Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: ΦΥΤΕΥΣΗ ΑΜΠΕΛΙΟΥ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ)

ΦΥΤΕΥΣΗ ΑΜΠΕΛΙΟΥ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ) 09/10/2013 11:40 #11879

• panmaroy
  • Το Άβαταρ του/της panmaroy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • New Member
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0

Γεια σε ολους με λενε Παντελη και ειμαι από μια περιοχη της καβαλας
αποφασησαμε με τον πατερα μου να βαλουμε το δικο μας αμπελι σε ένα χωραφι που
εχουμε 4 στρεματων διαστασεων 140Χ28,5 μετρων.Ειμαστε και οι δυο εντελος ασχετοι
με το αμπλελι καθοτι και οι δυο ασχολουμασταν με τις ελιες.Θελουμε να βαλουμε 2
ποικιλιες italia και red glob για βρώσιμο σταφιλη
,διαλεξαμε αυτές τις 2 γιατι από ότι μας ειπε φιλος αμπελουργος είναι πολύ ανθεκτικες.Θα ηθελα να ρωτησω
μερικα πραγματα ως προς την φυτεση του
και το στυσημο του:

Τι πασαλους να βαλουμε? Από ότι ειδα οι
γαλβανισμενοι εχουν πολύ περισοτερα πλεονεκτιματα από ολους…

Το αμπελι να το κανουμε τυπου v ?εχω δει από τον φιλο μας ότι αυτος ο τυπος στο
βροσιμο σταφιλη είναι πολύ ποιο αποδοτικος λογο της καλυτερης θεασης του
αμπελιου στον ηλιο, αλλα μου ειπαν ότι κοστιζει περιπου 3500 ευρω τοστρεμα….

Ποιο είναι
το βελτιστο μηκος φυτεματος για το κλιμα
και ποιο για τον πασαλο?μου εχουν πει
ανα 2 μεταρα το κλιμα και ανα 4-4,5
ο πασαλος ισχυει?

Ποτε τα φυτευουμε η μαλλον από τι θερμοκρασια κ πανω ?

Η περιοχη μας τον χειμωνα εχει πολύ υγρασια θα
εχουμε καποιο προβλημα?

Θελουμε να κανουμε το αμπελι με οσο τον δυνατο
ποιο συνχρωνο τροπο εχετε καποια προταση οσον αφορα τις νεες τεχνολογιες?

Πρεεπει να εχω αδεια για να φυτεψω βρώσιμο
σταφιλη η αυτό γινετε μονο για αυτά που ειανι για κραση?εχω μπερδευτεί λιγο
γιατι στο διαδυκτιο γινετε χαμος

Γιατι το σαιτ κανει ανανεωση της σελιδας
συνεχεια με αποτελασμα να χανονται οσα πας να γραψεις?

Σας ευχαριστω και ελπιζω να μας φωτισετε με τις
γνωσεις σας.

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΦΥΤΕΥΣΗ ΑΜΠΕΛΙΟΥ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ) 10/10/2013 16:59 #11882

• andreas meladakis
  • Το Άβαταρ του/της andreas meladakis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • New Member
γειά σας θέλω να θιτεψό αμπέλι σε 850 Μέτρα υψόμετρο τι ποικιλία μπωρο να βάλω να ωριμάζει μαζί με το λιατικο

ΦΥΤΕΥΣΗ ΑΜΠΕΛΙΟΥ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ) 22/10/2013 10:05 #11934

• BIO AMPELOYRGOS
  • Το Άβαταρ του/της BIO AMPELOYRGOS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Premium Member
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
Φίλε panmaroy,
Είμαι ο Πάγκαλος Καζάκης από τη Νέα Γωνιά Χαλκιδικής και καλλιεργώ Αμπέλια από το 1987. Έχουμε περίπου 150 στρέμματα επιτραπέζια (κυρίως Σουλτανίνες) για τη συγγομιδή αμπελόφυλλων.
Τα 4 στρέμματα είναι λίγα σχετικά, αλλά πολύ καλά για μια μικρή οικογενειακή εκμετάλλευση. Μπορείς, για αυτό το λόγο, να ξοδέψεις λίγο περισσότερα χρήματα (ανά στρέμμα) από ότι κάποιος άλλος. Βάλε κάποια εταιρία να σου το φτιάξει ή να σου δώσει ακριβώς τα υλικά που θα χρειαστείς. Μπορείς και με τα μισά λεφτά, όμως, να κάνεις κατασκευή με τσιμεντένιους (δε θα σου το πρότεινα) ή με σιδερένιους πασάλους (έτοιμους με τα λαμάκια και τις τρύπες τους).
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ το υλικό της παλμέτας σου για την ποιότητα του αμπελώνα σου. Αν θες να σου πώ τί θα έκανα εγώ στη θέση σου;!.... θα έκανα κατασκευή ΜΟΝΟ με ξύλο. Να γίνει ένα πολύ όμορφο και παραδοσιακό κτήμα. Με καλή προετοιμασία των πασάλων (πισσάρισμα κλπ.)
ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ να προετοιμάσεις το έδαφός σου!!! Τί σημαίνει αυτό; Πρέπει να καλλιεργήσεις για 2 χρόνια το χωράφι αυτό με στάρι ή κάτι παρόμοιο για να "ξεφορτωθείς" τα πλατύφυλλα ζιζάνια. ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ είναι (ιδικά αν βιάζεσαι και θες να φυτέψεις την Άνοιξη του 2014) να κάνεις ΤΩΡΑ βαθύ όργωμα με μονόινο (τουλάχιστο 80-100 εκατοστά βάθος) για να έχεις αφράτο ορίζοντα. Να μήνουν τα χώματα έτσι έως την Άνοιξη για να τα σπάσει το κρύο και οι βροχές. Το Μάρτιο να ρίξεις και τη βασική σου λίπανση (Φώσφορο και Κάλιο και λιγότερο Νάτριο) και Ζεόλιθο 300-400 κιλά ανάστρέμμα για να σου αποδείδει τα μέγιστα και να διαχειρίζεται τα θρεπτικά συστατικά. Ανάλλογα με το είδος του εδάφους σου (ελαφρύ ή βαρύ) θα διαλέξεις τί Ζεόλιθο θα βάλεις (σκόνη ή κοκκόδες). Τέλος κάνεις μια δισκοσβάρνα για να χαράξεις μετά το αμπέλι σου και να φυτέψεις.
Οι γραμμές να είναι από το Βορά πρός το Νότο για να βλέπει ο ήλιος και τις δυο μεριές της παλμέτας και το καλοκαίρι τα σταφύλια να είναι στη σκιά το μεσημέρι να μη τα κάνει εγκαύματα και το Χειμώνα να μη ταλεπορούνται τα κλήματα και οι παλμέτες από τους δυνατούς βοριάδες.
Θα φυτέψεις το πολύ 2,5 μέτρα σειρά με σειρά και το πολύ 1,5 μέτρο κλίμα με κλίμα. Έτσι θα έχεις περίπου 260 κλίματα το στρέμμα. Το 2χ4 είναι πάρα πολύ.
Δε μας πειράζουν τόσο οι θερμοκρασίες όταν θα φυτέψουμε. Να είναι αφράτο το χώμα και καλοτρυμένο. Να γίνουν οι γραμμές σωστά και να φυτέψουμε τέλος Μαρτίου με αρχές Απριλίου. Πολύ συμαντικό να κάνεις τις τρύπες με λοστούς "Τ" και να φυτέψεις τα κλίματα μέσα σε αυτές αφήνοντας 4-5 εκατοστά να προεξέχουν από το έδαφος. Τα κλίματα θα τα προετοιμάσεις από την προηγούμενη έχοντας κόψει τις μεγάλες ρίζες (όπως έρχονται απο τα φυτόρια) και βάζοντάς τα (μόνο το κάτω μισό μέρος τους) σε νερό για όλο το βράδυ.
Μόλις βάλεις το κλίμα στην τρύπα, τότε θα έχεις μια μάνικα με το βυτίο σου (ραντιστικό) και θα ρίξεις με δύναμη το νερό γύρο γύρο από την τρύπα (ΟΧΙ πάνω στο κλίμα) για να δημιουργήσεις αφράτη λάσπη που θα χυθεί μέσα στην τρύπα και θα αγκαλιάσει το φυτό. Στο νερό αυτό (του βυτίου σου) να βάλεις και 1% Ζεόλιθο σε μορφή πούδρας και να βάλεις ενεργούς μικροοργανισμούς (ΕΜ) για να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα και πολύ καλό ξεκίνημα και θρεπτικά συστατικά δίπλα στο φυτό από την πρώτη αρχή. Μετά, σκεπάζεις με προσοχή, με αφράτο χώμα την κορυφή του κλίματος που προεξέχει από το έδαφος. Μόνο 2-3 πόντους το καλύπτεις για να μη στεγνώσει από τον ήλιο και τον αέρα. Όταν ζεστάνει ο καιρός το φυτό θα ξεκινήσει και θα βγεί μόνο του. Σε περίπτωση βροχής, άν έχεις βαρυά εδάφη, να δείς άν έκανε κρούστα και να τη σπάσεις με προσοχή με το χέρι σου. Σε αυτό (σύσταση εδάφους) θα σε βοηθήσει η εφαρμογή Ζεόλιθου.
Στην περιοχή σας έχετε υγρασίες. Το Χειμώνα αυτό δε μας πειράζει. Το Καλοκαίρι θα έχεις πρόβλημα με Περονόσπορο κλπ. Κάνοντας καλές εφαρμογές όλο το χρόνο με Ζεόλιθο, Οπαλίτη, Δολομίτη, Θειάφι και λίγο Χαλκό θα έχει καλά αποτελέσματα στην καταπολέμιση εχθρών. ΔΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ "ΖΕΟΛΙΘΟΣ, ΠΟΙΑ Η ΓΝΟΜΗ ΣΑΣ" για να διαβάσεις περισσότερες πληροφορίες.
Άδεια δε χρειάζεσαι για τα επιτραπέζια. Μας έχουν ζαλίσει τα τελευταία χρόνια επιδοτώντας το ξύλωμα και μετά τη φύτευση και μετά το ξύλωμα και πάλι από την αρχή... Ούτε αυτοί ξέρουν τί κάνουν. Το συμαντικώτερο είναι να πιστεύεις σε αυτό που θες να κάνεις και να μην ακολουθείς τις επιδοτήσεις.
Ελπίζω να μη σε κούρασα. Θα αναρτήσω τις οδηγίες αυτές και σε άλλες συζητήσεις στο ampelourgos.gr !!!
Τα λέμε.
Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimitrisN

ΦΥΤΕΥΣΗ ΑΜΠΕΛΙΟΥ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ) 23/10/2013 20:59 #11958

• panmaroy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • New Member
Σε ευχαριστω πολυ για τισ πληροφορεις που μου εδωσες θα τις τηρήσω πιστα,οσο για το αν πιστευω σε αυτο ,ειναι το τελευταιο μας χαρτι οποτε ολη η πιστη τησ οικωγενειας μας ειναι σε αυτο κ μονο.!!

ΦΥΤΕΥΣΗ ΑΜΠΕΛΙΟΥ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ) 23/10/2013 21:35 #11960

• BIO AMPELOYRGOS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Premium Member
Να είσαι καλά Παντελή.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Είμαι στη διάθεσή σου για ό,τι χρειαστείς.
Διάβασες τη συζήτηση με θέμα "Ζεόλιθος. Ποιά η γνώμη σας;" ;;;
Σε λίγες μέρες θα βάλω και οδηγίες για την καλλιέργεια ελαιόδεντρων από τον επιστήμονα γεωπόνο κύριο Ζαρταλούδη ο οποίος έχει κάνει τα τελευταία χρόνια πάρα πολλά πειράματα σε πολλές καλλιέργειες στο ΕΘΙΑΓΕ.
Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723
Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

ΦΥΤΕΥΣΗ ΑΜΠΕΛΙΟΥ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ) 23/10/2013 22:26 #11963

• physiart
  • Το Άβαταρ του/της physiart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Member
Eύχομαι κι εγώ καλή επιτυχία, αλλά τίποτα δεν μπορεί να είναι το τελευταίο χαρτί. Πάντοτε υπάρχει ελπίδα για οτιδήποτε, αρκεί να πιστεύουμε σε αυτό που κάνουμε. Κι αν δε βγει, θα βρούμε κάτι άλλο να κάνουμε... :-)

ΦΥΤΕΥΣΗ ΑΜΠΕΛΙΟΥ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ) 06/02/2014 21:08 #14636

• panmaroy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • New Member
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΟΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΧΩΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΑΦΙΛΙΑ ΒΡΟΣΙΜΑ,ΡΕΝΤ ΚΛΟΜΠ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΤΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΧΩΜΑΤΟΣ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΕΠΙΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΉΣΩ?, ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΣΤΑΦΙΛΙΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑΦΙ...ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΖΕΟΛΙΘΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ (ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΙΟΛΑΣ!)ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΙΞΩ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΟΚΟΜΕΤΡΙΑ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ,ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΟΣ!
Η ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΡΕΝΤ ΚΛΟΜΠ.

h71b1cc0.jpg

2.jpg

h70f1ccf_2014-02-06.jpg

2_2014-02-06.jpg
Τελευταία διόρθωση: 06/02/2014 21:15 από panmaroy.

ΦΥΤΕΥΣΗ ΑΜΠΕΛΙΟΥ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ) 08/02/2014 00:02 #14657

• BIO AMPELOYRGOS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Premium Member
Καλησπέρα panmaroy.

Θα προσπαθήσω να πω τη γνώμη μου σχετικά με τα αποτελέσματα των αναλύσεων και τις οδηγίες.

Και τα δυο χωράφια έχουν μέτρια προς ελαφρυά σύσταση. Αυτό μας οδηγεί στη χρήση Ζεόλιθου σε σκόνη των 80μ (0,08mm) για τη βελτίωση του εδάφους μας. Η μεγάλη περιεκτικότητα σε άμμο με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι τα χωράφια είναι κοντά σε ποτάμι.
Το δεύτερο χωράφι πρέπει να είχε καλλιεργηθεί πιο πρόσφατα ή/και πιο εντατικά από το πρώτο, αν κρίνω από τις περιεκτικότητες σε Χαλκό, Φώσφορο και Μαγνύσιο.
Πολύ λογικά τα αποτελέσματα που δείχνουν χώματα χαμηλής περιεκτικότητας σε θρεπτικά στοιχεία και Οργανική Ουσία.

Χρειάζεσαι κάτι να βελτιώσει τη σύσταση του εδάφους για να έχουν αποτέλεσμα όλες οι επόμενες ενέργιές σου. Αν αρχίσεις και τροφοδοτείς το χωράφι σου με τόνους κοπριάς και λιπασμάτων χωρίς να το βελτιώσεις θα είναι σα να βάζεις κρασί σε βαρέλι με τρύπα.

Ο Ζεόλιθος λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να μπει μετά το βαθύ όργωμα και πριν την τελευταία καλλιέργεια του εδάφους πριν τη φύτευση, για να πάει στους 10-15 πόντους της επιφάνειας του εδάφους, ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΙΣ 22/10/2013. Ακολούθησε τις οδηγίες με χρήση 300 κιλών Ζεολίθου σκόνης 80μ.

Ο Ζεόλιθος θα βελτιώσει το πολύ σοβαρό πρόβλημα της συγκράτησης του νερού, θα βοηθείσει στο να πάρουν τα φυτά το 100% των λίγων θρεπτικών συστατικών που έχει το έδαφός σου αλλά και ό,τι άλλο ρίξεις από λιπάσματα και ποτίσματα.
Θα δώσει επίσεις Άζωτο στα φυτά σου το οποίο θα δεσμεύσει από την ατμόσφαιρα.
Το pH των χωραφιών σου, το οποίο είναι λίγο χαμηλό, κατά τη γνώμη μου, θα «διορθωθεί» με την minimum αυτή ποσότητα Ζεολίθου που σου προτείνω.
Το πολύ σοβαρό πρόβλημα χαμηλής Ο.Ο. που έχουν τα χωράφια σου (κυρίως το πρώτο) θα βελτιωθεί σύντομα με Χλορή Λίπανση και εφαρμογή Ε.Μ. κατά την ενσωμμάτωση όπως σου γράφω πιο κάτω. Η ρήψη κοπριάς θα έκανε ακόμη πιο γρήγορη τη βελτίωση, όπως σου προτείνουν.

Τα λιπάσματα που θα βάλεις, όπως σου γράφω και πιο κάτω, καλό είναι να είναι οργανικά. Κάνεις μια τόσο καλή προσπάθεια, με μια τόσο μικρή έκταση, και θα είναι πολύ εύκολο {αλλά και καλό σε όλους τους τομείς (ποιότητας, υγείας, οικονομίας)} να ακολουθήσεις πρακτικές πιο φιλικές στο περιβάλλον. (Δες και το θέμα: «Πρακτικές και Εφόδια της Βιολογικής Αμπελοκαλλιέργειας» 04/02/2014).

Η έλειψη ασβεστείου είναι αυτή που «δείνει» τις λίγο χαμηλές τιμές pH, αλλά αυτό βοηθά και στην αποφυγή «εικονικών» τροφοπενιών. Δε νομίζω πως η προσθήκη ασβεστούχων λιπασμάτων είναι η λίση. Άλωστε ο Ζεόλιθος θα διορθώσει το pH σου. Και ο Δολομίτης είναι κατάλληλος για να ανεβάσει το pH, αλλά δεν έχεις τόσο χαμηλό pH για να πάρεις τόσο εξεζητημένα μέτρα.

Όσο αφορά την Εδαφική Λίπανση:
1. ΒΑΣΙΚΗ ΛΙΠΑΝΣΗ. Πριν τη φύτευση νέου αμπελώνα κάνουμε τη βασική λίπανση, {ανάλογα νε τα αποτελέσματα των εδαφολογικών αναλύσεων (οι οποίες καλό είναι να επαναλαμβάνονται κάθε 2-4 έτη)}, ρίχνοντας Φώσφορο, Κάλιο και Μαγνήσιο. Μεγαλύτερη σημασία έχει ο Φώσφορος τον οποίο μπορούμε να δώσουμε με Φωσφορίτη (π.χ. Φωσφορίτης Ρ2Ο5 26%), ο οποίος «δίνει» από το 2-3 έτος μέχρι το 7-8 έτος. Μετά είναι το Κάλιο (π.χ. Θειικό Κάλιο Κ2Ο 50%) και το Μαγνήσιο (π.χ. Κιζερίτης MgO 25%) και τελευταίο το Άζωτο το οποίο δίνουμε όποτε θέλουμε στο έδαφος ή διαφυλλικά. Τα παραπάνω παραδείγματα σκευασμάτων είναι της εταιρίας ΓΕΩ.Λ.ΙΧ. Ε.Π.Ε. μέσω του γεωπόνου Λεωνίδα Καπλάνη. Σε αυτό το στάδιο κάνουμε και την εδαφοβελτίωση με Ζεόλιθο όπως περιγράφω πιο πάνω.
2. ΧΛΩΡΗ ΛΙΠΑΝΣΗ. Κάθε χρόνο κάνω χλωρή λίπανση σπέρνοντας Βίκο, Φακελωτή ή κάποιο άλλο ψυχανθές φυτό, σειρά παρά σειρά και εναλλάξ χρόνο με το χρόνο. Στα κλαδέματα ρίχνω τις κληματσίδες πάνω στο Βίκο που μεγαλώνει και «σκαρφαλώνει» πάνω σε αυτές και αφρατεύει. Λίγο πριν την ανθοφορία του, οπότε έχει και το maximum Άζωτο στα θυλάκιά του, περνάω μια φορά με τον καταστροφέα και μετά ενσωματώνω αφού έχω ψεκάσει όλη την μάζα αυτή με διάλυμα 5% Ενεργών Μικροοργανισμών (ΕΜ) και 0,2-0,3% πούδρας Ζεολίθου. Αυτό βοηθά στην καλύτερη χουμοποίηση της μάζας αυτής και στη μεγάλη βελτίωση του εδάφους μας.
3. ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΛΙΠΑΝΣΗ. Κάθε 3-4 χρόνια (ή και πιο συχνά ανάμεσα στις σειρές με το Βίκο) κάνω ένα διάλειμμα στη χλωρή λίπανση και ρίχνω ένα πολύ καλό λίπασμα από κουτσουλιά και κοπριά προβάτων το οποίο μου σύστησαν φίλοι βιοκαλλιεργητές και είδα ότι έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Αυτό είναι το VIVORGAN 5-5-5, της σειράς GREEN UP, της εταιρίας ΒΗΠ. Επειδή οι παραγωγές μου δεν είναι μεγάλες, δεν ρίχνω περισσότερο από 5 μονάδες το στρέμμα.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι «μονάδες» των οργανικών λιπασμάτων είναι πολύ πιο σημαντικές/δυνατές/αποτελεσματικές απ’ ότι οι «μονάδες» των ανόργανων/χημικών λιπασμάτων. Είναι έτοιμες να παρθούν από το φυτό. Ο Γεωπόνος Γεώργιος Γερμάνης λέει ότι τα Οργανικά λιπάσματα «δίνουν» το 50% της δύναμής τους ένα χρόνο μετά την εφαρμογή τους και γι’ αυτό είναι καλό να ρίχνουμε αρκετές μονάδες τον πρώτο χρόνο και λιγότερες τα επόμενα χρόνια.

Όσο αφορά την Διαφυλλική Λίπανση:
1. ΖΕΟΛΙΘΟΣ. Η χρήση 0,2-0,3% πούδρας Ζεόλιθου (κοκκομετρίας 1,5μ-3μ ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ) στα ραντίσματά μας, εκτός από την προστασία που παρέχει, βοηθάει στη μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα όσων σκευασμάτων χρησιμοποιούμε (όποια κι αν είναι αυτά: Συμβατικά ή Βιολογικά). Επίσης, δεσμεύει το ατμοσφαιρικό Άζωτο και το δίνει στα φυτά μας.
2. ΙΧΝΟΣΤΟΙΧΕΙΑ. Κάθε χρόνο τα φυτά μας χρειάζονται, σε όλα τα στάδιά τους, μια ποικιλία από θρεπτικά συστατικά. 0,1% ιχνοστοιχεία είναι μια πρακτική που εφαρμόζω. Ακόμη πιο αποτελεσματικό και χρήσιμο, κατά τη γνώμη μου είναι η εφαρμογή (μαζί με Ζεόλιθο, Οπαλίτη και Δολομίτη) 0,2% ιχνοστοιχείων ένα μήνα πριν πέσουν τα φύλλα. Τον καιρό αυτό, μετά τον τρύγο, οι χυμοί των φυτών μας επιστρέφουν στις ρίζες και κατεβάζουν και αποθηκεύουν υλικό για να ξεκινήσουν ξανά την επόμενη Άνοιξη. Με 0,2% ιχνοστοιχεία τα βοηθάμε να κάνουν ένα πολύ καλό και δυνατό ξεκίνημα.
3. ΕΚΧΥΛΙΣΜΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΩΝ. 0,1-0,3% εκχύλισμα σκουληκιών σε όλα τα στάδια της ανάπτυξης του φυτού αλλά και του καρπού βοηθάει στην ποσότητα αλλά και την ποιότητα και το μέγεθος του καρπού.

Όσο αφορά την Διαφυλλική Φυτοπροστασία:
1. ΧΑΛΚΟΣ. Ξεκινάω με το Χαλκό για να πω ότι είμαι 100% αντίθετος στη χρήση του. Είναι τοξικός και όπου είναι απολύτως αναγκαίο να χρησιμοποιηθεί θα πρέπει αυτό να γίνεται με μεγάλη προσοχή και με όλα τα μέτρα ασφαλείας για την προστασία της υγείας του παραγωγού και κατ’ επέκταση και του καταναλωτή. Με τη χρήση Ζεόλιθου, Οπαλίτη και Δολομίτη μπορούμε να μειώσουμε τις ποσότητες του χαλκού που χρησιμοποιούμε στο ένα τρίτο!!! Τέλος, η χρήση Χαλκού σε χειλική μορφή είναι πολύ πιο αποτελεσματική και απαιτούνται έως και 20 φορές μικρότερες ποσότητες.
2. ΖΕΟΛΙΘΟΣ. Η χρήση 0,5-1% πούδρας Ζεόλιθου (κοκκομετρίας 1,5μ-3μ ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ) στα ραντίσματά μας προσφέρει προστασία από μυκητολογικές και βακτηριολογικές ασθένειες όπως το Ωίδιο, ο Βοτρύτης και ο Περονόσπορος. Επίσης έχει και εντομοαπωθητική δράση, καθώς η περιεκτικότητά του σε Πυρίτιο δημιουργεί μια ατμόσφαιρα σαν του εδάφους γύρο από τα φυτά μας. Έτσι αποπροσανατολίζει τα έντομα. Εδώ και 8 χρόνια περίπου έχει προσβληθεί η περιοχή μας από το Τζιτζικάκι και δεν μπορούμε να απαλλαγούμε. Ειδικά στα δικά μας αμπέλια τα οποία προορίζονται περισσότερο για την παραγωγή φύλλων, η ζημιά είναι πολύ μεγάλη. Τα τελευταία χρόνια έχω ξοδέψει μια περιουσία ραντίζοντας με φυσικό Πύρεθρο και Αζεντιρεκτίνες (περίπου 60-70 ευρώ το λίτρο = 350 ευρώ το βυτίο). Εδώ και 2 χρόνια που κάνω συχνές επεμβάσεις με 0,5% πούδρα Ζεόλιθου, έχω δει καταπληκτικά αποτελέσματα. Στο θέμα «ΖΕΟΛΙΘΟΣ. ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;» στο www.ampelourgos.gr έχω δημοσιεύσει αναλυτικά το πρόγραμμα καλλιέργειας των αμπελώνων μου.
3. ΘΕΙΑΦΙ. Πιστεύω ότι το Θειάφι (σε βρέξιμη κυρίως μορφή) είναι ένα από τα καλύτερα εφόδια που έχουμε, μετά το Ζεόλιθο. Όλα αυτά τα χρόνια, μόνο με 0,3-0,5% βρέξιμο Θειάφι σε όλη τη σεζόν καταπολεμούσα τις κυριότερες ασθένειες. Τα τελευταία δυο χρόνια, λόγω της χρήσης του Ζεόλιθου έχω ελαττώσει τις ποσότητες βρέξιμου Θειαφιού σε 0,2% ανά βυτίο μαζί με 0,5% πούδρα Ζεόλιθου.

ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΞΕΧΝΑΩ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΟΥΣ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ.

Ελπίζω να μη σε κούρασα.
Καλό βράδυ.
Πάγκαλος Δ. Καζάκης
6936708723

ΦΥΤΕΥΣΗ ΑΜΠΕΛΙΟΥ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ) 10/02/2014 11:54 #14692

• panmaroy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • New Member
ΚΥΡΙΕ ΠΑΓΓΑΛΕ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ,ΕΧΕΤΕ ΠΕΣΕΙ ΜΕΣΑ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΠΟΤΑΜΙ, ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΙΓΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΒΑΣΙΚΑ ΟΛΗ Η ΚΟΙΛΑΔΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ ΑΜΜΟΥΔΕΡΗ ΔΗΛΑΔΗ, ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΩΡΑΦΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΕΙΕΡΓΗΦΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΛΙΕΣ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΟ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΧΤΥΠΙΣΕ Η ΠΑΓΩΝΙΑ ΤΟΥ 2001 -25 ΕΙΧΑΜΕ Ο ΚΟΡΜΟΣ ΤΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΣΑΠΙΖΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΨΑΜΕ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΓΡΑΜΑ....ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟΥΣ ΟΙΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΖΕΟΛΙΘΟΥ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΧΙΖΩ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΣΑΤΕ ,ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΉΣΙΜΟ ΤΩΝ 2 ΑΜΠΕΛΩΝΩΝ.....
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.253 δευτερόλεπτα