file ΑΜΠΕΛΙ CHARDONNAY

Περισσότερα
16/06/2008 00:49 #299 από CHARDONNAY
CHARDONNAY δημιούργησε το θέμα: ΑΜΠΕΛΙ CHARDONNAY
Καλησπέρα και απο μένα, καινούριο μέλος στην παρέα σας και θα ήθελα να μειραστώ μαζί σας

τις ανυσηχίες μου για την αμπελουργία.Εχω ένα καινούριο αμπέλι δύο ετών περίπου διακόσιες ρίζες

ποικιλίας chardonnay.Προσπάθησα να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες αλλά κάτι πήγε στραβά και θα

προσπαθήσω αργότερα.Θα ήθελα να μου πει καποιος αν γνωρίζει κάτι για την ποικιλία αυτή.

Το αμπέλι είνε στην Κοζάνη και προσπαθώ χωρίς να έχω προηγούμενη πείρα να το γυρίσω στο πρώτο σύρμα.

Κάθε βοήθεια και πληροφορεία δεκτή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
16/06/2008 11:59 #302 από CHARDONNAY
CHARDONNAY απάντησε στο θέμα: ΑΜΠΕΛΙ CHARDONNAY
Τελικά κατάφερα να ανεβάσω δύο φωτογραφίες απο το αμπέλι μου.

Περιμένω τα σχόλια σας.

Περισσότερα
16/06/2008 13:02 #303 από Imeros
Imeros απάντησε στο θέμα: ΑΜΠΕΛΙ CHARDONNAY
Τις κληματίδες δεν πρέπει να προσπαθήσεις να τις ξαπλώσεις στο σύρμα το καλοκαίρι όσο είναι ακόμα τρυφερές,γιατί με την καμψη ισως ξεκουμπιστουν από τη βάση τους.Τις αφήνουμε να μεγαλώσουν ελευθερα και την ανοιξη, που θα έχουν ήδη ξυλωποιηθεί , τις ξαπλώνουμε στο σύρμα.

Περισσότερα
16/06/2008 13:15 #304 από CHARDONNAY

Τις κληματίδες δεν πρέπει να προσπαθήσεις να τις ξαπλώσεις στο σύρμα το καλοκαίρι όσο είναι ακόμα τρυφερές,γιατί με την καμψη ισως ξεκουμπιστουν από τη βάση τους.Τις αφήνουμε να μεγαλώσουν ελευθερα και την ανοιξη, που θα έχουν ήδη ξυλωποιηθεί , τις ξαπλώνουμε στο σύρμα.

Φίλε imeros ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Το γύρισμα στο πρώτο σύρμα το έκανα τέλος απριλίου και δεν ξέρω αν το έκανα καλά.

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν το αμπέλι χρειάζετε βλαστολόγηση και κορφολόγηση γιατί το αμπέλι είνε μόλις δύο ετών

αλλά πιστεύω ότι έχει μεγάλη ανάπτυξη σε σχέση με τα άλλα αμπέλια της περιοχής.

Περισσότερα
16/06/2008 19:25 #305 από MARIOS
MARIOS απάντησε στο θέμα: ΑΜΠΕΛΙ CHARDONNAY
Αγαπητέ φίλε,

Να, μαι και εγώ στην μεγάλη παρέα των αμπελουργών. Ερασιτέχνης βέβαια, με μεγάλη αγάπη όμως, όπως όλοι μας, για το μεράκι μας.

Αμπελουργώ στη βόρεια Εύβοια και έχω ένα αμπελάκι 4 χρονών, γραμμικό, αμφίπλευρο. Δηλαδή δύο κλάδοι εκατέρωθεν του κορμού.

Όμως το γύρισμα των κληματίδων στο σύρμα, το έκανα με το κλάδεμα του ΤΡΙΤΟΥ έτους, αρχές Μαρτίου, όταν αρχίζουν να κυκλοφορούν οι χυμοί και η κληματίδα γίνεται πιο εύκαμπτη.

Τον πρώτο χρόνο φυτεύουμε και περιποιούμαστε για να ριζοπιάσει το νεοφυτεμένο κλήμα. Τον ερχόμενο φλεβάρη κλαδεύουμε σφιχτά, ένα - δύο μάτια πάνω από το μπόλι, και μετά, την άνοιξη, διαλέγουμε έναν βλαστό να δυναμώσει.

Στο δεύτερο κλάδεμα, το Φλεβάρη του άλλου έτους, κλαδεύουμε τον δυναμωμένο βλαστό περίπου 10 - 20 εκαταστά κάτω απο το σύρμα. Οπότε από εκεί την ερχόμενη άνοιξη θα σκάσουν οι νέοι βλαστοί. Από αυτούς, διαλέγουμε 2 - 3 και τους μεγαλώνουμε, για να αποτελέσουν τους κλάδους που θα απλώσουμε στο σύρμα ( ο ένας βλαστός είναι εφεδρικός, μην τυχόν και κάποιος μας σπάσει) .

Τον επόμενο Φλεβάρη, στο τρίτο κλάδεμα, σιγά και προσεκτικά, απλώνουμε τους δυο κλάδους στο σύρμα. Το μήκος τους να μην ξεπερνά τα 75 εκατοστά, συνολικό άνοιγμα κλήματος περί το 1,5 μ και στον κάθε κλάδο προγραμματίζουμε να αφήσουμε 2 έως 3 το πολύ κεφάλια, από τα οποία μελοντικά θα βγαίνουν 2 κληματίδες.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Άντε και καλά κρασιά!

ΜΑΡΙΟΣ

Περισσότερα
16/06/2008 21:21 #306 από CHARDONNAY
Φίλε Μάριε ευχαριστώ για το χρόνο σου.Δεν ξέρω αν είδες τις φωτογραφίες που ανέβασα και όπως ανέφερα

πιο πάνω τα φυτά είχαν μεγάλη ανάπτυξη και για αυτό το λόγο το γύρισα στη δεύτερη χρονιά.

Δεν ξέρω αν έκανα κάποια ζημιά στα φυτά με την ένοια αν καθυστέρησα την ανάπτυξη των κορμών αλλά τώρα

ότι έγινε έγινε.Πιστεύεις ότι μπορώ να κάνω κάτι τώρα?

Περισσότερα
17/06/2008 10:48 #308 από MARIOS
MARIOS απάντησε στο θέμα: ΑΜΠΕΛΙ CHARDONNAY
Αυτο που πρέπει να προσέξεις είναι ο κλάδος να έχει γυρίσει κάτω από το σύρμα. Να μην κάνει δηλαδή "καμπούρα" ημικύκλιο πάνω από τον άξονα του σύρματος. Συνεπώς προσεκτικά ευθυγράμμισέ τον, δένοντάς το πάνω στο σύρμα.

Στη συνέχεια σε κάθε μπράτζο θα αφήσεις (στο κλάδεμα του φλεβάρη) 2- 3 κεφάλια αφήνοντας απόσταση 20 -25 εκ το ένα από το άλλο.

Οι φωτογραφίες σου, βλέπω μόνο μια, ένα ζωηρό και περιποιημένο αμπέλι. Μπράβο σου. Βλαστόκοψε ( αν δεν το έχεις ήδη κάνει) για να δυναμώσουν οι βλαστοί

Υ.Γ.

αν έχεις ανεβάσει και άλλες απάντησέ μου για να τις δω

Περισσότερα
21/06/2008 20:34 #328 από oinosterzh
oinosterzh απάντησε στο θέμα: ΑΜΠΕΛΙ CHARDONNAY

<!--
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{mso-style-parent:"";
margin:0cm;
margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";}
@page Section1
{size:595.3pt 841.9pt;
margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt;
mso-header-margin:35.4pt;
mso-footer-margin:35.4pt;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{page:Section1;}
-->

Συμφωνώ απόλυτα με την οδηγία του marios

Περισσότερα
07/08/2018 23:07 #25829 από ampelofilos
ampelofilos απάντησε στο θέμα: ΑΜΠΕΛΙ CHARDONNAY
Γειά σας κι από 'μένα.
Εγώ έχω να επισημάνω ότι το CHARDONNAY είναι φοβερά ευαίσθητο στο ωίδιο(μπάστρα), αιτία που ενώ έχω το αμπέλι εδώ και μια πενταετία, είναι 1η φορά που θα τρυγήσω! (Αύριο, πρώτα ο Θεός..)
Με τη σειρά μου, ήθελα να ακούσω γνώμες για το πόσο να το αφήσω στα στέμφυλα...
Σας ευχαριστώ!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.207 δευτερόλεπτα