Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: αποστακτηριο

αποστακτηριο 16/10/2010 12:26 #4134

• heniohos
  • Το Άβαταρ του/της heniohos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • New Member
  • Κάρμα: 0
Θέλω να ξεκινήσω αποστακτήριο στο Πήλιο κι έχω τις παρακάτω απορίες
Κατά πρώτον πού απευθύνομαι για αδειοδότηση?Το να αγοράσω υπάρχουσα άδεια απόσταξης με το ''καπάκι'' είναι η μόνη λύση?
Δεύτερον, πού απευθύνομαι για αγορά καζανιού?Πόσα τα είδη του?
Διαθέτω αποθήκη που θέλω να διαμορφώσω σε κατάλληλο χώρο για απόσταξη και τυποποίηση.Ποιός είναι ο φορέας που θα μου δώσει τις προδιαγραφές?
Ποιός είναι ο εξοπλισμός?
Πού θα απευθυνθώ για να εξασφαλίσω μούστο?
Όποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία ή γνωρίζει από πού να αρχίσω ας δώσει χέρι βοήθειας!
Ευχαριστώ !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

αποστακτηριο 16/10/2010 16:07 #4137

• Goude
  • Το Άβαταρ του/της Goude
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Member
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1
Δεν είναι η καλύτερη χρονιά να προβείς σε αγορά άδειας απόσταξης. Περίμενε να δεις την στάση της πολιτείας και βλέπεις. Δεν τελειώνουν οι διαθέσιμες άδειες.

αποστακτηριο 17/10/2010 08:29 #4141

• heniohos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • New Member
ευχαριστώ,αλλά μήπως γνωρίζεις αν μπορώ να βγάλω άδεια κι όχι ν'αγοράσω γιατι το σκεφτομαι για βιοτεχνική κι όχι ιδιωτική χρήση?
σε ποια υπηρεσία πρεπει ν'απευθυνθώ?

αποστακτηριο 17/10/2010 09:17 #4142

• axtapos
  • Το Άβαταρ του/της axtapos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Elite Member
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
Ο Αγρότυπος έχει σήμερα ένα σχετικό άρθρο. Δεν το διάβασα με προσοχή, αλλά ρίξε του μια ματιά ίσως είναι αυτό που ψάχνεις..
www.agrotypos.gr/index.asp?mod=articles&id=60658

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟΣΤΑΞΗΣ. 18/10/2010 04:01 #4147

• peli1982
  • Το Άβαταρ του/της peli1982
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • New Member
Καταρχην καλησπερα σε ολουσ και ολεσ και ενα μπραβο. Θελω να κανω μια ερωτηση ( ισωσ και παραπανω).
Ενδιαφερομαι να αγορα μια αδεια αποσταξησ .Την εχω βρει ηδηκαι η τιμη τησ ειναι περιπου 7500€.
Ειναι καλη η τιμη τησ?
Ποσο στοιχιζει η αγορα ενοσ καζανιου .?? Και τελοσ διαβασα καπου οτι αρχιζει να υπαρχει προβλημα , δηλαδη , δε θα μπορει καποιοσ να βγαλει τσιπουρο αν δεν εχει δικα του αμπελια ,
και σταδιακα θα καταργηθει εντελωσ το καζανι.
Ευχαριστω εκ προτερων.
Ενασ ερωτευμενοσ με το τσιπουρο.

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΔΕΙΑΣ ΑΠΟΣΤΑΞΗΣ 18/10/2010 05:36 #4149

• peli1982
  • Το Άβαταρ του/της peli1982
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • New Member

Καταρχην καλησπερα σε ολουσ και ολεσ και ενα μπραβο.
Θελω να κανω μια ερωτηση ( ισωσ και παραπανω).

Ενδιαφερομαι να αγορα μια αδεια αποσταξησ .Την εχω βρει ηδηκαι η τιμη τησ
ειναι περιπου 7500€.

Ειναι καλη η τιμη τησ?

Ποσο στοιχιζει η αγορα ενοσ καζανιου .??
Και τελοσ διαβασα καπου οτι αρχιζει να υπαρχει προβλημα , δηλαδη , δε θα μπορει
καποιοσ να βγαλει τσιπουρο αν δεν εχει δικα του αμπελια ,

και σταδιακα θα καταργηθει εντελωσ το καζανι.

Ευχαριστω εκ προτερων.

Ενασ ερωτευμενοσ με το τσιπουρο.

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΔΕΙΑΣ ΑΠΟΣΤΑΞΗΣ 18/10/2010 13:52 #4151

• Goude
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Member
Πριν μερικά χρόνια η άδεια είχε πιάσει και τα 15.000.Σήμερα ακούγονται τιμές για 5.000. Σκοπός του υπουργείου είναι να περιορίσει την απόσταξη των διήμερων, σε αυτό που λέει η άδεια τους : ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΠΟΣΤΆΖΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΆ ΣΟΥ ΣΤΕΜΦΥΛΑ. Έτσι θα αυξηθεί το έργο και άρα το εισόδημα και άρα τα έσοδα του κράτους, από τα βιοτεχνικά αποστακτήρια. Και οι βιοτέχνες αποστάκτες και οι οινοποιοί πιέζουν το υπουργείο να βάλει χέρι σε αυτήν την κατάσταση και όλο το έργο να το έχουν αυτοί. Υπόψιν ότι πριν μερικά χρόνια ζήτημα να υπήρχαν στην Ελάδα 100 οινιποιία, τώρα έγιναν 700 και στα σκαριά πάμε για 1000 συνολικά, σχεδόν όλα με την χρηματοδότηση και τις ευλογίες του κράτους. Όλοι αυτοί θεωρούν ότι οι μικροπαραγωγοί, τους αφαιρούν έργο και θα το παλέψουν πολύ δυνατά να το πάρουν.

Κια μια ερώτηση : είμαι νόμιμος παραγωγός και πούλησα μια ποσότητα σε έναν κύριο που θέλει να τα αποστάξει. Μου ζητά τώρα απόδειξη ότι του πούλησα σταφύλια. Δεν έχω πρόβλημα να του δώσω αλλά τι χαρτί θα του δώσω;

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΔΕΙΑΣ ΑΠΟΣΤΑΞΗΣ 19/10/2010 05:23 #4163

• heniohos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • New Member
η άδεια στην οποία αναφέρεστε είναι για ιδία κατανάλωση ?
Γιατί εγώ ενδιαφέρομαι για άδεια αποστακτηρίου με σκοπό την τυποποίηση και πώληση!
που θα απευθυν8ώ? σε ποιο υπουργειο ή υπηρεσία?

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΔΕΙΑΣ ΑΠΟΣΤΑΞΗΣ 19/10/2010 07:54 #4164

• Goude
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Member
Αναφέρομαι στους <<διήμερους>>, οι οποίοι κατέληξαν δίμηνοι. Πιθανά αρμόδιοι και για βιοτεχνική άδεια η διεύθυνση εμπορίου και το χημείο της Νομαρχίας. Πάντως η τάση είναι γενικά παντού οι μικροί να βγουν από το παιχνίδι. Και στα τσίπουρα θα πάμε στο σύστημα των διήμερων για 2 μέρες. Και ο νομοθέτης θα είναι ΟΚ. Σου λέει τέτοια άδεια έχεις. Για 2 μέρες. Το έχουν καταλέβει όλοι αυτό. Δεν είναι τυχαίο ότι οι άδειες από 15.000 που είχαν φτάσει (διήμερων), τώρα έχουν 5.000 και δεν θέλουν να τις πάρουν. Άμα είναι να αποστάζεις για 2 μέρες και μόνον τα δικά σου, δεν αξίζει να τα δώσεις. Για βιοτεχνία αλλάζει το παιχνίδι.

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΔΕΙΑΣ ΑΠΟΣΤΑΞΗΣ 20/10/2010 13:45 #4171

• Dart18
  • Το Άβαταρ του/της Dart18
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • New Member
Κύριοι, καλησπέρα.
Συγχαρτήρια για το forum το οποίο παρακαλοθουθώ από καιρό, μόλις πρόσφατα έγια μέλος, και για πρώτη φορά γράφω.
Θα ήθελα να καταθέσω την γνώμη μου στο θέμα απόσταξη που είναι και το κύριο θέμα συζήτησης, όχι για το τεχνικό και γνωστικό κομμάτι, από ότι διαβάζω υπάρχουν καταλληλότεροι εμού, αλλά για το "ηθικό διαδικαστικό".
Διαβάζω λοιπόν για τιμές αγοράς-πώλησης αδειών απόσταξης που διακυμαίνονται εν είδη χρηματιστηρίου, καθώς διαβάζω και για την προσπάθεια της Ελληνικής Πολιτείας να αφαιρέσει έργο, δικαιώματα, και δυνατότητες, από τον καθημερινό πολίτη που απλά του αρέσει να πίνει το τσιπουράκι του. Το δικό του τσιπουράκι που ίσως είναι χειρότερο από αυτό του εμπορίου ( και εγώ ίδιος που το γράφω αμφιβάλλω για αυτό) αλλά είναι δικό του και αυτό θέλει να πίνει.
Προσωπικά δεν αναγνωρίζω σε καμμία πολιτεία, ιδιαίτερα την Ελληνική, που είναι μία κατ΄εξοχήν ληστρική πολιτεία χωρίς κανένα ενδιαφέρον για τους πολίτες της, το δικαίωμα να επεμβαίνει, να φορολογεί, και να μονοπωλεί τα πάντα.
Δεν αναγνωρίζω κανένα δικαίωμα λοιπόν στην Ελληνική Πολιτεία, να επεμβαίνει και να φορολογεί κάτι το οποίο έχει ήδη φορολογηθεί πάμπολλες φορές, από την πρώτη αγορά, η κληρονομιά, της γης, από τις εργασίες, από την σπορά, από την καλλιέργεια, από τον τρύγο, άμμεσα και έμμεσα είτε σαν ΦΠΑ στα προϊόντα, καύσιμα, λιπάσματα, εργασία, και σε όλες τις διεργασίες του πρωτογενή τομέα, είτε σαν φορολογία κερδών (ποιών κερδών όταν σε αυτό το forum έβλεπα μέχρι πρότινος την αγγελία προφανώς απελπισμένου αμπελουργού που έδινε 60 τόνους ροδίτη προς 18 λεπτά το κιλό!!!!!!!!) Τα συμπεράσματα δικά σας.
Για να μην μακρυγορώ λοιπόν νομίζω ότι κατέστην απόλυτα σαφές το τι θέλω να πω.
Και για να μην μείνω στα λόγια μόνο, και μιάς και είμαι πρακτικός άνθρωπος και ακολουθώ το αμπελουργικό ρητό που εδώ πρωτοδιάβασα ( κάνουμε ότι λέμε και λέμε ότι κάνουμε ) θα παρακινήσω τους φίλους του forum:
φτιάξτε "παράνομα" καζάνια αποστάξτε για δική σας και μόνο χρήση ( οχι εμπορία ) όσο σταφύλι θέλετε και ότι άλλο θέλετε. Είναι απόλυτο και αναυθαίρετο δικαίωμά μας.
Οταν όλοι μας ξεκινήσουμε να το κάνουμε, τότε ο έλεγχος και η καταστολή θα είναι αδύνατη.
Ευχαριστώγια τη φιλοξενία
Dart 18
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.383 δευτερόλεπτα