αδερφό μου έναν καλλιεργητή με 5 σταβάρια βτ 3χ3 και όπως λέει ο πατέρας μου τρώγοντας έρχεται η όρεξη ,μας μπήκε η ιδέα να προσθέσουμε ένα νύχι υδραυλικό με ραντάρ.Έχει φτιάξει κάποιος κάτι παρόμοιο;
Σαν κατασκευη φαίνεται απλή δεν ξέρω αν κρύβει παγίδες,θα ξεκινήσουμε και βλέπουμε.
Μολις τελειώσουμε θα ανεβάσω φωτογραφίες .

Περισσότερα
28/05/2015 10:24 #18329 από Bio Farmer
Bio Farmer απάντησε στο θέμα: Αμπελουργικά μηχανήματα

argyros έγραψε: Φτιάξαμε με τον αδερφό μου έναν καλλιεργητή με 5 σταβάρια βτ 3χ3 και όπως λέει ο πατέρας μου τρώγοντας έρχεται η όρεξη ,μας μπήκε η ιδέα να προσθέσουμε ένα νύχι υδραυλικό με ραντάρ.Έχει φτιάξει κάποιος κάτι παρόμοιο;
Σαν κατασκευη φαίνεται απλή δεν ξέρω αν κρύβει παγίδες,θα ξεκινήσουμε και βλέπουμε.
Μολις τελειώσουμε θα ανεβάσω φωτογραφίες .

Καλημέρα, ναι εχω φτιάξει τρία (ένα δικό μου και δυο άλλα σε φίλους).
Θα πρότεινα να βαλεις το νύχι με το αισθητήριο ανάμεσα στις ρόδες, στην μέση του τρακτέρ. Έτσι εχεις καλύτερα τον έλεγχο και δεν εχεις μεγάλες πιθανότητες ζημιάς στα πρέμνα και σε πασσάλους...

Στον καλλιεργητή θα πρότεινα μια αναβάθμιση πάραυτα την οποία έκανα και εγώ στον δικό μου.
Πρόσθεσε έναν λιπασματοδιανομέα (η και κοπροδιανομέα) και πίσω από αυτό μια μίνι δισκοσβάρνα δυο σειρών δίσκων.

“The truth was a mirror in the hands of God. It fell, and broke into pieces. Everybody took a piece of it, and they looked at it and thought they had the truth.”
~~*~~Rumi~~*~~

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.054 δευτερόλεπτα