file Πωτείται ΖΕΟΛΙΘΟΣ

Περισσότερα
01/11/2013 02:32 #12030 από BIO AMPELOYRGOS
BIO AMPELOYRGOS δημιούργησε το θέμα: Πωτείται ΖΕΟΛΙΘΟΣ
Φίλοι Αμπελουργοί,
Συνεργάζομαι με τον Δρ Ζαρταλούδη ο οποίος έχει κάνει εδώ και χρόνια πολλά πειράματα, σε πολλές καλλιέργειες με το Ζεόλιθο και τα υπόλοιπα ορυκτά, στο ΕΘΙΑΓΕ και έχω στη διάθεσή μου και προς ενημέρωσή σας τα αποτελέσματα αυτών των ερευνών του.
Κάνω εισαγωγή από τη Βουλγαρία όλων αυτών των προϊόντων που θα δείτε παρακάτω (για τα αμπέλια μου κατά κύριο λόγο) και προμηθεύω και τους συναδέλφους μου βιοκαλλιεργητές (ή μη).
Πρόγραμμα για τα αμπέλια:
1. Στο "φούσκωμα" των οφθαλμών: 1% Ζεόλιθο + 1% Οπαλίτη (ή 2% "ΖΕΟΠΑΛ" έτοιμο μίγμα Ζεόλιθου με Οπαλίτη) + 0,4% Θειάφι βρέξιμο (π.χ. Thiovit)
2. Με βλαστούς 10-15 εκ.: 0,5% Ζεόλιθο + 0,5% Οπαλίτη (ή 1% "ΖΕΟΠΑΛ") + 0,2% Θειάφι βράξιμο + 0,1% "ΒΙΟΤΟΡ"
3. Πριν την ανθοφορία: 0,4% Ζεόλιθο + 0,4% Οπαλίτη (ή 0,8% "ΖΕΟΠΑΛ") + 0,1% Θειάφι βράξιμο + 0,2% "ΒΙΟΤΟΡ"
4. 5-10 ΚΑΙ 25-30 Ιουνίου (διπλό): 0,5% Ζεόλιθο + 0,5% Οπαλίτη (ή 1% "ΖΕΟΠΑΛ") + 0,1% "ΒΙΟΤΟΡ" + 0,3% Ζάχαρη + 0,1% "Agri" (ή όποιο άλλο χρησιμοποιείτε)
5. Πριν πέσουν τα φύλλα: 1% Ζεόλιθο + 1% Οπαλίτη (ή 2% "ΖΕΟΠΑΛ") + 1% Δολομίτη + 0,1%"Oligomix" (ή άλλο σκεύασμα ιχνοστοιχείων)
6. Μετά το κλάδεμα: 1% Ζεόλιθο + 1% Οπαλίτη (ή 2% "ΖΕΟΠΑΛ") + 2% Δολομίτη
Ο Δολομίτης πρέπει να πούμε ότι θέλει πολύ καλό ανακάτεμα σε κουβά πριν τον ρίξουμε στο βυτίο μας (προδιάλυση) και αν είναι δυνατόν να κάνουμε συνεχόμενη ανάδευση στο βυτίο μας γιατί οι ποσότητες των ορυκτών είναι μεγάλες (σύνολο 30 ή 40 κιλά στον τόνο). Μπορούμε βέβαια να κάνουμε διπλή εφαρμογή με τις μισές ποσότητες κάθε φορά.
ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:
ΖΕΟΛΙΘΟΣ: -Είναι από μόνο του (σχεδόν) ένα πλήρες εδαφοβελτιωτικό. Το μόνο που του λείπει είναι ο Φώσφορος.
-Όσοι έχουν υδρολιπαντήρα μπορούν να κάνουν ριζοπότισμα με Ζεόλιθο (σκόνη) των 15μ ή των 80μ (1μ=0,001mm) μαζί με "ΒΙΟΤΟΡ" σε υγρή (ή στερεή με βυτίο και μάνικα) μορφή.
-Σε βαρύ και μαύρο έδαφος ρίχνουμε Οπαλίτη ή/και Ζεόλιθο σε κόκκο των 2,5-3mm.
-Γενικά ρίχνουμε το κοκκώδες σε βαρύ έδαφος και τη σκόνη σε ελαφρύ, αλλά επειδή ο Ζεόλιθος δεν "δένει" με το έδαφος (να το πετρώσει) μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το Ζεόλιθο των 80μ.
-Άριστο εργαλείο σε συνεργασία με θειάφι βρέξιμο (ή σκόνη για επίπαση).!!!Συνδυάζουμε το θειάφι με Ζεόλιθο για να χρησιμοποιήσουμε μικρότερη ποσότητα θειάφι, άρα να έχουμε λιγότερη τοξικότητα!!!
-Για αύξηση του αποτελέσματος όλων των σκευασμάτων της αγοράς βάζουμε 0,2-0,4% Ζεόλιθο σε κάθε βυτίο μας.
-ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Στα ραντίσματά μας χρησιμοποιούμε Ζεόλιθο, Οπαλίτη και Δολομίτη σε μορφή "πούδρας ψεκασμού" η οποία έχει κοκκομετρία μικρότερη του 1,5μ (0,0015mm). Στο εμπόριο υπάρχουν εταιρίες που πουλάνε Ζεόλιθο κοκκομετρίας 50μ (30 φορές πιο χονδρό από την πραγματική πούδρα) για "πούδρα ψεκασμού".
-Έχει υπολογιστεί (εργαστηριακά) στο 40% η ιδιότητα εντομοκτονίας του Ζεόλιθου. Έχει άριστες εντομοαπωθητικές ιδιότητες.
-Σε συνδυασμό με Οπαλίτη, "ΒΙΟΤΟΡ" και άλλα σκευάσματα (κατά περίπτωση) καταπολεμά Τετράνυχο, Δορυφόρο, Ευδεμίδα, διάφορα σκουλήκια και προνύμφες κλπ. -Ισορροπεί το pH.
ΟΠΑΛΙΤΗΣ:
-Όλα σχεδόν τα παραπάνω σε συνεργασία με το Ζεόλιθο.
-Πάρα πολύ χρήσιμος σε Αμπέλια, δενδρώδεις καλλιέργειες και κηπευτικά για βοήθεια σε περίοδο έντονης ανάπτυξης (π.χ.: σκίσιμο στα Κεράσια).
-Καταπολέμηση βλαβών από έντομα γιατί σκληραίνει και χαρίζει παράλληλα ελαστικότητα στους βλαστούς.
Φίλοι μου, ακούω για το Ζεόλιθο εδώ και (σχεδόν) δεκαπέντε χρόνια και έλεγα ότι είναι ένα απλό εδαφοβελτιωτικό. Τα τελευταία χρόνια, μετά από συζητήσεις με δεκάδες συναδέλφους μου βιοκαλλιεργητές, με τον Δρ Ζαρταλούδη και άλλους γεωπόνους αλλά και αφού εφάρμοσα στα χωράφια μου καλλιεργητικές πρακτικές που βασίζονται στο Ζεόλιθο, σας λέω πως σίγουρα ο Ζεόλιθος δεν είναι "ματζούνι".
Ελπίζω να μη σας κούρασα και είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή για να σας προμηθεύσω τα σκευάσματα που βλέπετε πιο κάτω. Περισσότερα για το Ζεόλιθο μπορείτε να δείτε στη συζήτηση με θέμα "Ζεόλιθος. Ποιά η γνώμη σας;" στον ampelourgos.gr.

ΚΟΚΚΟΜΕΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ 2013

ΖΕΟΛΙΘΟΣ:
Πούδρα Ψεκασμού (συσκευασία 10 kg ) <1,5μ €1,40/ kg 17,22
Σκόνη Επίπασης (συσκευασία 25 kg ) <15,0μ €0,40/ kg 12,30
Σκόνη Εδαφοβελτίωσης (συσκευασία 25 kg ) 15,0μ - 80,0μ €0,40/ kg 12,30
Κόκκος Εδαφοβελτίωσης (συσκευασία 25 kg ) 80,0μ - 2.5 mm €0,35/ kg 10,76

ΖΕΟΠΑΛ (ΖΕΟ60%ΟΠΑΛ40%)
Πούδρα Ψεκασμού (συσκευασία 10 kg ) <1,5μ €1,30/ kg 15,99

ΟΠΑΛΙΤΗΣ:
Πούδρα Ψεκασμού (συσκευασία 10 kg ) <1,5μ €0,90/ kg 11,07
Κόκκος Εδαφοβελτίωσης (συσκευασία 30 kg ) 80,0μ - 2.5 mm €0,28/ kg 10,33

ΔΟΛΟΜΙΤΗΣ:
Πούδρα Ψεκασμού (συσκευασία 10 kg ) <1,5μ €0,90/ kg 11,07

ΒΙΟΤΟΡ:
Υγρό διαφυλλικό λίπασμα (συσκευασία λίτρου) €10,00/τεμ. 12,30

Τιμές χωρίς ΦΠΑ και με παράδοση στην έδρα μας (Νέα Γωνιά, Χαλκιδική).

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
28/02/2014 06:43 #14830 από BIO AMPELOYRGOS
BIO AMPELOYRGOS απάντησε στο θέμα: Πωτείται ΖΕΟΛΙΘΟΣ
Καλημέρα φίλοι μου.

Πιστεύω ότι λόγω του πολύ ήπιου Χειμώνα η καταπολέμιση των διαχειμάζοντων εχθρών των καλλιεργιών μας πρέπει να είναι πιο επιμελημένη φέτος. Αν δε το πράξουμε, η Άνοιξη θα μας φέρει πολλά προβλήματα.

Προτείνω το τριπλό ράντισμα, μετά το κλάδεμα, με 1% Ζεόλιθο, 1% Οπαλίτη και 1% Δολομίτη με πολύ καλό λούσιμο των φυτών μας και κυρίως των κορμών.

Από 6 έως 16 Μαρτίου θα είμαι εκτώς Ελλάδας και δε θα μπορώ να εξυπηρετώ τις παραγγελίες σας. Παρακαλώ πολύ να επικοινωνήσετε μαζί μου για επείγουσες παραγγελίες, αλλιώς θα τα πούμε σε 2 εβδομάδες περίπου.

Να είστε καλά.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Περισσότερα
17/03/2014 15:59 #14934 από BIO AMPELOYRGOS
Καλημέρα παιδιά !!!

Από αύριο το πρωί στο κτήμα και στη διάθεσή σας.

Ελπίζω να είστε καλά και έτοιμοι για τις Ανοιξιάτικες δουλίτσες !!!

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Περισσότερα
19/03/2014 06:38 - 19/03/2014 06:45 #14952 από BIO AMPELOYRGOS
Καλημέρα σας.

Παρέλαβα χτες Ζεόλιθο σε όλες τις κοκκομετρίες, Οπαλίτη και Δολομίτη σε πούδρα και ΒΙΟΤΟΡ.

Το μόνο που άλλαξε είναι η τιμή του Ζεολίθου στην κοκκομετρία των 15μ (σκόνη επίπασης/εδαφοβελτίωσης) η οποία είναι στα 0,45 ευρώ / κιλό, λόγω μικρής παραγωγής.

Είναι η κοκκομετρία η οποία δε δουλεύεται πολύ γιατί έχουμε τα 80μ και μετά πάμε (συνήθως) κατευθείαν στην πούδρα (1,5μ).

Στις υπάρχουσες παραγγελίες σας τη διαφορά θα τη χρεωθώ εγώ. Για τις επόμενες θα ισχύσει η νέα τιμή.

Οι παραγελίες άνω του ενώς τόνου (για οποιοδήποτε προϊόν) έχει έκπτωση 10%.

Καλή δουλειά.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Τελευταία διόρθωση: 19/03/2014 06:45 από BIO AMPELOYRGOS.

Περισσότερα
04/06/2020 08:11 #28243 από BIO AMPELOYRGOS
Καλημέρα παιδιά.

Πολύ καιρό έχουμε να τα πούμε (εδώ, στον Αμπελουργό), αλλά οι δουλειές δε μας αφήνουν και πολύ χρόνο.

Παρέλαβα, αυτές τις μέρες, πούδρα Ζεόλιθου, πάρα πολύ καλής ποιότητας.

Απίστευτα μικρή κοκκομετρία με αποτέλεσμα τη τέλεια διαλυτότητα και τη τεράστια απόδοση, μιας και όσο πιο μικρή είναι η κοκκομετρία, τόσο καλύτερη η απόδοση.

Όποιος ενδιαφέρετε, να με καλέσει στο 6936708723.

Να είστε καλά.

Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.318 δευτερόλεπτα