file Ξεκινώντας από το μηδέν

Περισσότερα
29/06/2008 20:18 #362 από fergus
fergus δημιούργησε το θέμα: Ξεκινώντας από το μηδέν
Καλησπέρα σε όλους

μόλις πριν 2-3 μέρες αντιλήφθηκα το site αυτό και πραγματικά έχω κολλήσει. Βέβαια ομολογώ πως είμαι εντελώς άσχετος και γι αυτό ζητώ την κατανόησή σας.

Έχω ένα μικρό οικόπεδο σε κάποιο προάστιο στην Αθήνα που θέλω να διαμορφώσω σε κήπο. Μια επιλογή που εξετάζω είναι να φυτέψω εσωτερικά από την περίφραξη κατά μήκος της κλήματα ώστε να μπω κι εγώ σιγά σιγά σε αυτό το χόμπυ. Τα κλήματα σκέφτομαι να τα φυτέψω ανά 1 μέτρο απόσταση και με δεδομένο πως η περίφραξη έχει μήκος 40 μέτρα περιμένω περίπου 40 ρίζες. Σκέφτομαι πως το πλέγμα της περίφραξης ίσως μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να κρεμάσουν πάνω τα κλαδιά (γαλβανιζέ πλέγμα ύψους 1,50 μέτρο περίπου).

Λοιπόν οι ερωτήσεις είναι οι εξής.

Α. Πρέπει να υπάρχει κάποια ελάχιστη απόσταση από άλλα φυτά. Είναι αρνητικό ότι έξω από την περίφραξη υπάρχουν λεύκες;

Β. Είναι κατάλληλη η εποχή τώρα για να κάνω φύτευση; Ποιες ποικιλίες μου προτείνετε; Γενικά θα με ενδιέφερε να φτιάχνω και λευκό και κόκκινο κρασί.

Γ. Με τις 40 ρίζες πόση παραγωγή πρέπει να περιμένω και από πότε; Πού μπορώ να βρω κλήματα για αγορά; Είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
30/06/2008 12:18 #365 από ampelourgos
ampelourgos απάντησε στο θέμα: Ξεκινώντας από το μηδέν

Frergus καλωσόρισες στην παρέα μας,

Μου αρέσει η ιδέα σου να βάλεις κλήματα στην περίφραξη. Σαν επέκταση αυτής, αν έχεις χώρο, μπορείς να δημιουργήσεις και μία δεύτερη σειρά, δίπλα στην εξωτερική περίφραξη βάζοντας έτσι άλλα τόσα κλήματα. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να έχεις την μία σειρά με λευκά σταφύλια και την άλλη με κόκκινα.

Από ποικιλίες θα πρέπει εσύ να μας πεις τι σου αρέσει, αν προτιμάς ξηρό, αρωματικό, γλυκό κτλ κρασί. Με δεδομένη την ποικιλία το πότισμα και τον τρόπο κλαδέματος, μπορείς μετά να υπολογίσεις, με μικρή σχετικά απόκλιση, το φορτίο που θα έχουν τα κλήματα σου επάνω και κατ’ επέκταση το κρασί που μπορείς να παράγεις

Α. Όσο περισσότερο ποτίζεις το αμπέλι τόσο μεγαλύτερη μπορεί να είναι η απόσταση των κλημάτων

Β. Η κατάλληλη εποχή για φύτεμα είναι το τέλος του χειμώνα, αρχή της άνοιξης.

Γ. Τώρα είναι καλή εποχή να ψάξεις να βρεις και να παραγγείλεις τα φυτά σου. Θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου το έδαφος, την περιοχή αλλά και την ποικιλία που τελικά θα επιλέξεις ώστε να βρεις το σωστό υποκείμενο για τα κλήματα σου.

Εδώ θα ήμαστε, πρώτα ο Θεός, και θα τα βρούμε όλα μην ανησυχείς καθόλου

...καλά κρασιά...

Περισσότερα
01/07/2008 01:55 #368 από mario
mario απάντησε στο θέμα: Ξεκινώντας από το μηδέν

Λοιπόν οι ερωτήσεις είναι οι εξής.

Α. Πρέπει να υπάρχει κάποια ελάχιστη απόσταση από άλλα φυτά. Είναι αρνητικό ότι έξω από την περίφραξη υπάρχουν λεύκες;

Β. Είναι κατάλληλη η εποχή τώρα για να κάνω φύτευση; Ποιες ποικιλίες μου προτείνετε; Γενικά θα με ενδιέφερε να φτιάχνω και λευκό και κόκκινο κρασί.

Γ. Με τις 40 ρίζες πόση παραγωγή πρέπει να περιμένω και από πότε; Πού μπορώ να βρω κλήματα για αγορά; Είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Να σε καλωσορίσω με την σειρά μου κι εγώ στην παρέα μας. Συμφωνώ με τον φίλο ampelourgo εκτός το του νερού και συμπληρώνω..
Α. Η καλύτερη απόσταση είναι 1μx1.50μ για τα κλίματα σου. Ίδια απόσταση δηλ. 1.50μ και από το φράχτη εφόσον τα θέλεις για κρασί. Αρνητικό είναι μόνο αν τα βλέπει η σκιά από τις λευκές. Τουλάχιστον 2μ μακριά από οποιοδήποτε δένδρο.

Β. Όχι δεν είναι. Πρώτον δεν θα βρεις υποκείμενα. Ακόμη και να βρεις και βάλεις θα έχεις σοβαρές απώλειες. Κατάλληλη εποχή είναι από αρχές Μαρτίου έως και αρχές Μαΐου. Ανάλογα τι κρασί σε ενδιαφέρει θα βάλεις και ποικιλία.
Γ. Με τις 40 ρίζες θα έχεις το κρασί για ολόκληρο το χρόνο. Στην παραγωγή συντελούν πολλοί παράγοντες. Αυτό θα το συζητήσουμε εφόσον τις βάλεις. Υποκείμενα θα βρεις στα φυτώρια. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το χώμα το οποίο διαθέτει το οικόπεδο σου για να βάλεις τις σωστές ποικιλίες.

Καλά κρασιά φίλοι μου..!!

Περισσότερα
01/07/2008 19:34 #370 από fergus
fergus απάντησε στο θέμα: Ξεκινώντας από το μηδέν
Φίλε ampelourgos ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το οικόπεδο είναι πεδινό στα βόρεια της Αθήνας χωρίς κλίση, το έδαφος είναι πηλώδες-αργιλώδες και αρκετά στραγγερό και το σημείο που σκέπτομαι είναι εκτεθειμένο στον ήλιο όλη μέρα, αλλά και στον αέρα. Στόχος μου είναι να μπορώ κάποια στιγμή να βγάζω 100 λίτρα άσπρο και άλλα 100 κόκκινο κρασί, επίσης θα με ενδιέφερε να έχω και λίγο τσίπουρο. Από κρασιά μου αρέσουν τα ξηρά, κατ'αρχήν σκέπτομαι καμπερνέ, μερλό και αγιωργήτικο από κόκκινα και ασύρτικο, σαρντονέ και αθήρι από λευκά. Θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σου όμως αν έχουν κάποιο πρόβλημα οι συγκεκριμένες ποικιλίες στις δεδομένες συνθήκες ή προτείνεις κάτι άλλο.

Κατόπιν της επισήμανσης του φίλου mario λέω να τα φυτέψω σε διάταξη 1,25Χ1,25 και να διαθέσω μια επιφάνεια περίπου 100 τετραγωνικά μέτρα. Από τους τύπους κλαδέματος ποιος είναι αυτός με την μεγαλύτερη παραγωγή; Αρχικά σκεφτόμουν κρεβατίνα για να κάνει και λίγο σκια αλλά δεν είναι και απαραίτητο. Μου έκανε εντύπωση που το δικό σου αμπέλι δεν το ποτίζεις ποτέ και αναρωτιόμουν αν θα πρέπει να βάλω κάποιο αρδευτικό ή να τα ποτίζω με το χέρι αρκεί (για λόγους οικονομίας).

Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να ακούσω νέα σας σύντομα.

Περισσότερα
03/07/2008 01:50 #373 από mario
mario απάντησε στο θέμα: Ξεκινώντας από το μηδέν

Κατόπιν της επισήμανσης του φίλου mario λέω να τα φυτέψω σε διάταξη 1,25Χ1,25 και να διαθέσω μια επιφάνεια περίπου 100 τετραγωνικά μέτρα. Από τους τύπους κλαδέματος ποιος είναι αυτός με την μεγαλύτερη παραγωγή; Αρχικά σκεφτόμουν κρεβατίνα για να κάνει και λίγο σκια αλλά δεν είναι και απαραίτητο. Μου έκανε εντύπωση που το δικό σου αμπέλι δεν το ποτίζεις ποτέ και αναρωτιόμουν αν θα πρέπει να βάλω κάποιο αρδευτικό ή να τα ποτίζω με το χέρι αρκεί (για λόγους οικονομίας).

Έδαφος και καλλιέργεια . Το αμπέλι δεν είναι πολύ απαιτητικό στο έδαφος. Ευδοκιμεί σε οποιασδήποτε σύστασης έδαφος. Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος να δεσμεύει πλούσια εδάφη. Εξάλλου στα πλέον ακατάλληλα εδάφη για άλλες καλλιέργειες, όπως είναι τα πετρώδη, χαλικώδη, ασβεστούχα κ.ά., παράγονται τα καλύτερα προϊόντα από άποψη ποιότητας.

Η ρίζα του φυτού διεισδύει βαθιά στη γη, όπου υπάρχει αρκετή υγρασία. Έχει αρκετές διακλαδώσεις στα πλάγια. Οι βαθιές ρίζες κάνουν το φυτό να αντέχει στην καλοκαιρινή ξηρασία. Αλλά και στις παγωνιές του χειμώνα αντέχει το φυτό, γιατί το κρύο δε φτάνει στα βαθιά στρώματα.Αυτός είναι και ο ένας λόγος που δεν ποτίζω τα φυτά μου ο άλλος λόγος είναι ότι ο τόπος ποτίζεται το χειμώνα αρκετά και κρατά υγρασία. Και βεβαίως με τις εργασίες που κάνω για να κρατάω την υγρασία δεν έχω πρόβλημα. Τα ποτίζω μόνο όμως όταν τα λιπαίνω!
Τα υποκείμενα τα οποία θα επιλέξεις να βάλεις θα χρειαστεί να τα ποτίζεις τον 1o χρόνο τουλάχιστον κάθε 7 ημέρες. 2lt σε καθε ριζα ειναι μια χαρα! Βέβαια σιγά σιγα θα το ελαττώνεις και θα κρίνεις πότε θα θέλουνε πότισμα. Ποτέ όμως τον τελευταίο μήνα που είναι να τρυγήσεις. Όταν θα φτάσει η ώρα να το κάνεις.

Καλά κρασιά φίλοι μου..!!

Περισσότερα
20/08/2008 21:49 #455 από poupoumas
poupoumas απάντησε στο θέμα: Φύτεμα νέου αμπελιού
Χαιρετίζω όλα τα μέλη του forum.Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις προς τα μέλη του forum και όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.Καταρχήν δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από αμπέλι και θέλω να φυτέψω μια αρκετά μεγάλη έκταση στην μαντινεία της Αρκαδίας. θα βάλω μοσχοφίλερο.Θα ήθελα τώρα να ρωτήσω: α) για κάποιο καλό φυτώριο β) πως πρέπει να βάλω τα κλιματα από ανατολή προς δύση και γιατί γ) σε ποιά απόσταση μεταξύ τους και γενικώς ποιες είναι οι πρώτες διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσω? Θα παρακαλέσω όποιον μου απαντήσει να έιναι συγκεκριμμένες οι απαντήσεις του γιατί όπως προείπα είμαι άσχετος. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Περισσότερα
21/08/2008 23:36 #457 από poupoumas
ευχαριστώ το φορουμ αλλα κανενας δεν μου έδωσε απαντήσεις στα ερωτήματα μου. θελω να φυτεψω 40 (σαράντα) στρέμματα και θα ήθελα μια βοήθεια.

ευχαριστώ και πάλι

Περισσότερα
21/08/2008 23:51 #458 από marianna
marianna απάντησε στο θέμα: Φύτεμα νέου αμπελιού
Καταρχην σε καλοσοριζω στην παρεα μας. Καταλαβαινω πως αισθανεσαι χαμενος λογω αγνοιας αλλα μεχρι τον Μαρτιο που θα φυτεψεις κοιταξε να μαθεις τα παντα. Θεωρω οτι δεν ειμαι η καταλληλη να σε συμβουλευσω αλλα σου τονιζω κατι . Κ ΟΙΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΑΠΟ ΖΙΖΑΝΙΑ. Εγω μετα απο 4 χρονια δε με δυσκολευει τιποτα στην καλλιεργεια του αμπελιου αλλα τα χορτα δε μπορεσα ακομη να τα πολεμησω. Σε χαιρετω και καλο ξεκινημα.

Περισσότερα
22/08/2008 00:35 #459 από poupoumas
σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. εγω απο αποψη χορτων κλπ θα κανω στο χωραφι βαθια αροση. τα 2 προηγούμενα χρονια τοειχα βικο

Περισσότερα
22/08/2008 10:41 #460 από ampelourgos
ampelourgos απάντησε στο θέμα: Φύτεμα νέου αμπελιού
Αγαπητέ φίλε poupoumas , καλωσόρισες και από εμένα.

Μην αγχώνεσαι, απλά η περίοδος που διανύουμε, Αύγουστος γαρ, είναι λίγο χαλαρή, λιγότερος κόσμος βρίσκετε στους υπολογιστές και περισσότερος στις παραλίες!!![ip]

Μία από τις «αρετές» του καλού αμπελουργού / οινοποιού είναι η υπομονή, πως αλλιώς θα αντέχαμε να περιμένουμε ένα δύο χρόνια πριν το φύτεμα, δύο τρία μετά για να δούμε το αμπέλι μας να καρποφορεί και άλλα δύο με τρία χρόνια για να ανοίξουμε και να δοκιμάσουμε το πρώτο γιοματάρι μας!

Στο Θέμα μας τώρα:

α) Θα κοιτάξω να βρω και να σου δώσω διευθύνσεις και τηλέφωνα από φυτώρια στην περιοχή σου

β) γ) δ) κοίταξε σε παρακαλώ το θέμα : ΦΥΤΕΥΣΗ ΑΜΠΕΛΙΟΥ από τον Vagaios και για

όποιες απορίες εδώ είμαστε

ΥΓ. και μία ερώτηση, έχεις δικαιώματα φύτευσης για τα 40 στρέμματα, ζηλεύω !!!!!! [:)][:)][:)]

...καλά κρασιά...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.288 δευτερόλεπτα