file ΚΛΑΔΕΜΑ .. ΑΝΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ;

Περισσότερα
23/01/2011 04:18 #4692 από oreihiotis
oreihiotis δημιούργησε το θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ .. ΑΝΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ;
Ήρθε πάλι η ώρα του κλαδέματος ... Έχω στο αμπέλι μου τις εξης ποικιλίες:Φλέρι, Αθηνέικο, Κυδωνίτσα,Ραζακιά, Μοσχάτο, Αγούμαστο, Θράψα, Κρουστάλλι.. Αναρωτιόμουν αν οι συγκεκριμένες ποικιλίες επιδέχονται τον ίδιο τρόπο κλαδέματος.
Tι λέτε;

Καλή χρονιά να έχουμε!

oreihiotis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
24/01/2011 05:14 #4701 από KLASSIKOS
KLASSIKOS απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ .. ΑΝΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ;
Φίλε Ορειχιώτη,
Γενικά, τό κλάδευμα στίς περισσότερες ποικιλίες δέν διαφέρει σημαντικά. Όμως, γιά τό Αθηναίικο, τό Μοσχάτο καί τό Κρυστάλι πού λές, ... ιδέαν δέν έχω.
Γιά τά λοιπά, εκτιμώ ότι τό κανονικό κλάδευμα (κοντό, στά 2 μάτια) θά είναι καί τό πιό σύνηθες. Ως τόσον, άν τό Φλέρι σου πετάει καί πολύ από τήν κώμη του, θά σού έλεγα στά 1- 2 μάτια, καί άν είναι πυκνόρραγο, καθόλου κορυφολόγημα (παρά μόνον επισταμένο βλαστολόγημα). Αντιθέτως, τό `Ροζακό (Ρουζακιά ?) θά σού επρότεινα στά 2-3 μάτια καί κοθόλου κορυφολόγημα.
KLASSIKOS

Περισσότερα
29/01/2011 12:22 #4734 από gpax
gpax απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟΥ SOS
ΚΥΡΙΟI ΓΕΙΑ ΣΑΣ . ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ .ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ. ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΚΛΑΔΕΜΑ ΤΟΥ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟΥ. ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΡΩΤΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΜΠΕΛΙΑ ΓΡΑΜΜΙΚΑ ( Τ) ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ ΣΤΑ 550Μ (ΝΕΡΟ)(ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΠΟΙKIΛΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.. . ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟ ΓΡΑΜΜΙΚΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ 5 ΧΡΟΝΟ ΑΡΚΕΤΑ ΖΩΗΡΟ ΚΑΛΟΘΡΕΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ. ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑΦΥΛΙΑ .ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ . ΕΙΧΑ (.3 ΧΡΟΝΟ 4ΚΛΟΥΒΕΣ ΣΤΑΦΥΛΙΑ ΚΑΙ 4ΧΡΟΝΟ 2ΚΛΟΥΒΕΣ).. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΛΑΔΕΒΟΥΝ (ΤΡΟΠΟΥΣ)? ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΣΑΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΛΙ (ΚΕΝΤΡΙ-ΤΟ ΚΑΡΠΟΦΟΡΟ ΜΑΤΙ ΣΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ) ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ.ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΥΡΟΙ ΓΙΑΤΙ.ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ Η ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ Η ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΜΠΟΛΙΑΣΩ ΜΕ ΚΑΛΕΜΙ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Περισσότερα
30/01/2011 06:52 #4737 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟΥ SOS
Φιλε Gpax, αν μπορείς, ανέβασε μια φωτογραφία για να καταλαβουμε καλύτερα τι τρέχει με το κλήμα, γιατί "1 εικονα = 1000 λεξεις" (Κομφούκιος) ! :)
Ειναι εμβολιασμένο, και αν ναί, σε τί υποκείμενο;

Περισσότερα
04/02/2011 12:13 #4773 από gpax
ΦΙΛΕ GIWRGO P. ΣΕ ΕΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.. ΑΝ ΚΑΙ ΘΕΘΕΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ Η ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ R110 ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΧΩΡΑΦΙ ΕΧΩ MERLO KΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΓΕΩΠΟΝΟ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΣΤΗ ΝΕΜΕΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ 1-2 -3 ΜΑΤΙΑ. ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΥΣΙ ΕΚΕΙ. ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΑΠΟ ΑΜΟΛΥΤΕΣ ΜΕΧΡΙ 5-6 ΜΑΤΙΑ. ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΓΕΩΠΟΝΟΣ . ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ ΤΟ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΠΟ ΣΕ ΤΟΠΟ Η ΛΟΓΟ ΚΛΙΜΑΤΟΣ..... Η ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΧΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΦΥΤΕΨΑ ΛΙΓΩΣΗ.... ΟΠΟΤΕ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ Η ΣΕ ΞΕΠΑΤΩΜΑ ΜΕ ΝΕΟ Η ΚΑΛΕΜΙ ( ΜΕ ΦΕΓΓΑΡΙ) ΤΙ ΝΑ ΠΩ?........ SOS ......ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΥΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ (ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΘΟΝΤΕΣ)...............

Περισσότερα
06/02/2011 07:43 #4784 από fytwriaTaralas
fytwriaTaralas απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟΥ SOS
αγαπητε gpax,

βαση εμπειριας, σου προτεινω να δοκιμασεις κλαδεμα στα 4 ματια.

το αγιοργητικο ειναι μια εξαιρετικη ελληνικη ποικιλια, κατα την γνωμη μου η καλυτερη! αλλα εχει καποιες ιδιαιτερωτητες, οπως οτι καρπιζει ψηλα!

ενα ακομα συμαντικο ειναι οτι επιρεαζεται πολυ εως και παρα πολυ απο το μικροκλιμα! μου εχουν τυχει περιπτωσης οπου το αγιοργιτικο ενω καρπιζε και αναπτυσοταν κανονικα, παρουσιαζε σταφυδιασμα λιγο πριν την ωριμανση!! πιστευω ομως οτι το δικο σου προβλημα θα λυθει με ενα ελαφρως πιο μακρυ κλαδεμα οπως προανεφερα!

καλη επιτυχια.

Φυτώριο Απέλου ΤΑΡΑΛΑΣsince1902

Περισσότερα
08/02/2011 10:22 #4800 από Hmeros
Hmeros απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟΥ SOS
Φίλε Gpax. Σε παρόμοιο πρόβλημα που αντιμετώπιζα μία χρονιά κλάδεψα την επόμενη κοντά στα δύο μάτια. Φέτος κάρπισε κανονικά.

Περισσότερα
09/02/2011 01:29 #4804 από Giwrgos_P
Giwrgos_P απάντησε στο θέμα: ΚΛΑΔΕΜΑ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟΥ SOS
Πάντως παιδιά, η Χ. Σπινθηροπούλου (στο γνωστο βιβλίο της : "Οινοποιήσιμες ποικιλίες του Ελληνικού Αμπελώνα") γράφει για το Αγιωργίτικο : "ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΙΚΟ ΑΜΦΙΠΛΕΥΡΟ ΚΟΡΔΟΝΙ (ROYAT) ΚΑΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΛΑΔΕΜΑ ΚΟΝΤΟ ΣΤΑ 1-2 ΜΑΤΙΑ". Σύμφωνη γνώμη έχουν και οι 4 συγγραφεις του βιβλίου "Αμπελουργία"* (που διδάσκεται στα ΤΕΙ φυτικης παραγωγης) : "Ο οφθαλμός της βάσης της κληματίδας είναι γόνιμος. Ο καρποφόρος βλαστός φέρει δύο σταφύλια (στον 4ο και 5ο κόμβο), συχνά όμως εμφανίζονται 3 και 4 σταφυλια (στον 3ο,4ο,5ο και 6ο κόμβο)....Στους νέους αμπελώνες τα πρέμα μορφώνονται σε γραμμικά σχήματα (συνήθως αμφίπλευρο Royat), το κλάδεμα καρποφορίας είναι βράχύ (μια κεφαλή των δύο οφθαλμών ανα βραχίονα).
Δηλαδή, εκ τούτου συνάγεται οτι είναι μια απο τις σπανιότατες εκείνες ποικιλίες που μπορουν να κλαδευτούν στο.. όριο, δηλαδή στο ένα (1) μάτι !
Αφου συνήθως για όλες τις υπόλοιπες ποικιλίες ισχύει το κλασσικό 2-3 μάτια. Οπότε εγώ θα έλεγα, συνδυάζοντας και όλα τα προηγούμενα σχόλια: δοκίμασε φετος να κλαδεψεις... πειραματικα ! 'Αφησε σε αλλη βεργα 1, σε αλλη 2, σε αλλη 3 και σε αλλη 4 και πές μας τι θα ...καταδείξει το πείραμα !
*"ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΑ" των: Μανόλη Σταυρακάκη, Χαράλαμπου Συμίνη, Κατερίνας Μπινιάρη, Γεωργιου Σωτηροπούλου. Εκδοσεις Υπουργειου Εθνικης Παιδειας και Θρησκευματων, Παιδαγωγικο Ινστιτούτο, ΤΕΙ-2ος κύκλος, Ειδικότητα Φυτικης Παραγωγης.

Περισσότερα
11/02/2011 13:23 #4819 από gpax
ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. ΜΕΡΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΛΑΔΕΜΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 1-2 ΕΩΣ 3 ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΟ 2-4 ΚΛΟΥΒΕΣ ΣΤΑΦΥΛΙΑ . ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟ. ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΣΑΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ, ΒΓΑΖΕΙΣ, ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΠΟ ΣΕ ΤΟΠΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΛΑΔΕΜΑ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ? . ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΛΗΜΑΤΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΞΩ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΑΛΛΑ 1-2-3-4 ΑΛΛΑ ΜΕ 6 + ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ -ΑΠΡΙΛΗ ΓΡΙΛΛΗΣ ΚΟΤΝΑ ΤΟ ΘΕΡΟΣ

Περισσότερα
08/03/2012 23:45 #6875 από gpax
ΦΙΛΟΙ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ
ΚΛΑΔΕΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΛΕΓΑΤΑΙ ΕΚΑΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΣΤΟ ΚΛΑΔΕΜΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΙΑ ΣΤΑ 3-4 ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΕ 6+ ΚΑΙ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΑΥΤΩΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΛΗΜΑ.
ΠΗΡΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ? ΣΤΑΦΥΛΙΑ. ΕΙΔΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΠΟ ΣΤΟ 4 Η 5 ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΣΤΟ 2-3 ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ 1.
ΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΜΑΤΙ ΣΕ ΜΑΤΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΑ 10+ ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ (ΚΑΝΕΙ) ΒΛΑΣΤΟ ΣΤΟ
ΣΤΟ ΚΟΥΦΟ ΚΑΙ ΣΤΟ (1) ΜΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ (ΜΑΝΑ) ΚΟΡΜΟ
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΤΙΖΕΙΣ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΧΡΟΝΙΑ. ΚΥΡΙΟΙ?????? Η ΤΡΕΛΑ??????? ΑΠΟ ΝΕΜΕΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ
ΥΠΑΡΧΝΟΥΝ ΚΛΩΝΟΙ ΚΑΙ ΚΛΩΝΟΙ ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟΥ? ΟΣΟ ΤΟ ΑΠΑΠΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΦΥΛΙ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΝΩΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΜΙΣΩ?
ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΞΑΝΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΑΔΕΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ. ΕΥΧΡΙΣΤΩ.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.263 δευτερόλεπτα