file ΚΛΑΔΕΜΑ .. ΑΝΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ;

Περισσότερα
19/05/2015 13:47 #18269 από Sotiris
Sotiris απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ .. ΑΝΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ;
ενάμισο κιλό σταφύλια από κάθε πρέμνο δεν είναι λίγα; Από ότι έχω διαβάσει το σωστό είναι 5 με 8 κιλά ανά πρέμνο. Πότισμα δεν κάνω καθόλου και οι βαθμοί μπωμε που παίρνω ειναι 13,4 το 2013 και 12,5 το 2014. Από μεράκι και μόνο έχω βάλει 50 πρέμνα στην περίφραξη του σπιτιού για να πίνω κρασάκι χωρίς φάρμακα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
19/05/2015 15:04 #18271 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ .. ΑΝΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ;
Οι καλές οινοποιίες βγάζουν 500 λίτρα κρασί στο στρέμμα και πιο κάτω.Υπολόγισε ποσότητα ανά πρέμνο.Ερασιτέχνης είμαι και εγώ καθαρό κρασάκι θέλω.5 με 8 κιλά αφήνω στα επιτραπέζια.Η περιοχή σου έχει πολλά οινοποιία.Κάνε μια επίσκεψη,όλοι βοηθούν τους ερασιτέχνες.

Περισσότερα
20/09/2016 23:28 #21696 από g_kas
g_kas απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ .. ΑΝΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ;
Καλησπέρα. Πρώτα από όλα να σας πω καλώς σας βρήκα. Είναι το πρώτο μου post.
Έχω διαβάσει αρκετές φορές το forum, αλλά τώρα αποφάσισα να γραφτώ.

Έχω ξεκινήσει έναν μικρό αμπελώνα με απώτερο σκοπό να βγάζω λίγο κρασί και τσίπουρο για την οικογένεια. Δεν είμαι επαγγελματίας, απλά το κάνω γιατί μου αρέσει η όλη διαδικασία. Έχω βάλει αρκετές ποικιλίες, όπως Ξυνόμαυρο, Μοσχοφίλερο, Μαλαγουζιά, Μοσχάτο, Marselan & Pinot Noir. Είμαι στο κλάδεμα διαμόρφωσης. Διάβασα για τους διάφορους τρόπους κλαδέματος και θέλω να το διαμορφώσω κατά Guyot. Γραμμικό, με τρία κορδόνια, μεικτό κλάδεμα και αμφίπλευρο. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Είναι καλή αυτή η διαμόρφωση για όλες αυτές τις ποικιλίες; Ή θα έχω πρόβλημα με κάποιες.
Αν κάποιος μπορεί να με καθοδηγήσει από την εμπειρία του, ή αν μπορεί να μου προτείνει ένα καλό βιβλίο που να εξηγεί αναλυτικά τις ιδιαιτερότητες κάθε ποικιλίας, θα το εκτιμήσω πάρα πολύ. Έχω αγοράσει την "Πρακτική αμπελουργία οινολογία" το οποίο είναι καλό βιβλίο, αλλά δυστυχώς σε αυτό δεν είναι τόσο αναλυτικό.
ΥΓ: Ο αμπελώνας είναι στον κάμπο των Σερρών.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο post.

Περισσότερα
22/09/2016 16:26 - 22/09/2016 16:47 #21716 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ .. ΑΝΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ;
Φίλε g-kas ,
Tην ποικιλία Marselan δεν την γνωρίζω , όλες οι άλλες
μπορούν να πάρουν γραμμικό σχήμα με κοντό κλάδεμα ,
( 1-3) μάτια .
Όμως δεν γράφεις 1 . Σε ποιό έτος βρίσκεται το αμπέλι σου .
2 .Σε τι διαστάσεις είναι φυτεμένο . 3 . τι ενοείς τρία κορδόνια ;

Πινώ , αμφίπλευρο γραμμικό .

Αμολυτές

Μονόπλευρο κορδόνι , στο τέλος της δεύτερης χρονίάς .

Μονόπλευρο κορδόνι , στην αρχή της τρίτης χρονιάς .
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 22/09/2016 16:47 από setoinos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": g_kas

Περισσότερα
22/09/2016 19:21 #21719 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ .. ΑΝΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ;
Να μην το κανεις Guyot να το κανεις κανονικο κορδονι ρουαγια και αναλογα την ποικιλια, την δυναμη κτλ θα αφηνεις οπου χρειαζεται περισσοτερα ματια. Αμολυτες μπορεις να αφησεις και στο ρουαγια ενω με γκυγιο μαλλον προβληματα θα εχεις μονο αφου ειναι διαφορες ποικιλιες.

Περισσότερα
22/09/2016 23:18 - 22/09/2016 23:31 #21729 από g_kas
Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Συγγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός, αλλά είμαι καινούριος και ίσως να τα έχω μπερδέψει λίγο. Αλλά προσπαθώ να μάθω.
Προς "setoinos":
1) έχω κάποια λίγα που τα φύτεψα πέρυσι, ενώ τα περισσότερα τα έβαλα φέτος. Επομένως είμαι ακόμα στο πρώτο και στο δεύτερο κλάδεμα. Απλά προσπαθώ να καταλήξω από τώρα σε κάπου, για να βάλω και τους πασάλους και τα σύρματα.
2) Οι γραμμές είναι περίπου ανά 3 μέτρα μεταξύ τους, ενώ στην σειρά τα αμπέλια είναι φυτεμένα ανά 1 μέτρο.
3) Με τα τρία κορδόνια, εννοώ ότι θα βάλω τρία σύρματα, και όπως έχεις στην δεύτερη εικόνα δύο αμολυτές αμφίπλευρα, αυτό που σκεφτόμουν είναι να έχω σε κάθε σύρμα αμολυτή. Δηλαδή 3 δεξιά και 3 αριστερά.

Προς "stelios1", ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Από ότι καταλαβαίνω και ο "setoinos" μου προτείνει το ίδιο πράγμα. Απλά να ρωτήσω, όπως είπα θέλω να βάλω τρία σύρματα. Την αμολυτή να την αφήσω στο κάτω σύρμα; Ή στο πάνω και να αναπτυχθούν οι νέες κληματίδες προς τα κάτω. Κάπου έχω δει αυτήν την τεχνική. Με βάση την εμπειρία σας πως πιστεύετε οτι είναι καλύτερα;

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη γιατί πολύ πιθανόν να τα έχω ακόμα μπερδεμένα στο μυαλό μου και να μην βγάζουν νόημα αυτά που γράφω. Γι´αυτό και ζητάω την βοήθειά σας για να μπορέσω να βγάλω μια άκρη.

Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Τελευταία διόρθωση: 22/09/2016 23:31 από g_kas.

Περισσότερα
23/09/2016 17:22 - 23/09/2016 17:28 #21747 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ .. ΑΝΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ;
Aγαπητέ g-kas δες με προσοχή τις φωτο 3 και 4 .
Το πρώτο σύρμα μονό , στα 70 έως 90 εκατοστά από το έδαφος ,
ανάλογα με το ύψος σου . Το δεύτερο διπλό 35 έως 40 εκ.
από το πρώτο , και το τρίτο επίσης διπλό , άλλα 35 έως 40 εκ.
Το κλήμα ,ξάπλωσέ το στο πρώτο το μονό σύρμα , μονόπλευρα .

Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 23/09/2016 17:28 από setoinos.

Περισσότερα
24/09/2016 08:29 #21758 από g_kas
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και νομίζω οτι θα βγει ένα καλό αποτέλεσμα.

Περισσότερα
19/01/2018 14:13 #25039 από nikosbl
nikosbl απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ .. ΑΝΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ;
Γεια σας! Φύτεψα πέρσι κάποιες επιτραπέζιες ποικιλίες... Το ερώτημα είναι πόσες σειρές σύρματα να βάλω πάνω στους πασσαλους για να το διαμορφώσω (αμφίπλευρο royat)με την προϋπόθεση ότι θα τους κάνω μεικτό κλάδεμα. Γίνεται κλασικά με 3 σειρές σύρματα ή θα πρέπει να τοποθετήσω άλλη μια διπλή σειρά συρμάτων ανάμεσα στην πρώτη και στη δεύτερη για το δέσιμο των αμολυτων ώστε να βρίσκονται σε οριζόντια θεση.? Ευχαριστώ!

Περισσότερα
26/09/2018 21:35 #26006 από giannaras13
giannaras13 απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ .. ΑΝΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ;
Υπαρχει καποιος τροπος/ιδεα να μετατρευω πρεμνα (7 ετρων) απο gobelet σε κορδονι? Η μπορω να αφησω αμολητες και να ανεβαινουν στα συρματα?

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.603 δευτερόλεπτα